استفاده از فناوری جدید برای یافتن اظهارنظرهای نامناسب در مطالب اینترنتی

استفاده از فناوری جدید برای یافتن اظهارنظرهای نامناسب در مطالب اینترنتی
تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۳۹۵

گوگل و یک شرکت وابسته به آن به نام Jigsaw از ابداع فناوری جدیدی خبر داده اند که به سازمان‌های خبری و پلاتفورم‌های آنلاین کمک می‌کند تا اظهارنظرهای تند و نامناسب را در وب‌سایت‌ها شناسایی کنند.

به گزارش گرداب، فناوری یاد شده که Perspective یا دیدگاه نام دارد، برای بررسی اظهارنظرها و امتیازدهی به آنها بر مبنای میزان شباهت آنها به اظهارنظرهایی که مردم آنها را نامناسب دانسته اند، کاربرد دارد. بر همین اساس می‌توان در مورد حذف یا عدم حذف یک اظهارنظر تصمیم گرفت.

Perspective برای شناسایی اظهارنظرهای مناسب و نامناسب در سایت روزنامه نیویورک تایمز مورد استفاده قرار گرفته و دیگر شرکت های فناوری هم امیدوارند که از این طریق بتوانند سایت های خود را از وجود اظهارنظرهای نامناسب و غیراخلاقی پاک کنند. از جمله سایت هایی که به استفاده از Perspective ابراز تمایل کرده اند می توان به گاردین و اکونومیست اشاره کرد.

با توجه به ارسال میلیون ها اظهارنظر در سایت های مختلف خبری، امکان کنترل دستی آنها توسط مدیران سایت های یاد شده وجود ندارد. لذا باید از روش های ماشینی هوشمند برای شناسایی اظهارنظرهای نامناسب استفاده کرد. البته برخی سایت‌ها که از تاثیر چنین اظهارنظرهایی نگرانند بخش کامنت یا اظهارنظر را به طور کامل بسته اند.

Perspective با بررسی صدها هزار کامنت یا اظهارنظر در سایت های مختلف توانسته با دقت خوبی نظرهای آزاردهنده و نامناسب را شناسایی و حذف کند و به طور مرتب در حال افزایش دقت خود با استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته‌اش است. با توجه به اینکه توییتر وفیس بوک نیز با مشکل مشابهی دست به گریبان هستند، احتمال دارد که آنها هم به استفاده از فناوری مشابهی روی آورند.