Gerdab.IR | گرداب

3 شرکت برنده فرکانس ۲۳۰۰ شدند

تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۳۹۵

سه شرکت دارنده پروانه شبکه ارتباطات ثابت با شرکت در مزایده باندهای فرکانسی TD-LTE موفق به دریافت تکه باند ۲۳۰۰ مگاهرتز شدند.

به گزارش گرداب، آبان ماه سال گذشته و در جریان اعطای پروانه‌های شبکه ارتباطات ثابت به هفت شرکت اینترنتی سابق، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نوید برگزاری مزایده سه باند فرکانسی مختص TD-LTE را به فعالان این حوزه داد.

علی اصغر عمیدیان اشاره‌ای به اصول حاکم بر عمده‌فروشی فرکانس TD-LTE داشت و گفت: طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قرار است سه باند فرکانسی 2300، 2600 و 3500 مگاهرتز به مزایده گذاشته شود که باند 2300 مگاهرتز برای FCPها امتیازات خاصی را دارد و از وابستگی آنها به سیم مسی می‌کاهد.

محمدرضا کریمی بدرآبادی اواخر خرداد ماه سال جاری در نشست خبری تمدید انحصار اپراتور فیبرنوری، با بیان اینکه توسعه فیبرنوری و تلفن ثابت جهت رقابتی‌تر شدن فعالیت‌های این حوزه در پروانه‌های FCP (ارتباطات ثابت) لحاظ شده است، اظهار کرد: در این راستا فرکانس‌های مربوط به TD-LTE تعیین تکلیف شد.

مسئول کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با بیان اینکه در پایان مزایده مذکور، متقاضی برای باند فرکانسی 3500 مگاهرتز وجود نداشت، اذعان کرد: این فرکانس با با قیمت پایه 70 میلیارد تومان جذابیت لازم را برای متقاضیان نداشت.

با این حال خرداد ماه گذشته پاکات مزایده واگذاری پروانه ایجاد و بهره‌برداری شبکه بی‌سیم برای ارائه خدمات عمده فروشی (فرکانس 2300 مگاهرتز) در رگولاتوری بازگشایی شد و بهره‌برداری از فرکانس 2300 به کنسرسیوم شرکت‌های حلماگستر، صبانت و داده‌پردازی فن‌آوا واگذار شد.

سید میثم سید صالحی مدیر یکی از این شرکت‌ها، مزایای این پروانه را امکان دستیابی FCPها به شبکه بی‌سیم جهت کاهش وابستگی به سیم مسی دانست و اظهار کرد: این واگذاری به دلیل محدودیت در باندهای فرکانسی از طریق مزایده انجام شد. از این رو برای بهره‌برداری بهینه از فرکانس، شبکه‌ای ایجاد خواهد شد که همه بصورت مشترک از آن بهره‌برداری کنند.

طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این مزایده، 30 مگاهرتز در باند فرکانسی 2300 مگاهرتز با قیمت پایه 190 میلیارد تومان، 20 مگاهرتز در باند فرکانسی 2600 مگاهرتز با قیمت 90 میلیارد تومان، و 20 مگاهرتز در باند فرکانسی 3500 مگاهرتز با قیمت 50 میلیارد تومان عرضه شد.

دارنده این پروانه با ایجاد شبکه بی‌سیم بر مبنای TD-LTE در هر یک از باندهای فرکانسی 2300، 2600 و 3500 مگاهرتز باید تمامی ظرفیت شبکه خود را به صورت عمده‌فروشی و براساس شرایط رقابتی عادلانه در اختیار سایر بازیگران اعم ازFCP، MVNO، Servco، اپراتورهای تلفن همراه و وایمکس قرار دهد و خود حق ارائه سرویس به مشترک نهائی را ندارد.