در آمریکا

فیس‌بوک زیر ذره‌بین نهادهای امنیتی و پلیس است

فیس‌بوک زیر ذره‌بین نهادهای امنیتی و پلیس است
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۳۹۷

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که در حال بررسی و موشکافی دقیق رسوایی فیس بوک و همکاری این شرکت با موسسه کمبریج آنالتیکاست.

به گزارش گرداب، پس از آنکه چند ماه پیش رسانه‌های خبری بسیاری گزارش کردند که شبکه اجتماعی فیس‌بوک در انتشار اطلاعات شخصی و خصوصی کاربرانش دست داشته است، مردم و منتقدان بسیاری فیس‌بوک را به خیانت در امانت و همکاری با نهادهای دولتی یا تحقیقاتی متهم کردند.

این شبکه اجتماعی به سرعت آماج حملات کاربران بسیاری در سراسر جهان قرار گرفت به‌گونه‌ای که تعداد کثیری از شرکت‌ها و افراد معروف به بستن و غیرفعال کردن صفحات مجازی خود در فیس‌بوک اقدام کرده و استفاده از این شبکه اجتماعی را ننگی برای دنیای مجازی توصیف کرده‌اند.

فیس بوک پس از آن اعتراف کرد اطلاعات بالغ بر ۸۷ میلیون نفر از کاربرانش را در اختیار موسسه کمبریج آنالتیکا قرار داده است.

با اینکه فیس بوک در تمامی روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از تمامی کاربرانش در این باره عذرخواهی و در بیانیه‌ای نیز احتمال هرگونه جاسوسی و افشای اطلاعات آن‌ها را رد کرد، اما همچنان خشم عموم مردم در سراسر جهان نسبت به این شبکه اجتماعی محبوب و پرطرفدار فروکش نکرده است.

حالا واشنگتن پست در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که پلیس فدرال آمریکا (FBI) به همراه برخی دیگر از ماموران امنیتی در سازمان‌های دیگر در حال بررسی دقیق رسوایی فیس بوک و همکاری آن با کمبریج آنالتیکاست چراکه به باور آن‌ها، رسوایی فیس بوک امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر را به مخاطره انداخته است.

همچنین فیس بوک امروز از همکاری خود با این نهادهای امنیتی و پلیس فدرال آمریکا سخن گفته و خبر داده است. در ماه آوریل سال جاری ۲۰۱۸ میلادی بود که مارک زوکربرگ – موسس و مدیرعامل فیس بوک – در مقابل نمایندگان کنگره و مجلس سنای آمریکا شهادت داد و از شرکت خود دفاع کرد.