Gerdab.IR | گرداب

تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۵

اینستاگرام به‌زودی و با ارائه یک ابزار جلوی انتشار نظرات آزاردهنده را خواهد گرفت.

به گزارش گرداب؛ اذیت و آزار اینترنتی مشکل بسیار بزرگی است. طبق تحقیقات سازمان Pew Research Center، چهل درصد از کل کاربران اینترنت حداقل یک‌بار در دنیای مجازی مورد اذیت و آزار قرارگرفته‌اند.

اینستاگرام جهت جلوگیری از این موضوع قصد آن کرده تا به‌زودی برای حساب‌های کاربری‌ای که حجم نظرات ارسالی در آن‌ها بالاست، ابزاری برای فیلتر کردن یا بستن نظرات به‌طور کامل ارائه نماید.

ظاهراً با استفاده این ابزار، صاحبان حساب‌های کاربری‌اینستاگرام می‌توانند کلماتی را به‌عنوان موارد ممنوعه در بخش نظرات تعریف کنند. با این کار، کلیه نظراتی که این کلمات در آن‌ها به‌کاررفته در محیط اینستاگرام به نمایش در نخواهند آمد. ابزار مدیریت نظرات در ابتدا فقط برای حساب‌های کاربری پرمخاطب در دسترس قرار خواهد گرفت، اما کم‌کم امکان استفاده از آن برای افراد معمولی هم فراهم خواهد شد.

البته این اولین باری نیست که اینستاگرام ابزاری برای مدیریت نظرات در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. ماه گذشته این امکان برای حساب‌های کاربری تجاری فراهم شد که با استفاده از آن صاحب حساب کاربری می‌تواند نظرات حاوی کلمات و اصطلاحات توهین‌آمیز را مسدود کند. در اسکرین شات پایین تنظیمات در دسترس برای این قابلیت را مشاهده می‌کنید.

اشاره به این نکته هم خالی از لطف نیست که ایده بلاک کردن نظرات کاربران نخستین بار در سال 2013 و از Shots، اپلیکیشن سلفی شکل گرفت. هرچند که این اپلیکیشن در حقیقت امکان نوشتن هیچ‌گونه نظری را به کاربران نمی‌داد.

نظرتان در مورد ارائه ابزار مدیریت نظرات در اینستاگرام چیست؟ فکر می‌کنید ارائه این قابلیت تا چه حد می‌تواند در جلوگیری از حمله کاربران (خصوصاً هموطنان ما) به صفحه اشخاص مشهور اثرگذار باشد؟