بلومبرگ:

پروژه اینترنت پهن باند ام تی ان در ایران متوقف می‌شود

پروژه اینترنت پهن باند ام تی ان در ایران متوقف می‌شود
تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

بلومبرگ مدعی شده که پروژه ۷۵۰ میلیون دلاری ام تی ان برای توسعه ارتباطات فیبرنوری با پهنای باند بالا تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران متوقف شده است.

به گزارش گرداب، شرکت ایرانیان نت بعنوان ارائه دهنده خدمات پهنای باند اینترنت در سال ۲۰۱۱ میلادی تاسیس و راه‌اندازی شد اما به دلیل نبود سرمایه‌گذاری چنان که باید نتوانست فعالیت‌های خود را دنبال کند.

حالا پایگاه خبری بلومبرگ مدعی شده است که برخی از منابع آگاه که تمایلی به ذکر نام دقیقشان نداشتند، عنوان کرده‌اند که شرکت ام تی ان (MTN) آفریقای جنوبی به احتمال زیاد تحت تاثیر اعمال تحریم‌های جدید رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا پروژه ۷۵۰ میلیون دلاری خود در ایران را که برای توسعه ارتباطات فیبر نوری پهن باند در نظر گرفته شده و طرح ریزی شده بود، ملغی و متوقف اعلام خواهد کرد.

ایران که بعد از نیجریه دومین بازار بزرگ سرمایه‌گذاری و فعالیت شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی به شمار می‌رود، همواره برای این شرکت از اهمیت خاص و بسزایی برخوردار بوده است، به گونه ای که ام تی ان باوجود سختی‌های بسیاری که تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران وضع و ایجاد کرده است، همچنان سالهاست که در زمینه فعالیت در این کشور پیگیر و مشتاق بوده است.

تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای برجام با ایران، بسیاری از شرکت‌ها نظیر ام تی ان را با مشکلات جدی مواجه کرده است. این شرکت همچنین در دور پیشین تحریم‌ها هم نتوانسته بود به خروج درآمدهای خود، حدود یک میلیارد دلار از ایران اقدام بکند. سرانجام این شرکت در سال گذشته با مدت محدودی که تحریم‌ها برداشته شد، توانست این مبلغ را از ایران خارج کند.

طبق گزارش بلومبرگ، حالا تازه‌ترین گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهد که این شرکت دیگر تمایلی برای اجرای طرح و پروژه‌های سنگین و چندمیلیارد دلاری در ایران ندارد، هنوز مقام‌ها و سران شرکت ام تی ام (MTN) به طور رسمی به این گزارش‌ها واکنش نشان نداده اند.