کلاهبردار میلیونی کارت‌های بانکی به دام افتاد

کلاهبردار میلیونی کارت‌های بانکی به دام افتاد
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۳۹۵

رئیس پلیس فتا استان البرز، از دستگیری کلاهبردار اینترنتی خبر داد و گفت: متهم با سوءاستفاده از احساسات مالباخته رمز دوم کارت عابر بانک را فعال کرده بود.

به گزارش گرداب، سرهنگ محمد اقبالی اظهار داشت: در پی شکایت خانم ۴۰ ساله مبنی بر اینکه از حساب وی به صورت متوالی برداشت اینترنتی صورت می‌پذیرد و این در صورتی است که وی رمز دوم و اینترنتی برای خود فعال نکرده است، مراتب به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: با استفاده از برخی اقدامات تخصصی و پلیسی کارشناسان، این پلیس شخصی با هویت حامد را شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه‌ در یکی از مناطق شمالی ‌کرج دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد.

رئیس پلیس فتااستان البرز گفت‌: پس از انجام تحقیقات مشخص شد که متهم راننده تاکسی شاکی بوده و چند ماه قبل زمانی که شاکی مسافر تاکسی وی بوده با بیان اینکه فرزندش به شدت مریض است، با حالتی بسیار افسرده اقدام به فریب وی کرده، به گونه‌ای که شاکی کارت عابر بانک خود را به صورت موقت برای پرداخت هزینه‌های درمانی فرزندش در اختیار وی قرار می‌دهد.

سرهنگ  اقبالی افزود : اما این انتهای ماجرا نبوده و متهم با سوء‌استفاده از حس دلسوزی و اعتماد این خانم ‌ضمن برداشت مبلغ از قبل تعیین شده بدون اطلاع به شاکی اقدام به فعال کردن رمز دوم کارت می‌‎کند و سپس کارت عابر بانک را تحویل وی می‌دهد و با استفاده از رمز دوم کارت اقدام به برداشت‌های اینترنتی از حساب می‌کند.

وی با بیان اینکه بیشتر برداشت‌های غیرمجاز در پی واگذاری کارت بانکی به دیگران اتفاق می‌افتد، افزود: به هیچ وجه نباید کارت بانکی و رمز آن را در اختیار دیگران قرار داد و در صورت اجبار حتما در اسرع وقت نسبت به تغییر رمز اول و دوم اقدام شود.

رئیس پلیس فتا البرز تاکید کرد: چون برداشت‌های غیرمجاز از طریق خریدهای اینترنتی انجام می‌شود و این امر مستلزم داشتن رمز دوم است، لذا حتما نسبت به تغییر رمز دوم چه داشته باشید و چه نداشته باشید، اقدام کنید.

سرهنگ اقبالی به شهروندان توصیه کرد: در نگهداشتن کارت‌های عابر بانک ‌خود به خصوص رمز آن‌ها حداکثر دقت را به خرج دهند و به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهند و همچنین از نگهداری رمز و کارت‌های عابربانک در کنار یکدیگر و از نوشتن رمز در پشت کارت و از قرار دادن رمزهای ساده و قابل حدس زدن مانند تاریخ تولد خودداری کنند.