Gerdab.IR | گرداب

پای معتادان موبایل به راهنمایی رانندگی باز شد!

تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۳۹۵

وابستگی بیش از حد برخی کاربران به تلفن‌های هوشمند در کرۀ جنوبی باعث شده مسئولان در سطح شهر تابلوهای مخصوصی برای آنها نصب کنند.

به گزارش گرداب، تلفن‌های هوشمند می‌توانند خطرناک باشند نه به خاطر اینکه سرطان‌زا هستند، بلکه به این دلیل که کاربران به حدی به آنها وابسته هستند که اغلب در هنگام راه رفتن در خیابان جلوی خود را نگاه نمی‌کنند.

 به همین دلیل دولت کرۀ جنوبی با کمک آژانس پلیس ملی، ابزاری را به کار گرفته که به شهروندان اخطار می‌دهد در هنگام راه رفتن در خیابان و استفادۀ همزمان از تلفن‌های هوشمند بیشتر مواظب اطراف خود باشند. به این منظور علائمی شبیه علائم رانندگی برای کاربران تعبیه شده است که در پنج نقطه از شهر نصب شده است.

 بیشترین میزان تصادفات رانندگی معمولاً در این پنج نقطه رخ می‌دهد. در تصویر زیر دو نمونه از این علائم را مشاهده می‌کنید. تصویر سمت راست تابلوی "با احتیاط راه بروید" است و به کاربران هشدار می‌دهد در هنگام راه رفتن در گوشی خود غرق نشوند و حواسشان به اطراف باشد.تصویر سمت چپ نیز هشدار می‌دهد در صورت استفادۀ همزمان از موبایل در هنگام عبور از خیابان، احتمال خطر تصادف با ماشین وجود دارد.

کرۀ جنوبی اولین کشوری نیست که این علائم هشداردهنده را برای کاربران موبایل تدارک دیده است. چین نیز پیش از این در پیاده‌رو مسیرهایی را مشخص کرده بود که فقط عابران پیادۀ موبایل به دست می‌توانستند از آن عبور کنند.

واقعیت این است که بسیاری از ما با سرهای رو به پایین چنان در گوشی‌هایمان غرق شده‌ایم که کاملاً از خطرات اطرافمان غافلیم. با این اوصاف افزایش تصادفات رانندگی چیز عجیبی نخواهد بود. اینگونه تلاش‌های ملموس برای آگاه کردن شهروندان معتاد به موبایل از طرف دولت کرۀ جنوبی ستودنی است اما آیا نصب این علائم به واقع در کاهش میزان تصادفات شهری مؤثر خواهد بود؟