چه تعداد کاربر در شبکه‌های اجتماعی فعال‌اند؟

چه تعداد کاربر در شبکه‌های اجتماعی فعال‌اند؟
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۳۹۸

تازه‌ترین آمار و گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که چه تعداد کاربر در شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان مختلف استفاده می‌کنند.

به گزارش گرداب، این روزها کمتر کسی را می‌توان یافت که از دنیای مجازی، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی به دور باشد یا در یکی از آن‌ها حساب کاربری نداشته باشد.

تازه‌ترین آمارها و گزارش‌های بدست آمده توسط مؤسسه تحقیقاتی statista نشان می‌دهد که فیس بوک، یوتیوب و واتس‌اپ میزبان بیشترین تعداد کاربران فعال در ماه بوده‌اند. با اینکه فیس‌بوک در سال های اخیر تحت تاثیر رسوایی افشای اطلاعات خصوصی کاربرانش به شدت از سوی منتقدان، کاربران و کارشناسان امنیتی به چالش کشیده شده است، اما به نظر می‌رسد که همچنان جزو پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در میان کاربران محسوب می شود و برخلاف خیل عظیمی از کاربران که اقدام به حذف حساب کاربری خود در فیس بوک کردند، همچنان آمار قابل توجهی از مردم در کشورهای مختلف جهان تمایل به استفاده از آن دارند.  

واتس‌اپ نیز که بزرگترین اپلییکشن پیام‌رسان در جهان به شمار می‌رود، یکی از مهم‌ترین و فعال‌ترین زیرمجموعه‌های شرکت فیس‌بوک است که در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط این غول تکنولوژی آمریکایی خریداری و تصاحب شد.

اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ که یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین پیام‌رسان‌های جهان است نیز از قابلیت Encryption End- to End یا رمزنگاری پیشرفته پشتیبانی می‌کند و از پروتکل‌های پیشرفته‌ای برای حفظ حریم شخصی کاربرانش برخوردار است.

این اپلیکیشن که برای تمامی سیستم‌های عامل اندروید، iOS و ویندوز قابل استفاده است، در سال ۲۰۱۶ میلادی لقب پرکاربردترین پیام‌رسان جهان را گرفت. واتس‌اپ از آن جهت ضریب امنیت سایبری بالایی دارد که مکالمات و اطلاعات مبادله شده میان کاربران و مخاطبان به صورت کامل محافظت شده بوده و مکالمات و اطلاعات شخصی و خصوصی آن‌ها از سوی نهادهای دیگر قابل رصد و ردگیری نخواهد بود.

یوتیوب نیز که بزرگترین پلتفرم پخش آنلاین محتوای ویدیویی در جهان است، توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است و نظر میلیونها کاربر را به سمت و سوی خود جلب کرده است به گونه‌ای که هرروزه تعداد قابل توجهی ویدیو در پلت‌فرم یوتیوب بارگذاری می‌شود و میلیون ها بازدیدکننده نیز به تماشای آنها می‌نشینند و در صورت تمایل در زیر ویدیوهای مربوطه، نظرات خود را ثبت می‌کنند.  

در زیر به ترتیب به محبوب‌ترین و پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون اشاره شده است:

فیس‌بوک : ۲.۲۷ میلیارد کاربر فعال در ماه

یوتیوب : ۱.۹ میلیارد کاربر فعال در ماه

واتس‌اپ: ۱.۵ میلیارد کاربر فعال در ماه

فیس‌بوک مسنجر: ۱.۳ میلیارد کاربر فعال در ماه

اینستاگرام: یک میلیارد کاربر فعال در ماه

ویبو: ۴۴۶ میلیون کاربر فعال در ماه

ردیت: ۳۳۰ میلیون کاربر فعال در ماه

توییتر: ۳۲۶ میلیون کاربر فعال در ماه

لینکدین: ۲۶۰ میلیون کاربر فعال در ماه

وایبر: ۲۶۰ میلیون کاربر فعال در ماه

اسنپ‌چت: ۲۵۵ میلیون کاربر فعال در ماه

پینترست: ۲۵۰ میلیون کاربر فعال در ماه

تلگرام: ۲۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه

بر اساس این آمار و گزارش‌های منتشر شده در وب‌سایت blog.statusbrew، از میان اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، واتس‌اپ نخستین جایگاه را از لحاظ تعداد کاربران فعال در ماه به خود اختصاص داده است که بر روی عدد ۱.۵ میلیارد کاربر ایستاده است.

همچنین فیس‌بوک نیز در میان پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی در رتبه نخست این فهرست رده‌بندی جای گرفته است که به طور میانگین از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، میزبان ۲.۲۷ میلیارد کاربر فعال در ماه بوده است.