ارائه رایگان فایل قرآن به ناشران دیجیتال

ارائه رایگان فایل قرآن به ناشران دیجیتال
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۵

رئیس سازمان دارالقرآن با اشاره به لزوم توسعه فهم قرآن از اصلاح نرم‌افزارها و متون قرآنی موجود در فضای مجازی خبر داد.

به گزارش گرداب، مراسم امضای تفاهم‌نامه سازمان دارالقرآن با مرکز رسانه‌های دیجیتال امروز با حضور مهدی قره‌شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن و سید مرتضی موسوی رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال برگزار شد.

در ابتدای این برنامه مهدی قره‌‌شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن با اشاره به لزوم فضای مجازی اظهار داشت: یکی از حساسیت‌های ما در سازمان دارالقرآن و در حوزه رسانه‌های دیجیتال استفاده از امکانات و ظرفیت دستگاه‌ها برای انجام بهتر ماموریت‌های محوله است.

وی با بیان اینکه هدف از امضای تفاهم‌نامه با مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود برای نظارت بهتر در زمینه‌های قرآنی در فضای مجازی است افزود: چاپ و نشر قرآن یکی از اموری است که ما سال‌ها بر آن نظارت داریم اما این فعالیت ما در زمینه نشر کتاب و مکتوب است و در زمینه نشر الکترونیک فعالیتی نداشتیم.

قره‌ شیخلو با اشاره به اینکه نشر دیجیتال قرآنی و فعالیت‌های مجازی در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات در زمینه فضای مجازی عدم وجود نرم‌افزارهای قابل اطمینان از متون قرآن کریم است چرا که برخی از نرم‌افزارهای موجود در فضای مجازی اشکالات زیادی در زمینه‌های متون قرآنی دارند.

رئیس سازمان دارالقرآن با بیان اینکه با امضای این تفاهم‌نامه سعی در اصلاح متون قرآنی موجود در فضای مجازی داریم گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه تمام نرم افرازهایی که تولید شده است برای بازبینی به سازمان دارالقرآن ارجاع داده می‌شود تا پس از بررسی و اصلاح اشکالات احتمالی مجوزهای لازم از سوی وزارت ارشاد صادر شود.

وی با اشاره به آمادگی سازمان دارالقرآن برای در اختیار قرار دادن فایل‌های قرآن‌های موجود خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم به صورت رایگان این فایل‌ها را در اختیار ناشران دیجیتال قرار دهیم تا با مشکلی در متون قرآنی موجود در فضای قرآنی وجود نداشته باشد. 

قره‌شیخلو با بیان اینکه ما چند سالی است که بحث تصحیح مکانیزه قرآن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم افزود: دوستان با توجه به شناختی که از توانمندی‌های حوزه نشر در کشور دارند می‌توانند در این بخش کمک شایانی داشته باشند تا به درخواست ناشرانی که قرآن‌های خود را برای اخذ مجوز به سازمان دارالقرآن می‌آورند در زمان کمتری پاسخ داده شود.

رئیس سازمان دارالقرآن با اشاره به اینکه ما باید در زمینه گسترش فهم قرآن در فضای مجازی تلاش بیشتری کنیم گفت: هر چقدر تلاش کنیم که فهم قرآن را در فضای مجازی توسعه دهیم باز هم کم است ما از لحاظ محتوایی این ظرفیت را داریم که با امکانات موجود گامی به سوی توسعه فهم قرآن در فضای مجازی برداریم که البته این امر نیازمند همکاری بیشتر مرکز توسعه فناوری‌ اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال است.