چگونه از وابستگی بیش از حد به گوشی های کم کنیم؟

چگونه از وابستگی بیش از حد به گوشی های کم کنیم؟
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۷

اگر در مورد مدت زمانی که برای استفاده از گوشی های هوشمند خود صرف می کنید نگران هستید، بهتر است بدانید شما در این زمینه تنها نیستید و تعداد زیادی از افراد در جهان با مشکل وابستگی بیش از حد به گوشی های هوشمند درگیر هستند.

به گزارش گرداب، برخی از افراد به علت وابستگی بیش از حد به موبایلشان حتی در انجام امور روزمره زندگی خود نیز به مشکلاتی برمی خورند و وقت کم می آورند. در ادامه بررسی می کنیم که آیا راهی وجود دارد که از این وابستگی بیش از حد کم کنیم یا خیر.

از نرم افزارها استفاده کنید
برخی از نرم افزارها می توانند مدت زمان دقیقی را که شما در فضای مجازی می گذرانید مشخص کنند. این نرم افزارها با هدف تعیین زمانبندی برای استفاده از فضای مجازی و تعیین زمان استراحت طراحی شده اند و می توانند برای شما مفید باشند. البته مشروط بر آن که واقعا به این نرم افزارها و اپلیکیشن ها وفادار باشید و تقلب نکنید.

اگر شما یک کاربر آیفون هستید، از Time Screen برای درک چگونگی مصرف ساعت در دستگاهتان در هر روز یا هفته، استفاده کنید و سعی در  اقدام به کاهش میزان زمان صرف شده در برنامه های فردی، کنید. ابزارهای دیجیتال سلامت گوگل نیز می توانند همان نوع داده ها را به شما نشان دهند اما بسیاری از آنها در حال حاضر تنها برای تلفن های پیکسل و اندروید وان در دسترس هستند.

از خودتان بپرسید با گوشی هوشمندم چه کار دارم
هر بار گوشی هوشمند خود را بر می دارید از خود بپرسید من با این گوشی هوشمند چه کار دارم و قرار است چه اموری را از طریق گوشی خود سازماندهی کنم. وقتی از خود چنین سوالی بپرسید، خواه ناخواه کمی دقیق تر عمل می کنید. مثلا اگر می خواهید وارد شبکه های اجتماعی شوید زمان بیشتری صرف می کنید تا زمانی که می خواهید تاکسی آنلاین بگیرید یا خرید آنلاین انجام دهید. اما وقتی بی هدف گوشی را چک کنید کم کم عاددت می کنید که بی دلیل و با دلیل گوشی به دست باشید و زمانتان را هدر دهید.

بازی نصب نکنید
اگر قصد ترک عادت وابستگی به گوشی را دارید، بازی نصب نکنید و بازی های موجود را هم پاک کنید. درواقع با این روش زمان بسیار زیادی برای خود می خرید. بسیاری از افراد که به موبایل خود وابسته هستند، زمان زیادی را در بازی های استراتژیک غرق می شوند و در نتیجه کنترل زمان را از دست می دهند. بنابراین سعی کنید بازی نصب نکنید یا به بازی خاصی وابسته نباشید.

زمانتان را پر کنید
بسیاری از افرادی که به گوشی هوشمند خود وابستگی افراطی دارند زمان خالی زیاد دارند. درواقع بیکاری دلیلی می شود برای مراجعه مرتب به گوشی هوشمند. بنابراین اگر زمان بیشتری را صرف مطالعه، تمرین مهارت های جدید یا مواردی مشابه کنید به مرور از وابستگیتان به موبایلتان کاسته می شود.

غیرفعال کردن برنامه های غیرکاربردی
سعی کنید برنامه های غیرکاربردی و اضافی را غیر فعال کنید. این موضوع به شما کمک می کنید بی دلیل اعلان های هشدار دریافت نکرده و در نتیجه گوشی خود را بررسی نکنید. بسیاری از برنامه های تلفن های همراه عملا سودی ندارند و اضافی محسوب می شوند.

میانبرهای وسوسه برانگیز را بردارید
اگر شبکه های اجتماعی را روی اسکرین خود به عنوان میانبر ذخیره کرده اید، بهتر است هر چه سریعتر گوشی را از این حالت خارج کنید تا وسوسه نشوید وارد شبکه های اجتماعی یا هر فضایی که برایتان جذاب است شوید، این میانبرهای جذاب می توان شامل بازی ها و برنامه های سرگرمی هم بشود.

تم های غیر جذاب استفاده کنید
استفاده از تم های جذاب باعث می شود خواه ناخواه مرتب به گوشی خود سر بزنید. از تم های کمتر رنگی و غیر جذاب استفاده کنید تا دائم گوشی خود را بررسی نکنید.این موضوع می تواند به شما کمک کند راحت تر اعتیاد به گوشی را کنار بگذارید.
منبع: انتخاب