آموزش حقوق کودک و فضای مجازی لازمه زندگی امروز است

آموزش حقوق کودک و فضای مجازی لازمه زندگی امروز است
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۳۹۸

وزیر دادگستری بر ضرورت آموزش در زمینه حقوق کودکان در فضای مجازی تاکید کرد.

به گزارش گرداب، سیدعلیرضا آوایی در بیست و ششمین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با موضوع فضای مجازی حقوق کودک با طرح این سوال برای حل مشکلات مربوطه در این زمینه چه کنیم؟ گفت: باید از تجارب کشورهای پیشرفته در فضای مجازی کودکان استفاده کنیم البته دوستان ما در وزارت ارتباطات بخشی از آن را انجام داده‌اند ولی می‌توانیم آن را با توجه به فرهنگ و اعتقادات کشورمان تکمیل کنیم.

وی افزود: باید تیمی را در رابطه با بحث فضای مجازی کودکان مشخص کنیم. البته اقداماتی در این زمینه شده اما اگر کل نظام با هم همفکری کنیم نتایج موفق‌تری خواهیم داشت. اگر کارهایمان را جزیره‌ای انجام بدهیم و کنار هم نباشیم به نتیجه نمی‌رسیم.

آوایی اظهار کرد: گفته شد دولت باید در این زمینه کار کند ولی دولت یعنی ما و همین جمع. نظام یعنی همین جا. منتظر کسی نمانیم. هر کاری می‌خواهیم برای کودکان کشور انجام دهیم باید این جمع آن را انجام دهد. لذا این جمع منتظر هیچ کس نماند که معجزه‌ای برای اطفال رخ دهد.

وی با بیان اینکه  اگر خلاء قانونی در رابطه با حقوق کودک است آن را برطرف کنیم، گفت: آموزش خانواده‌ها در این امر بسیار مهم است. خانواده‌ها الان سرگردان و کلافه‌اند. کودکی که  در این دنیا  پا می‌گذارد با موبایل هر کاری که می‌خواهد انجام می‌دهد. ما با کودکان باهوشی روبروییم که نمی‌دانیم با آنها چه کنیم و به همه جا دسترسی دارند. ما نیز آموزش ندیده‌ایم.  در صدا و سیما هم برنامه‌ای در این زمینه من ندیدم که چه کنیم. فقط می‌دانم که مدارس اعلام کردند که کودکان موبایل به مدارس نیاورند و نمی‌دانم کاری کرده‌اند یا خیر. لذا ما  این همه ظرفیت و چندین شبکه مختلف داریم ولی آیا اقتضا ندارد شبکه‌ای برای آموزش خانواده‌ها و کودکان را داشته باشیم؟

وزیر دادگستری افزود: ما قبول داریم تکنولوژی داریم ولی می‌توانیم ضررهای آن را مهار و کم کنیم و بروی بحث آموزش تمرکز کنیم. البته  صدا و سیما هم در این زمینه آمادگی همکاری دارد. ما باید به ملت یاد دهیم که با کودکان دو ساله که هر کدام استاد فضای مجازی شده‌اند چه کنند.

وی افزود: ما ۲۵ میلیون نفر کودک داریم که در مقابل این کودکان مسئولیم زیرا آنها بچه‌های ما هستند و حق دارند و ما مقابل آنها تکلیف داریم.

وزیر دادگستری افزود: ارتباط با آموزش و پرورش از طرف مرجع و برنامه ریزی برای آموزش کودکان از مهدکودک نیز باید انجام شود. در ژاپن آموزش مالکیت فکری را از مهدکودک‌ها شروع کردند لذا ما باید با آموزش و پرورش ارتباط بگیریم و آن را انجام دهیم.

آوایی با تاکید براینکه ما از این جلسات نتیجه عملی و اجرایی  می‌خواهیم گفت: استفاده از ظرفیت استان‌ها در این زمینه بسیار  مهم است و باید آن را جدی بگیریم.

وی با اشاره به بحث  کودکان کار و خیابان گفت: موضوع جلسه هر چه بود از دستور کار ما خارج نشود و کودکان کار از صحنه رادار این جلسه حذف نشود و جزو برنامه اصلی مان باشد.

وزیر دادگستری در پایان یادآور شد: بنا بود دکتر جهرمی وزیر ارتباطات  برای امضای تفاهم نامه  بیایند که مشکلی پیش آمد و نتوانستند تشریف بیاورند. ان‌شاءالله انعقاد این تفاهم نامه هم به زودی انجام می‌شود.