مدیریت فضای مجازی در دنیا در استثمار صاحبان قدرت است

مدیریت فضای مجازی در دنیا در استثمار صاحبان قدرت است
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۳۹۸

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: امروز مدیریت فضای مجازی در دنیا در استثمار صاحبان قدرت است و اگر امروز محدودیت هایی در ایران اعمال شده است برای ایجاد بستر مدیریت فضای مجازی داخلی است.

به گزارش گرداب، ابوالحسن فیروز آبادی در حاشیه سفر یکروزه خود به قزوین در جلسه شورای اداری این استان که با حضور عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین، نمایندگان مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی برگزار شد، اظهار داشت: امروز شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در کشور به گونه ایست که استثمار بسیاری از امکانات در دست صاحبان قدرت است و این مسئله به فضای مجازی و بستر اینترنت نیز منتقل شده است.

وی گفت: همه ما میدانیم که مدیریت فضای مجازی و اینترنت این بستر بزرگ و فرا ملیتی در دست صاحبان قدرت در دنیاست و از این رو اعمال محدودیت هایی که در این نظر در برخی از کشورها صورت گرفته است به منظور جلوگیری از ادامه این استثمار و ایجاد بستری برای مدیریت فضای مجازی در داخل کشور است.

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز فضای مجازی کشور  بیان کرد: البته معتقدیم در این مسیر میتوانیم با کشورهای هم نظر از نظر مرز جغرافیایی یا کشورهای مسلمان دیگر دنیا دارای تبادلاتی باشیم اما مطمئن باشید اجازه فعالیت بیش از حد دادن به استعمار کنندگان در فضای مجازی موجب ایجاد مشکلات اساسی در حوزه های مختلف در کشور می شود.

فیرزو ابادی گفت: امروز بازارهای جهانی، کسب و کارها و اشتغالزایی توسط پلتفرم های مختلف در بستر اینترنت در حال اجراست و تا زمانی که اجازه داده ایم تا بیگانگان بر فضای مجازی و بستر اینترنت ما مدیریت داشته باشند خودمان نخواهیم توانست از ظرفیت های این بخش بهره وری لازم را داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: شاید در مراحل نخست این گونه به نظر برسد که الزامی برای این فعالیت ها نیست اما زمان میتواند همه چیز را آشکار کند همانطور که دوره ای استعمار توسط بیگانگان به مرور وارد کشور شد.

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز فضای مجازی کشور  خاطرنشان کرد: اقتصاد فضای مجازی و بستر اینترنت چیزی نیست که بتوانیم به راحتی از آن گذر کنیم و با وجود همه مشکلاتی که امروز در این خصوص در کشور است باید بتوانیم با طراحی پلت فرم های ایرانی و روش های استفاده از این بستر زمینه فعال و پویا شدن اقتصاد مجازی در کشور را ایجاد نماییم.

فیروز آبادی  عنوان کرد: استفاده از روش های نوین دنیا میتواند در این مسیر به ایجاد پلت فرم ها و تولید اپلیکیشن های داخلی همتراز با نمونه های خارجی منجر شود و در نهایت اشتغالزایی، درآمد و توسعه از این طریق به نفع کشور حاصل گردد.

وی اضافه کرد: در حالی که اقتصاد از مهم ترین دغدغه های کشور است ما از بخش مهمی از درآمدها در دنیا صرف نظر کرده ایم و هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت های کسب و کار و بستر اینترنت استفاده مناسب داشته باشیم اما زیرساخت های فعالیت های این چنینی در سال های گذشته در کشور مهیا شده است و برای رسیدن به این مسئله نیازمند یاری و همراهی مردم هستیم.

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز فضای مجازی کشور   گفت: بر اساس نظر کارشناسان ایجاد اشتغال برای افراد در بستر اینتر نت و فضای مجازی حداقل یک سوم صنایع و یک هفتم بخش های پتروشیمی است و همین مسئله سبب شده تا نگاه دقیق تری به این بخش صورت گیرد.

فیروز آبادی در ادامه گفت: اما باید در این مسیر توجه داشته باشیم که از هویت ملی فاصله نگیریم و با طراحی اپلیکیشن های ایرانی و پلت فرم های مناسب در این زمینه کاری کنیم که مردم به سمت استفاده از این برنامه ها تمایل داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: برای بیان گستردگی و همه گیر شدن فضای مجازی و اینترنت همین بس که بیش از 4 میلیارد نفر به این بستر دسترسی دارند و قطعا ایجاد ایده های نو و خلاقانه و همچنین استفاده از روش های استاندارد در دنیا میتواند در کسب و کار و ایجاد درآمد از این بستر نقش آفرین باشد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور اظهارداشت:دولت نیز در این مسیر همراه با مردم است و همه با هم باید برای تحقق این مسئله تلاش کنیم.