Gerdab.IR | گرداب

خودروهای هوشمند ممکن است قاتل شوند!

تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۳۹۵

خودروهای هوشمند ممکن است در شرایط بحرانی سرنشینان خود را به کشتن بدهند تا از قتل تعداد زیادی عابر پیاده جلوگیری کنند.

به گزارش گرداب به نقل از پی سی مگ، 75 درصد شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی که توسط مجله ساینس انجام شده معتقدند اخلاقی تر آن است که خودروهای هوشمند خودران تک سرنشین خود را به کشتن دهند و در عوض از کشته و زخمی شدن دهها عابر پیاده جلوگیری کنند،البته این افراد می گویند حاضر به خرید خودرویی که به چنین شیوه ای برنامه ریزی شده باشد، نیستند.

انجام دهندگان این تحقیق چنین وضعیتی را یک بحران اخلاقی دانسته و می گویند انسان ها از یکسو تمایل به آزادی در حین رانندگی دارند و از یکسو باید پایبند به قوانین و مقررات باشند تا سلامت خود را حفظ کنند. در سال های آینده و با همه گیر شدن استفاده از خودروهای خودران چالش های موجود در این زمینه تشدید خواهد شد.

در بخش دیگری از این تحقیق مردم اذعان کرده اند اگر الگوریتم های امنیتی خودروهای خودران توسط دولت ها تعیین شود آنها تمایل کمتری به خرید چنین خودروهایی خواهند داشت.

بحث در مورد قوانین و الگوهای اخلاقی استفاده از خودروهای هوشمند بدون نیاز به راننده چندسالی است که آغاز شده، اما این اولین تحقیق دانشگاهی در مورد تصورات عمومی در این زمینه است.

با توجه به نگرانی های مردم در این زمینه طراحی الگوریتمی که هم منافع مردم را حفظ کند و هم حامی ارزش های اخلاقی باشد کار ساده ای به نظر نمی رسد.