"تکنو استرس" علت ایجاد اعتیاد به فضای مجازی

تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۸

محققان معتقدند شبکه‌های فضای مجازی مانند فیسبوک و اینستاگرام در کاربران خود ایجاد استرس می‌کنند، که این پدیده به عنوان "تکنو ‌استرس" شناخته می‌شود.

به گزارش گرداب، محققان دانشگاه‌های "لانکاستر" انگلستان، "بمبرگ" و "ارلانگن" آلمان، طی تحقیقی به این نتیجه رسیدند که کاربران فضای مجازی در تقابل با استرس هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی، به نوعی خود را منحرف و سرگرم استفاده از ابزارهای دیگر همان رسانه یا شبکه مجازی می‌کنند.

به گزارش "ساینس دیلی" کاربران فضای مجازی زمانی که دچار استرس در هنگام استفاده از فضای مجازی می‌شوند، به اعتیاد به فضای مجازی نزدیکتر می‌شوند. تحقیقی که بر روی 444 کاربر فیسبوک انجام شد، نشان می‌دهد کاربران زمانی که احساس استرس می‌کنند، به فعالیت‌های متفاوت مانند، گفتگو با دوستان، مرور رویدادها و ارسال مطالب جدید روی می‌آورند. این فعالیت‌ها، در طول زمان به اعتیاد به تکنولوژی می‌انجامد.

شبکه‌های فضای مجازی مانند فیسبوک و اینستاگرام در کاربران خود ایجاد استرس می‌کنند، که این پدیده به عنوان "تکنو ‌استرس" در رسانه‌های اجتماعی شناخته می‌شود. جالب اینجاست که وقتی کاربران با این استرس مواجه می‌شوند، به‌‌جای بستن برنامه یا استفاده کمتر، به قسمت‌های دیگر برنامه روی می‌آورند.

محققان دانشگاه "لانکاستر" انگلستان متوجه شدند که کاربران، زمانی که احساس استرس می‌کنند، به جای آنکه از فضای مجازی خارج شوند و فعالیت دیگری انجام دهند، به نوعی خود را منحرف می‌کنند و در همان فضا باقی می‌مانند. دکتر "منیدیپا ترفدار" رئیس مرکز فناوری‌های آینده در دانشگاه لانکاستر یکی از محققان این مقاله گفت: در حالیکه ممکن است ضد غریزی به نظر بیاید، اما کاربران فضای مجازی، زمانی که احساس استرس می‌کنند به استفاده خود از همان رسانه ادامه می‌دهند.

دکتر "کریستیان مایر" از دانشگاه بمبرگ گفت؛ چون شبکه‌های اجتماعی از امکانات گسترده‌ای برخوردار هستند، کاربران هنگام احساس استرس با معطوف کردن حواس خود به یک جنبه دیگر از برنامه، خود را به نوعی تعامل استرس‌زا و از بین برنده استرس تبدیل می‌کنند. این رفتار نهایتا به ایجاد اضطرار و افراط در استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌انجامد. در نتیجه کاربران به جای آنکه خود را از فضای شبکه اجتماعی جدا کنند، به نوعی خود را در آن جای می‌دهند و به آن وصل می‌شوند و در آخر نوعی اعتیاد شکل می‌گیرد.

"تکنو استرس" به شکل‌های مختلف خود را نشان می‌دهد. در مواردی کاربر احساس می‌کند که شبکه‌های اجتماعی به زندگی شخصی او هجوم آورده، یا باید میزان استفاده خود را با دوستانش وفق دهد. نوعی دیگر از تکنواسترس به مطالبه افراطی جامعه از کاربر، حجم بیش از حد اطلاعات و تغییرات مداوم در فضای خود شبکه اجتماعی مربوط می‌شود.

محققان بر این باورند که دو نوع تقابل با تکنواسترس وجود دارد؛ یکی آنکه کاربر با انجام فعالیت‌های متفاوت خود را از فضای مجازی مجازی جدا کند. کاربر می‌تواند با قطع کردن ارتباط خود از فضای مجازی و صحبت با دوستان و خانواده، تجربه خود را با آنها در میان بگذارد و زمان کمتری را در فضای مجازی بگذراند.

روش دیگر آن است که خود را با فعالیت‌های مختلف در همان برنامه درگیر کند و به سمت اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی برود. هر چقدر که فرد زمان بیشتری را صرف یک شبکه اجتماعی می‌کند، راحتتر یک فعالیت جدید در همان شبکه می‌یابد و متعاقبا به مصرف افراطی، تقابل استرس زا و اعتیاد به فضای مجازی نزدیکتر می‌شود.