Gerdab.IR | گرداب

حمایت از داعش کار دست سه شبکه داد

تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۵

یک مرد فرانسوی که دخترش در حملات تروریستی نوامبر گذشته در شهر پاریس کشته شده از فیس بوک ، توییتر و گوگل به علت حمایت مادی از داعش به دادگاه شکایت کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از ورج، رینالدو گونزالس شکایت خود را تقدیم دادگاهی در کالیفرنیای آمریکا کرده و مدعی شده این شرکت ها به عمد به داعش امکان داده اند تا در فضای مجازی پول جمع اوری کند، تبلیغات کند و برای انجام اقدامات مدنظرش شبه نظامی استخدام کند.

این اولین شکایت از شرکت های فناوری آمریکایی به علت حمایت از داعش نیست و در ژانویه گذشته شکایت مشابهی از توییتر طرح شده بود. شاکی آن پرونده زنی بود که همسرش در جریان حملات تروریستی داعش در شهر امان پایتخت اردن به قتل رسیده بود.

نوئمی دختر 23 ساله گونزالس فرانسوی یکی از 130 نفری بود که در حملات متعدد داعش در پاریس در ماه نوامبر به قتل رسید. فیس بوک و توییتر در واکنش این ادعاها و شکایات را رد کرده و آنها را بی مبنا دانسته اند. گوگل در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده است.

بر اساس قوانین موجود در آمریکا شرکت های اینترنتی مسئولیتی در برابر محتوای ارسال شده کاربران خود ندارند، اما در شکایت مرد فرانسوی فیس بوک، توییتر و گوگل به علت فراهم آوردن زمینه فعالیت داعش و نه ارسال محتوا توسط کاربران حامی داعش مقصر دانسته شده اند.

در بخشی از این دادخواست تصریح شده که رشد انفجارآمیز گروه تروریستی داعش در سال های اخیر بدون کمک گرفتن از امکانات این سه شرکت ممکن نبوده و به عنوان مثال یوتیوب و داعش در درآمد ناشی از انتشار ویدئوهای این گروه در اینترنت سهیم بوده اند.