گسترش حضور ناتو در کشورهای حوزه خلیج‌فارس

گسترش حضور ناتو در کشورهای حوزه خلیج‌فارس
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۵

دبیر کل ناتو، از گسترش سطح همکاری‌های خود با کویت در زمینه‌های مختلف، از جمله دفاع سایبری و افتتاح دفتر منطقه‌ای در این کشور خبر داد.

به گزارش گرداب، جنز استولتنبرگ (Jens Stoltenberg)، دبیر کل ناتو و شیخ صباح خالد الحمد الصباح، وزیر امور خارجه کویت با یکدیگر دیدار و در زمینه‌های مختلف همکاری، از جمله تقویت دفاع سایبری کشورهای حوزه خلیج‌فارس گفتگو کردند. دبیر کل ناتو، ضمن تشکر از کویت برای میزبانی از ناتو و تدارک این دیدار، این کشور حاشیه خلیج‌فارس را یکی از شرکا و دوستان قدیمی ناتو قلمداد کرد. این مقام ارشد ناتو، کویت را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین محورهای ایجاد و تقویت امنیت در منطقه خلیج‌فارس عنوان کرد و خواستار گسترش سطوح مختلف همکاری بین دو طرف شد.

در یکی از بندهای قراردادهای به امضا رسیده بین ناتو و کویت، مقرر گردید تا یک دفتر منطقه‌ای ICI (پیمان همکاری استانبول) در کویت تأسیس شود. پیمان همکاری استانبول ناتو، پیمانی است که در پی نشست سال 2004 ناتو در استانبول منعقد شد. در این پیمان مقرر شد تا ناتو، حضور خود را در کشورهای حوزه خلیج‌فارس تقویت کند و تشکیل خاورمیانه بزرگ‌تر و کمک به تغییرات مهم در این منطقه را تسریع نماید.

یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های توافق بین ناتو و کویت، تقویت همکاری‌ها در زمینه دفاع سایبری بود. دو طرف توافق کردند که با تقویت دفاع سایبری کشورهای حوزه خلیج‌فارس، از این کشورها در برابر حملات سایبری مهاجمین دفاع کنند.