کوچ سلبریتی‌ها چالش جدید مدیر اسرائیلی اینستاگرام

کوچ سلبریتی‌ها چالش جدید مدیر اسرائیلی اینستاگرام
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۳۹۸

ترک اینستاگرام توسط تعدادی از سلبریتی‌های مشهور هالیوود برای سلامت روحی و روانی خود، به چالش جدیدی برای اینستاگرام تبدیل شده است.

به گزارش گرداب، اگر از دنبال‌کنندگان فضای‌مجازی باشید، این روزها حتماً خبرهایی پیرامون خروج سلبریتی‌ها و خوانندگان مشهور هالیوودی از شبکه‌های اجتماعی شنیده‌اید. چند هفته پیش بود که سلنا گومز خواننده و بازیگر مشهور هالیوودی که ۱۵۲ میلیون دنبال کننده در اینستاگرام دارد در جشنواره فیلم کن گفت: «شبکه‌های اجتماعی برای نسل من خیلی مخرب بودند و من از اینکه نسل جوان در معرض این آسیب‌ها هستند احساس نگرانی می‌کنم».

اما ماجرا تنها به اینجا ختم نشد و سلنا گومز چند روز بعد در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اینستاگرام را از روی گوشی‌اش پاک کرده است چون این برنامه به سلامت روحی‌اش آسیب می‌زند و باعث افسردگی‌اش شده است.

پس از سلنا گومز مدونا لوئیس چیکونی خواننده مشهور آمریکایی گفت: اینستاگرام عمداً به گونه‌ای طراحی شده است که مردم دائماً تأسف و حسرت بخورند و در طول زمان حس بدی به آنها دست دهد تا دچار افسردگی شوند. اینستاگرام برای به وجود آمدن احساسات بد در مردم طراحی شده است. در اینستاگرام شما درگیر مقایسه‌ خود با دیگران خواهید شد. من باید این مدلی رفتار کنم، من باید این شکلی ظاهر شوم؟ آیا این کار من را محبوب‌تر و موفق‌تر می‌کند؟ آدم‌ها برده‌ تایید دیگران خواهند شد. اینستاگرام موجب می‌شود که درباره خودتان حس ناخوشایندی داشته باشید. شخصاً از آنچه جامعه از من به عنوان یک زن انتظار دارد، تبعیت نمی‌کنم.

اظهارات قابل تأمل مدونا و سلنا گومز، دو ستاره‌ مشهور هالیوود درباره آسیب‌های اینستاگرام مورد توجه بسیاری از رسانه‌های جهان قرار گرفت و سبب شد بسیاری از کاربران شبکه اجتماعی درخصوص حضورشان در اینستاگرام دچار تردید شوند و نسبت به ترک و حذف این اپلیکیشن‌ها از تلفن همراهشان اقدام کنند. پیش از این نیز بسیاری از چهره‌های مشهور هالیوود اقدام به حذف حساب‌های کاربری خود از شبکه‌های اجتماعی کردند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ مایلی سایرس خواننده مشهور آمریکایی به طور غیرمنتظره تمام پست‌های اینستاگرامش را حذف کرد. پس از این اقدام  بسیاری از طرفداران مایلی گمان کردند که او درحال آماده‌سازی آلبوم جدیدش  است اما چندی بعد او اعلام کرد که دوست ندارد در یک قالب خاص گیر بیفتد و برای حفظ سلامتی‌اش به یک استراحت طولانی(بلند) مدت احتیاج دارد چراکه در پس پرده شبکه‌های اجتماعی هیچ چیز ناراحت‌کننده یا هیجان‌انگیزی وجود ندارد و او برای شکستن این فضا اقدام به حذف حساب‌های شخصی‌اش از شبکه‌های اجتماعی کرده است.

در سال ۲۰۱۶ دیزی ریدلی بازیگر "جنگ ستارگان" نیز اینستاگرام خود را  پس از پاسخ‌هایی که در خصوص پستی که درباره حمایت از کنترل تولید اسلحه منتشر کرده بود حذف کرد و پس از آن دیگر به اینستاگرام برنگشت. او در دسامبر ۲۰۱۷ درخصوص خروجش از اینستاگرام گفت: "این فضا اصلاً برای من خوب نیست،  من فوق‌العاده حساس هستم و برای حضور در چنین شبکه‌های اجتماعی ساخته نشده‌ام"

خروج چهره‌های مشهور دنیای سینما و موسیقی از شبکه اجتماعی اینستاگرام به علت آثار مخربی که روی سلامت روانی آنها دارد، به تازگی به چالش جدیدی برای مدیران این شرکت صهیونیستی تبدیل شده است چراکه به دنبال خروج سلبریتی‌ها از اینستاگرام بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی نیز برای حفظ سلامت روحی و روانی خود از اینستاگرام خارج شدند و آمار کاربران این شبکه اجتماعی را تحت تاثیر قرار دادند. اما نکته‌ مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که مدیران و سیاستگذاران شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام بدون در نظر گرفتن سلامت روحی کاربرانشان تنها به دنبال مخاطبان بیشتر برای رسانه‌های خود هستند تا از طریق آن به مردم سراسر جهان القا کنند که باید چگونه زندگی کنند، چه لباس‌هایی بپوشند و چه غذاهایی بخورند. در واقع مدیران این شرکت‌ها هستند که دغدغه‌ها و تفکرات مردم سراسر جهان را هدایت می‌کنند و از طریق شبکه‌های اجتماعی مسائل مهم را کم‌اهمیت و مسائل پیش‌افتاده‌ای مانند مد و لباس و غذاهای رنگارنگ را به دغدغه اصلی مردم تبدیل می‌کنند.

 بر اساس مطالعاتی که به تازگی روی پنج هزار کاربر اینترنتی انجام شده، اینستاگرام به عنوان بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت و شادابی روان در فضای ‌مجازی شناخته شده است. خصوصیات منفی از جمله بهم زدن کیفیت خواب، احساس منفی‌گرایی، افسردگی و افزایش عصبانیت از جمله مواردی است که درباره عوارض استفاده از اینستاگرام گفته شده است. طبق نظرات متخصصان این تحقیق، افراد جوانی که بیش از دو ساعت از شبانه‌روز را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند، استرس و ناراحتی‌های روانی بیشتری دارند. زمانی که افراد مدام دوستان خود را در حال سفر، گردش، مهمانی و تفریحات مختلف و جذاب می‌بینند، احساس سرشکستگی و گمان می‌کنند زندگی‌شان از دست رفته است و فراموش شده‌اند، در حالی که اطرافیان آن‌ها در حال لذت بردن از زندگی خود هستند. این احساسات باعث می‌شود خود را با دیگران مقایسه کنند و از زندگی خود ناامید شوند.

دکتر ابهری رفتارشناس و آسیب شناس  در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص کوچ برخی از سلبریتی‌ها از اینستاگرام به دلیل آثار مخرب این شبکه اجتماعی اظهار کرد: محبوبیت ودیعه‌ای است که از سوی مردم به چهره‌های محبوب هنری، فرهنگی، ورزشی داده می‌شود. متأسفانه برخی از این چهره‌های محبوب در ردیف الگوهای هنجاری مردم قرار گرفته‌اند و به صورت خواسته یا ناخواسته به الگویی برای مردم تبدیل شده‌اند؛ الگوهایی که در بیشتر مواقع با رفتارهای هنجارشکنانه سبب ترویج این گونه رفتارها در میان مردم می‌شوند. در کشور ما هنرمندان و هنرپیشه‌های غربی الگوهای رفتار مردم نبودند اما با ظهور و حضور گسترده شبکه‌های اجتماعی‌ای مانند اینستاگرام در میان مردم به نوعی تبدیل به الگوهای رفتاری مردم کشور ما نیز شدند. برخی سلبریتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام با انتشار شخصی‌ترین تصاویر و لحظات زندگی خصوصیشان در این شبکه از دیگران تمنای لایک و پسندیده شدن می‌کردند و این به مرور زمان سبب ایجاد پدیده‌ای به نام سلبریتی‌پروری در فضای مجازی شد که آسیب‌های روحی و روانی بسیاری را برای مردم و خود سلبریتی‌هایی که به هر بهانه‌ای دنبال دیده شدن بودند به وجود آورده است. متاسفانه برخی از سلبریتی‌های ایرانی نیز با قرار دادن پای خود در جای پای سلبریتی‌های غربی، در فضای مجازی حضور پیدا کردند و با انتشار شخصی‌ترین لحظات زندگی خود، به نوعی برای بیشتر دیده شدن تلاش کردند و سلامت روحی خود و دیگران را تحت تاثیر قرار دادند.

وی در ادامه گفت: اما امروز ما شاهد کوچ برخی از سلبریتی‌های مشهور هالیوودی از اینستاگرام به دلیل اعتراض به این گونه رفتارها هستیم؛ سلبریتی‌هایی که در اوج شهرت شبکه اجتماعی اینستاگرام را تهدیدی برای سلامت روح و روان خود دانستند و برای مقابله با این تهدید اقدام به حذف این نرم‌افزار از تلفن همراهشان کردند که این حرکت اعتراضی سلبریتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، در میان مردم نیز بازتاپ پیدا خواهد کرد و شاید بتواند شروعی برای کوچ مردم از این فضا نیز شود.

کلام آخر

با توجه به نکات مطرح شده، اگر احساس می‌کنید که شما هم کم‌وبیش با این عوارض دست‌وپنجه نرم می‌کنید بهتر است هرچه سریع‌تر حضور خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام محدودتر و تلاش کنید به مرور زمان شبکه‌های اجتماعی را که آثار بسیار مخربی روی سلامتی روانی شما دارد از زندگی خود حذف کنید تا از آسیب‌های خطرناک آنها در زندگی خود جلوگیری کنید.