Gerdab.IR | گرداب

نقش پویش «کتابخوان مجازی» در کتابخوانی

تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۳۹۵

رئیس انجمن قلم ایران با اشاره به ظرفیت بالای تکنولوژی روز و فضای مجازی برای ترویج کتابخوانی، پویش «کتابخوان مجازی» را نمونه بارزی از این موضوع دانست.

به گزارش گرداب، محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با «جوان» درباره وضعیت ترویج کتابخوانی در فضای مجازی گفت: به تعبیر محققان و کارشناسان امروزی ما در دوره‌ای واقع شدیم که دوره انفجار اطلاعات و پیشرفت تکنولوژی است که این موضوع در همه عرصه‌ها تأثیرگذار بوده است اما متأسفانه در حوزه تبلیغ و ترویج کتاب، کمتر شاهد ظهور و بروز این تکنولوژی بوده‌ایم و حتی می‌توانیم بگوییم که برخی از مخاطبان کتاب و ادبیات داستانی به همین واسطه از کتاب دور شده و به سمت مختصرخوانی و تیترخوانی رفته‌اند. وی افزود: به عبارت دیگر در اینکه تکنولوژی‌های جدید به‌خصوص برای نسل جوان بسیار جذاب است و بخش مهمی از اوقات آنها را به خود اختصاص داده و همچنین در مواقعی باعث تضییع فرصت کتابخوانی آنها شده است، تردیدی نیست. تکنولوژی‌های جدید نیز مانند هر پدیده تازه وارد دیگری، تا بخواهد جایگاه خود را در جامعه پیدا کند و در برنامه زندگی مردم جایی ثابت بگیرد، زمان می‌برد.

به همین دلیل تصور می‌کنم در ادامه و به مرور زمان مقداری از تب و تاب و جذابیت آن کاسته خواهد شد؛ نه اینکه از بین برود بلکه جایگاه طبیعی خود را پیدا می‌کند. رئیس انجمن قلم ایران با اشاره به جنبه دیگر این موضوع ادامه داد: اما از سوی دیگر معتقدم که می‌توان از ابزارهای جدید و تکنولوژی‌های اطلاع‌رسانی در جهت رونق بخشیدن به کتاب و کتابخوانی بهره‌های بسیاری برد. اگر ما تا به امروز نتوانسته‌ایم به اندازه کافی از تکنولوژی جدید در بحث کتاب و کتابخوانی استفاده کنیم به این دلیل است که روش‌های مناسب آن را پیدا نکرده‌ایم. سرشار با اشاره به یکی از معدود اقدامات مؤثر در این حوزه گفت: اخیراً حرکتی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده با عنوان «پویش کتابخوان مجازی» که نمونه‌ای بارز از تلاقی تکنولوژی روز و موضوع کتابخوانی است. رئیس انجمن قلم تأکید کرد: طبعاً اگر کسانی که در امر مطالعه و کتابخوانی دلسوز هستند، از حالا بنشینند و برای آینده فکر کنند، می‌توانیم به جای دنباله‌رو بودن در آینده، مبتکر و خلاق باشیم.