Gerdab.IR | گرداب

گفتگویی متفاوت با کلیپ‌ساز اینستاگرامی

تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۳۹۵

شاید کسی تصورش را نمیکرد، کلیپ‌هایی که با امکاناتی ساده و ابتدایی ساخته شده بودند تا این حد از استقبال مواجه شوند. کلیپهایی که محتوای آن از زیر سؤال بردن شبکه های ماهوارهای بود تا مدلینگ در اینستاگرم.

به گزارش گرداب،  شاید کسی تصورش را نمیکرد، کلیپ‌هایی که با امکاناتی ساده و ابتدایی ساخته شده بودند تا این حد از استقبال مواجه شوند. کلیپهایی که محتوای آن از زیر سؤال بردن شبکه های ماهوارهای بود تا مدلینگ در اینستاگرام و جوزدگیهای فضای مجازی و مدپرستی. خیلی‌ها شاید هنوز هم ندانند که صفحه اینستاگرامی را که این کلیپ‌ها را منتشر میکند و بیش از 110 هزار نفر فالوئر دارد، یک خانم جوان مشهدی و ساکن مشهد و متولد 10 آذر 1365 اداره می‌کند. خانمی که کلیپ‌ها را همراه همسرش تولید و آنها را رایگان در فضای مجازی منتشر می‌کند. کلیپ‌های خانم آذر خرم به دلیل نوع نگاهی که به مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد، تاکنون با واکنش‌های فراوانی روبهرو شده است. صفحه اینستاگرام او مخاطب زیادی دارد و پای هر یک از پستهایش بحثه‌ای موافق و مخالف زیادی انجام می‌گیرد. به همین بهانه سراغ خرم رفتیم. کسی که به دلیل نوع نگاه‌هایش حتی مورد توجه شبکه‌های ماهوارهای فارسی زبان هم قرارگرفته اما به درخواست مصاحبه آنها پاسخ منفی داده است. خرم در گفت وگویی به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته است.


از رشته تحصیلی‌تان بگویید و اینکه قبل از راه‌اندازی چنین پروژهای، مشغول چه کاری بودید؟

دانش‌آموخته رشته گرافیک و روانشناسی هستم. راستش اگر بخواهم صادقانه بگویم باید عنوان کنم که قبل از شروع چنین ماجرایی یک زندگی روتین، عادی و روزمره را تجربه میکردم. یک زندگی عادی با تمام آسانی‌ها و سختی‌ها و مشکلات خودش.

از چه زمانی ایده چنین کاری به ذهنتان رسید؟

همیشه بزنگاه‌هایی در زندگی هر آدمی هست که احساس می‌کند زمان آن رسیده که کاری انجام دهد. مهم نیست آن مسیر چقدر سخت یا ناشناخته باشد. وقتش که برسد میبینی نمیتوانی فقط بی‌تفاوت باشی و نگاه کنی. ذهنیت ساخت و انتشار این نوع ویدئوها با مضمون اجتماعی و مفهومی را از قبل در ذهن داشتم. سال 93 که مسابقه اعجوبه‌های آپارات برگزار شد انگیزهای داد و نخستین ویدئو را تولید و در این سایت منتشر کردم. از آنجایی که با اقبال و استقبال خوبی از جانب مخاطبان مواجه شد تصمیم گرفتم همین بستر، یعنی سایت‌های ویدیویی ایرانی را برای انتشار کارها انتخاب و آن را ادامه دهم که البته رفته‌رفته پای ویدیوها به اینستاگرام و تلگرام هم باز شد.


انگیزه شما برای چنین پروژهای چه بود؟

بخواهم بدون تعارف بگویم باید اعلام کنم که نخستین انگیزهام علائق شخصی بود. بی‌نهایت این کار را دوست دارم. مجموعه کارهایی مثل اثرگذاری، ایده‌پردازی، کارگردانی، روانشناسی و جامعه‌شناسی. از همه اینها فرم‌های مختلفی در ذهنم دارند که تا در قالب یک اثر آنها را نسازم، آرام و قرار ندارم. بعد از علاقه شخصی هم بزرگترین انگیزهام این است که امروز، مردم کارهایم را میبینند و آنها را حمایت میکنند. مردم از جنس خودم هستند و با مهربانی و بلندنظری هرچه تمامتر، کارها را دنبال میکنند. همان‌ها هم از من میخواهند مرحله به مرحله، جدیتر و عمیق‌تر کار تولید کنیم. در فضای مجازی هم انصافاً کامنت‌ها خیلی مهم هستند. واقعیت عریان اثرگذاری مفید یا غیرمفید کار تو را به تو نشان میدهند.


کلیپها را خودتان تنهایی می‌سازید یا اینکه برای این کار، کسی از نزدیکان و آشنایان هم به شما کمک میکنند؟

کلیت کار با خودم است اما خانوادهام هم در این بین همیشه همراه من بودهاند مخصوصاً همسرم که در این زمینه بهترین دوست و مشوق من بوده و هنوز هم هست. برای این حمایت بی‌نهایت از او ممنونم.


احیاناً شده است که مراجع اداری و حاکمیتی ارتباط با شما بگیرند و نظر، انتقاد یا پیشنهادی در خصوص پروژه‌های شما داشته باشند؟

خوشبختانه نه! گویا ما شامل هیچیک از پروژه‌های عنکبوت نمیشویم (خنده) اما گذشته از مزاح اگر برای تولید ویدئویی نیازمند هماهنگی‌های اداری و قانونی باشیم مطمئناً با این عزیزان هماهنگی‌های لازم را انجام میدهیم.


برای موضوعاتی که سراغشان دارید، تقدم و تأخری قائل هستید؟

اولویت با تولید آثاری است که رضایت عمده مردم را به همراه داشته باشد.


صفحه اینستاگرام فعال و پرمخاطبی دارید. کمی از این صفحه بگویید و اینکه دقیقاً چه تعداد مخاطب دارید و بازخورد مخاطبان تا الان چطور بوده است؟

من به آن صفحه انرژی میگویم. در مواقع سختی و دست تنهایی، این صفحه به شدت به من انگیزه میدهد. چه در کامنت‌ها و چه در دایرکت، دوستان واقعاً من را شرمنده میکنند مخصوصاً دخترخانم‌ها. فوق‌العاده محبت دارند. محتوای صفحه شامل ویدیوها و تصاویر مفهومی است. با خودم گفتم سلفی گذاشتن از خودم یا نمایش زندگی روزمرهام قطعاً کوچکترین اهمیت و ارزش و فایده را برای مردم ندارد پس چه بهتر که اینستاگرام هم بستری برای انتقال مطالب اجتماعی و مهم باشد. در مورد بازخورد هم اجازه بدهید من صحبت نکنم. دیدگاهها و نظرات حی و حاضر در فضای مجازی موجود هستند.


نحوه سوژهیابیتان چطور است؟ چطور یک سوژه را انتخاب و آن را میپرورانید؟

اوایل باورهای خودم را به تصویر می‌کشیدم. رفتهرفته مخاطبین هم موضوعاتی که به نظرشان مهم بود را مطرح کردند. الان سعی میکنم موضوعاتی را که به لحاظ جمعی اولویت و ضرورت بیشتری دارند بسازم. بحث پروراندن سوژه هم به ایدهای برمیگردد که میخواهی در آن قالب، موضوع را مطرح کنی. همین ایده پردازی یکی از بخش‌های جذاب اما سخت کار است.


معمولاً دست روی سوژه‌هایی می‌گذارید که کمی حساس است؛ ماهواره، رسانه‌های بیگانه؛ مدلینگ و ... شده است که مثلاً از طرف رسانه‌های بیگانه یا هواداران مدلینگ تهدید هم شده باشید یا شما را تمسخر کرده باشند یا هر کار دیگری که بخواهند شما را از مسیری که الان دارید، دور کنند و از فعالیت دست بکشید؟

تا حالا مورد تمسخر یا مذمت قرار نگرفتهام. خودشان هم چند باری بعضی از ویدیوهای ما را پخش کرده‌اند. به‌ویژه ویدیوهایی که در مورد اخلاق و فضای مجازی است. حتی از طرف شبکه فارسی‌وان هم دعوت کردند که با آنها مصاحبه داشته باشم که خب به آنها جواب منفی دادم. فکر کنم اگر ویدئویی را که در مورد برنامه‌های ماهوارهای ساختم ببینند، دعوتشان را پس بگیرند. حتی هومن خلعتبری هم درپیج شخصیاش یکی از معروفترین ویدیوهای ما را گذاشت و حمایت کرد.


ساخت کلیپ تصویری هر سوژه معمولاً چقدر زمان میبرد؟

بسته به سناریو و طرح، از یک هفته تا یک ماه زمان میبرد.

منبع: صبح نو