کلاهبردار اینترنتی در کرمان دستگیر شد/سرقت از حسابهای بانکی در صدر جرائم اینترنتی

کلاهبردار اینترنتی در کرمان دستگیر شد/سرقت از حسابهای بانکی در صدر جرائم اینترنتی
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

رئیس پلیس فتا استان کرمان گفت: با نیابت قضائی کلاهبردار اینترنتی باشکایت یک کرمانی در استان هرمزگان دستگیر شد.

به گزارش گرداب، سرهنگ امین یادگارنژاد در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان گفت: برداشتهای غیرمجاز، کلاهبرداری اینترنتی، مزاحمت‌های تلفنی و هتک حیثیت بیشترین جرائم سایبری در استان کرمان هستند.
وی با اشاره به اینکه در 10 ماهه گذشته امسال 99.46 درصد جرائم فضای مجازی در استان کرمان کشف شده است گفت: از مجموع پرونده‌های کشف شده 25 درصد جرائم مربوط به برداشت‌های غیرمجاز، 16 درصد مربوط به کلاهبرداری اینترنتی، 12 درصد مربوط به مزاحمت‌های تلفنی و 9.2 درصد به هتک حیثیت و نشر اکاذیب مربوط می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان کرمان افزود: از مجموع جرایم کشف شده 79 درصد مردها و 21 درصد را زن‌ها مرتکب شدند و گروه سنی زیر 17 سال 9 درصد، بین 18 تا 25 سال 33 درصد و افراد بالای 26 سال 58 درصد جرایم را به خود اختصاص داده‌اند.

وی ارزش ریالی پرونده‌های کشف شده را یک میلیارد و 700 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: از مهمترین انگیزه‌های مجرمین در وقوع جرایم سایبری، کسب منافع مالی، انگیزه‌های ضداخلاقی، انتقام‌جویی، تسویه حساب و رقابت‌های شغلی، سرگرمی و کنجکاوی و اثبات توانایی بوده است.

یادگارنژاد با بیان اینکه اولویت کاری ما پیشگیری از وقوع جرم است و به آن اعتقاد داریم خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال 42 مورد نمایشگاه در رابطه با جرایم سایبری و آشنایی با فضاهای مجازی و 280 مورد کلاس‌های آموزشی با همکاری آموزش و پرورش کرمان برگزار شده است.

وی از دستگیری کلاهبردار اینترنتی در هرمزگان خبر داد و تشریح کرد: این فرد که ساکن هرمزگان بود با برداشت‌های غیرمجاز از 700 حساب مرتکب جرم شده بود که با شکایت یکی از شاکیان در استان کرمان و سیر مراحل بررسی و شناسایی، فرد مجرم با نیابت قضائی در هرمزگان دستگیر شد.

رئیس پلیس فتا استان کرمان با اشاره به اینکه این کلاهبردار از بی‌توجهی دارندگان کارت‌های بانکی در مورد رمز دوم عابربانک، سوءاستفاده می‌کرد گفت: اغلب شهروندان رمزهای مشابه استفاده می‌کنند و باید برای پیشگیری از این‌گونه جرائم از گذاشتن رمزهای ساده و یا قابل حدس زدن مثل اعداد تکراری، سال تولد، شماره تلفن همراه و ... خودداری کرد.

وی اظهار داشت: در زمان استفاده از اینترنت بانک به ویژه با استفاده از کامپیوترهای عمومی باید از صفحه کلید مجازی جهت وارد کردن رمز و پسورد خود استفاده کرد و همچنین در زمان وارد کردن اطلاعات حساب بانکی از اصالت سایت مربوطه اطمینان حاصل شود.

رئیس پلیس فتا استان کرمان با اشاره به ارتکاب 9 درصدی جرایم سایبری توسط افراد زیر 17 سال تصریح کرد: متاسفانه شاهد شکاف نسلی در خانواده‌ها هستیم و خانواده‌ها در پیشرفت علم و تکنولوژی از فرزندان خود جا مانده‌اند.

وی تاکید کرد: خانواده‌ها باید اطلاعات و آگاهی‌های خود را در هر زمینه‌ای بالا ببرند و باید به صورت محسوس و نامحسوس فرزندان خود را مدیریت کنند و یقین داشته باشند که کنترل فرزندان باعث پیشگیری از بسیاری از جرایم می‌شود.

یادگارنژاد با اشاره به اینکه بیشترین تخلفات سایبری که انجام می‌شود در شبکه مجازی تلگرام است گفت: از گذاشتن اطلاعات شخصی در این فضا و همچنین گذاشتن عکس‌های خانوادگی در صفحه پروفایل خودداری شود.