معاون بررسیهای فنی و صدور پروانه رگولاتوری از انتشار فراخوان نظرسنجی تخصصی در مورد چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (Location-Based Services) در کشور خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۳
کد خبر: ۲۲۵۷۷
به گزارش گرداب، صادق عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه اینترنت اشیاء (IOT) در حوزه‌های مختلفی چون سلامت، خدمات شهر هوشمند و حمل‌و‌نقل توسعه پیدا کرده، گفت: سرویس‌های مبتنی بر مکان یا مکان محور (LBS)  مجموعه‌ای از خدمات وسیع و گسترده با کاربردهای متنوع فنی، تجاری، فرهنگی و امنیتی است که با استفاده از شبکه‌ها و تجهیزات انتهائی مخابراتی مانند گوشی، تبلت و ... ارائه شده و بخشی از پلت‌فرم‌ها و خدمات IOT به شمار می‌رود.

وی افزود: با توجه به اینکه در ارائه بخشی از این خدمات گسترده، دارندگان پروانه نقش مستقیمی دارند، عدم وجود مقررات لازم برای ارائه این دسته از خدمات از یک سو منجر به گسترش خدمات مبتنی بر GPS می‌شود که تحت کنترل و نظارت شرکت‌های بین‌المللی غیرایرانی و از سوی دیگر مانع از سرمایه‌گذاری اپراتورها برای ارائه این خدمات مبتنی بر شبکه‌های تلفن همراه در کشور شده است.

او با اشاره به اینکه آگاهی قبلی از نظرات ذی‌نفعان در این حوزه زمینه‌ای فراهم می‌کند تا مقررات کامل‌تر و بهتری وضع شود از علاقه‌مندان و ذی‌نفعان دعوت کرد در این نظرسنجی مشارکت کرده و پاسخ‌های خود به سوالات طرح شده در این زمینه را به صورت مکتوب تا پایان مرداد سال جاری به معاونت بررسیهای فنی و صدور پروانه رگولاتوری ارسال کنند.

به گزارش تسنیم، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی تنظیم مقررات حوزه فاوا در کشور، درصدد است تا با تدوین مقررات لازم زمینه را برای ارایه خدمات پایه و ارزش افزوده ارتباطی در کشور فراهم آورد.

در 10 سال اخیر زیرساخت‌ها، شبکه‌ها و متعاقب آن خدمات پایه ارتباطی در همه شهرها و بسیاری از روستاها و مناطق دوردست کشور توسعه مطلوبی پیدا کرده است و با اشباع نسبی این خدمات، دارندگان پروانه نیز به دنبال تنوع کمی و کیفی در خدمات ارزش افزوده بر بستر این شبکه‌ها برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از سرمایه‌گذاری انجام شده و ارزش آفرینی اقتصادی هستند.

اینترنت اشیاء (IoT) به عنوان موج بعدی توسعه در فضای ICT پس از انقلاب اینترنت و باند پهن، تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی و OTTها، در حال رشد است و روز به روز فناوری‌ها، پلت‌فرم‌ها و خدمات آن گسترش می‌یابد.

از آنجا که عموماً کشور ما توسعه دهنده فناوری از جمله در حوزه اینترنت اشیاء نیست، سیاستگذاری فعال و تنظیم مقررات کارآمد مهمترین عاملی است که می‌‌تواند کشور را در زمینه تسهیل توسعه فناوری و خدمات یاری کند.

در حال حاضر اینترنت اشیاء در حوزه‌های مختلفی چون سلامت، خدمات شهر هوشمند، حمل‌و‌نقل توسعه یافته است.

سرویس‌های مبتنی بر مکان یا مکان محور(LBS )  مجموعه‌ای از خدمات وسیع و گسترده با کاربردهای متنوع فنی، تجاری، فرهنگی و امنیتی است که با استفاده از شبکه‌ها و ادوات انتهایی مخابراتی (گوشی، تبلت و ...) ارایه می‌گردد و عملاً بخشی از پلت‌فرم‌‌ها و خدمات IoT به شمار می‌رود.

از آنجا که در ارایه بخشی از این خدمات گسترده، دارندگان پروانه نقش مستقیمی دارند، به نظر می‌رسد عدم وجود مقررات لازم برای ارایه این دسته از خدمات از یک سو منجر به گسترش خدمات مبتنی بر GPS که تحت کنترل و نظارت شرکت‌های بین‌المللی غیر ایرانی است، می‌گردد و از سوی دیگر مانع از سرمایه‌گذاری اپراتورها برای ارایه این خدمات مبتنی بر شبکه‌های تلفن همراه در کشور گردیده است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اخیراً تدوین مقررات لازم برای ارایه خدمات مکان محور (LBS) به عنوان اولین دسته از خدمات اینترنت اشیاء را در دستور کار خود قرار داده و هم‌اکنون در حال تهیه پیش‌نویس پیشنهاد لازم جهت تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد