خرید و فروش و آموزش ساخت مواد محترقه جرم است

خرید و فروش و آموزش ساخت مواد محترقه جرم است
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

رئیس پلیس فتا استان فارس گفت: این روزها و به فاصله چند روز تا چهارشنبه آخر سال حضور فعال دستفروشان درمعابر، چهارراه‌ها و پشت چراغ قرمزها را شاهدیم‌، که اقدام به فروش انواع و اقسام مواد محترقه و منفجره غیر استاندارد می‌کنند.

به گزارش گرداب، سرهنگ حبیب‌اله رجبلی در مورد فروش مواد محترقه در فضای مجازی اظهار کرد: نه تنها در مغازه‌ها و معابر عمومی بلکه فروش این نوع مواد به داخل فضای مجازی هم رسوخ کرده و شاهد این هستیم که سایت‌هایی در فضای مجازی اقدام به فروش مواد منفجره و محترقه با قیمت‌های گزاف می نمایند.
 
وی با بیان اینکه همواره پیشگیری مقدم بر درمان بوده و پلیس فتا نیز در راستای انجام وظایف خود و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در ایام چهار‌شنبه آخر سال و همچنین ایام نوروز اقدام به شناسایی سایت‌های فعال در زمینه ساخت، و فروش مواد محترقه نموده به فروشندگان مواد محترقه و منفجره در فضای مجازی هشدار داد و گفت: ایجاد سایت‌هایی که اقدام به خرید و فروش مواد محترقه و منفجره می‌کنند، بر اساس مواد 1 تا 4 قانون مجازات اسلامی (قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز)، مرتکب جرم شده و برابر قانون با آنها برخورد خواهد شد.
 
سرهنگ رجبلی تاکید کرد: فروش، تبلیغ، توزیع و هرگونه معامله بدون مجوز، تجهیزات نظامی و تجهیزاتی که دارای کاربرد دو گانه و نیز اقلام و موارد تحت کنترل از قبیل انواع مواد محترقه، منفجره اعم از نظامی و غیرنظامی، شیمیایی، رادیواکتیو، میکروبی، گازهای بیهوش‌کننده، بی‌حس‌کننده و اشک‌آور و شوک‌دهنده‌ها (شوکرها) و تجهیزات نظامی و انتظامی. (مواد 1 تا 4 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز و مصوبه چهل و هفتمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه) جرم بوده و بر اساس قانون تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.
 
رئیس پلیس فتا فارس در توصیه به خانواده‌ نیز گفت: متاسفانه برخی سایت‌ها در فضای مجازی اقدام به آموزش ساخت مواد محترقه می‌کنند و خانواده‌ها باید در این خصوص مراقب فرزندان خود باشند چرا که عدم آشنایی کودکان با این مواد و آموزش ناقص سایتها در این خصوص بسیار خطرناک است.
 
وی با اشاره به حوادث به وجود آمده در سال‌های گذشته گفت: افراد زیادی دچار سانحه سوختگی شده‌اند و در برخی موارد جان خود را در اثر ساخت مواد محترقه از دست داده‌اند، از کاربران محترم خواست تا در صورت مشاهده سایت‌های فعال در زمینه آموزش ساخت یا خرید فروش مواد محترقه می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا به نشانیwww.cyberpolice.ir در قسمت ارتباطات مردمی این سایت‌ها به همکاران ما گزارش دهند تا برخورد قانونی با گردانندگان این سایت‌ها صورت بگیرد.
 
منبع:  پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا