سرویس اینترنت پاک با سیم کارت کودک

سرویس اینترنت پاک با سیم کارت کودک
تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۳۹۷

با توجه به حساسیت حضور کودکان در فضای اینترنت و استفاده از ابزارهای تکنولوژی، نیاز به نظارت در این فضا احساس می‌شود و یکی از راه‌های محافظت از کودکان در برابر آسیب‌های احتمالی، استفاده از سیم‌کارت کودک است.

به گزارش گرداب، پیشرفت تکنولوژی و ورود محصولات الکترونیکی به خصوص گوشی‌های هوشمند تلفن همراه و تبلت، نگرانی خانواده‌ها درباره دسترسی فرزندان‌شان به فضای مجازی را بیشتر کرده است. همچنین از آنجا که کودکان یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار شهروندان در مقابل آسیب‌های اینترنت هستند، لازم است تا علاوه بر والدین، دولت‌ها و سازمان‌ها هم وارد کار شوند و با ایجاد برخی بسترهای اختصاصی برای استفاده کودکان از اینترنت زمینه کاهش صدمه‌پذیری این قشر آسیب‌پذیرتر جامعه را فراهم کنند.

محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره اینترنت کودک و نوجوان اظهار کرده بود: از تهدیدهایی که در خانواده‌ها وجود دارد، بحث کودکان است که برای مسائل غیراخلاقی حساسیت دارند و جست‌وجوی یک عبارت در گوگل ممکن است عبارت نامناسبی بیاورد. بنابراین ما در حال راه‌اندازی نظام اینترنت کودک هستیم زیرا ممکن است گوگل برای سالم‌سازی فضای مجازی با ما همکاری نکند اما موتورهای جست‌وجوی بومی از جمله پارسی‌جو و یوز این نیاز را برطرف می‌کنند. ضمن اینکه اطلاعات آنها قابل مدیریت و سالم‌سازی است.

جهرمی همچنین سال گذشته از انتشار «پیش‌نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» خبر داد که در چهار هدف کلان آموزش، فرهنگ‌سازی و ترویج فضای مجازی حوزه کودک، فراهم‌سازی زیرساخت‌های ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و مقاوم‌سازی کسب‌وکارها و مدیریت و راهبری برنامه اقدام تدوین شده است.

در این راستا، با توجه به نگرانی خانواده‌ها در رابطه با دسترسی نامحدود فرزندان کودک و نوجوان‌ به اینترنت، اپراتور دوم تلفن همراه هم سرویس کودک و نوجوان را در اختیار مشترکان قرار داده ‌است. این سرویس بستری امن به همراه اینترنت پاک برای دسترسی کودکان و نوجوانان به محتوای جذاب و مفید فضای مجازی را فراهم آورده و این امکان را به والدین داده است تا با نگاهی تخصصی و آگاهانه، مزایای دنیای دیجیتال را در اختیار فرزندان خود قرار دهند.

ایرانسل در این سرویس، امکان دسترسی به وب‌سایت‌های مفید و سالم مناسب گروه سنی کودک و نوجوان فراهم آورده است. همچنین والدین ایرانسلی می‌توانند زمان‌بندی استفاده از خدمات تلفن همراه (تماس، پیامک و اینترنت) را برای فرزند خود تنظیم کنند. از این رو والدین از راه دور می‌توانند به مدیریت سیم‌کارت فرزند خود بپردازند و کودکان نیز آزادی عمل و امکان استفاده از تلفن همراه شخصی را در فضای امن تجربه کنند.

این سرویس از دو روش کد دستوری و برنامه کاربردی «کودک من» در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.  برای فعال‌سازی سرویس، والدین می‌‎توانند به راحتی کد دستوری #1*543* را از سیم‌کارت فعلی خود شماره‌گیری کنند. همچنین مجموعه رایگان «کودک من» شامل برنامه کاربردی «مدیریت کودک من» و راه‌انداز «کودک من» از طریق وبسایت ایرانسل در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

با نصب راه‌انداز «کودک من» در دستگاه کودک، ظاهر صفحه نمایش گوشی تلفن همراه کودک به ظاهری کاملا کودکانه و جذاب تبدیل می‌شود و با نصب «مدیریت کودک من»، والدین می‌توانند نسبت به مدیریت استفاده کودک از تلفن همراه اقدام کنند. این اپلیکیشن به والدین این امکان می‌دهد که چگونگی استفاده فرزندان از تلفن همراه را از راه دور و در بستر اینترنت روی گوشی تلفن همراه خود مدیریت کنند.

برای استفاده از این مجموعه باید هر دو سیم‌کارت کودک و والدین، ایرانسلی یا ترابردشده به شبکه ایرانسل و تحت مالکیت والدین (هر دو به نام پدر یا هر دو به نام مادر) باشد. در صورت فعال کردن محدودیت زمانی، فرزند امکان برقراری تماس، ارسال پیامک یا استفاده از اینترنت همراه را در بازه زمانی مورد نظر نخواهد داشت.

بر این اساس هر شخص تنها با داشتن دستگاهی هوشمند، دنیایی از اطلاعات توسط اینترنت به رویش گشوده می‌شود. فرزند شما دیر یا زود نحوه استفاده از اینترنت را خواهد آموخت. اما همان‌طور که هرگز فرزند خود را نزدیک خیابانی شلوغ نمی‌فرستید، نباید او را بدون تعلیم قبلی مبانی ایمنی، راهی اتوبان‌های بزرگ اطلاعاتی کنید.