عامل هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی با 15 فقره شاکی دستگیر شد

عامل هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی با 15 فقره شاکی دستگیر شد
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۳۹۶

جانشین فرماندهی انتظامی استان زنجان از شناسایی و دستگیری شخصی که با ایجاد کانال در یکی از شبکه های اجتماعی اقدام به هتک حیثیت و نشر اکاذیب دیگران را فراهم می نمود خبر داد.

به گزارش گرداب، سرهنگ جعفر کردلو اظهار کرد: درپی شکایت احدی از شهروندان مبنی بر هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی مراتب در دستور کار کارشناسان پلیس فتای زنجان قرار گرفت.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در جریان رسیدگی به پرونده شاهد شکایت معتدد از گرداننده کانال مذکور بودیم به گونه‌ای که در کمترین زمان تعداد شکات به 15 نفر رسید.

سرهنگ کردلو گفت: با توجه به حساسیت‌ها و تعداد فراوان شکات پرونده به صورت ویزه در پلیس فتا مورد رسیدگی قرار گرفت .

وی افزود: پس از اخذ مستندات و اظهارات شاکیان اقدامات فنی و شیوه شگرد‌های خاص پلیسی نسبت به شناسایی متهم اقدام گردید. همچنین با اخذ دستور قضایی مبنی بر جلب متهم با حضور در محل نسبت به جلب وی اقدام گردید و ادله جرم شامل گوشی تلفن همراه کشف و به پلیس فتا دلالت گردید‌.

سرهنگ کردلو در ادامه گفت: در بازجویی‌های اولیه متهم سعی می‌کرد با اظهارات ضد و نقیض، خود را بی‌گناه جلوه داده و مسیر تحقیقات مأموران را به انحراف بکشاند. ولی پس از مواجهه شدن با مستندات و مدارک جمع آوري شده از سوي کارشناسان به بزه ارتکابی معترف شد.

این مقام ارشد انتظامی ضمن توصیه به شهروندان درخصوص استفاده نکردن از شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: اشخاصی که با ایجاد پروفایل مجرمانه موجبات ناراحتی افراد دیگر را فراهم آورند در سریع‌ترین زمان ممکن شناسایی، دستگیر و تحویل دستگاه عدالت خواهند شد.

وی به خانواده‌ها توصیه کرد: در نگهداری عکس‌ها و اطلاعات محرمانه خود و فرزندانشان نهایت دقت و تلاش را داشته باشند و مانع انتشار آنها در فضای سایبر از سوی فرزندانشان شوند. چرا که از این تصاویر مجرمان سایبری استفاده کرده علاوه بر ایجاد مزاحمت برای دوستان و آشنایان تصاویر باعث هتک حیثیت آنان خواهند شد.

سرهنگ کردلو گفت: کاربران باید فیلم‌ها و اطلاعات شخصی خود را رمزگذاری کرده و به هیچ وجه عکس‌ها و فیلم‌های شخصی و خانوادگی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک نگذارند.

جانشین فرماندهی انتظامی استان زنجان با بیان اینکه حفظ حریم خصوصی کاربران در گام اول بر عهده خودشان است، گفت: کاربران عزیز باید توصیه‌های پلیس فتا را جدی گرفته و به آن عمل نمایند چرا که این کار باعث می‌گردد تا نه تنها در دام مجرمان سایبری گرفتار نشده بلکه برای دوستان و آشنایان خود نیز دردسر درست نکنند.