خطرناکترین اثرات وبگردی تا یک ساعت پس از بیدارشدن

خطرناکترین اثرات وبگردی تا یک ساعت پس از بیدارشدن
تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۸

محققان معتقدند استفاده از موبایل تا یک ساعت پس از بیدار شدن اثرات زیانباری بر سلامتی فرد خواهد داشت.

به گزارش گرداب، امروزه بیشتر انسان‌ها روزانه زمان زیادی را به استفاده از موبایل خود اختصاص می‌دهند و به ندرت پیش می‌آید که آن را زمین بگذارند.

هرچند به کار بردن این ابزار، مشکلات زیادی از زندگی انسان را مرتفع می‌کند، اما فارغ از تمام مزایای آن، این وسیله بر سلامت ذهنی و عملکرد انسان اثرات منفی بسیار زیادی دارد.

مطالعه پژوهشگران موسسه تحقیقاتی IDC نشان می‌دهد که حدود ۸۰ درصد از کاربران گوشی هوشمند حدود ۱۵ دقیقه پس از بیدار شدن در رختخواب موبایل خود را چک می‌کنند که این معضل بزرگی است. منع انجام این کار سه دلایل مهمی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

افزایش میزان استرس و اضطراب
وقتی پس از باز کردن چشم‌هایتان در ساعات اولیه روز،  موبایل خود را چک می‌کنید، با انواع پیام‌ها، خبر‌ها و لیست کار‌های در دست انجام  روبرو می‌شوید و در نتیجه استرس و نگرانی شدیدی به شما منتقل می‌شود. رصد کردن اخبار و پیغام‌ها در رختخواب فرصت برای آرامش و شادی را از شما می‌گیرد و باعث می‌شوید مشغولیت فکری زیادی برایتان ایجاد شود.

محققان دانشگاه کوتنبرگ سوئد، تاثیر استفاده از تلفن هوشمند بر روی افراد در بازه سنی بیش از ۲۰ سال را در یک دوره چند ساله مورد مطالعه قرار دادند.  بررسی‌ها نشان داد که استفاده مداو م از تلفن همراه رابطه مستقیمی با افزایش سطح افسردگی در جامعه دارد و در این رابطه هیچ تفاوتی بین  زنان و مردان وجود ندارد و هر دو به یک اندازه در خطر افسردگی قرار دارند.

تعداد زیادی از کاربران تلفن همراه رابطه‌ای مانند عشق و نفرت در مورد شبکه‌های اجتماعی دارند و گاهی به دلیل اعتیاد به فضای مجازی، نمی‌توانند آن را ترک کنند. شاید دلیل این حس دوگانه این باشد که شبکه‌های اجتماعی به فضایی برای ایجاد روابط، شکل دادن هویت، بیان احساسات، عقاید و آموختن  تبدیل شده است و این موضوعات اساسا با سلامت روان در ارتباط است.

محققان معتقدند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی،   ارسال پیامک و سایر روابط مجازی به جای مکالمه رو در ور با افراد و دیدار با یکدیگر یکی از علل اصلی رواج  تنهایی و افسردگی در بین انسان‌ها و به ویژه جوانان است و می‌تواند زمینه ساز آسیب‌های رفتاری و از دست رفتن سلامت روان آن‌ها شود.

از دست رفتن زمان
استفاده از موبایل و  چک کردن محتوای شبکه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها، پیغام‌های دیگران و عکس‌ها و فیلم‌ها موجب می شود در ساعات اولیه روز خود را به دست نظرات و عقاید دیگران بسپارید و ذهن و فکر خود را آلوده کنید. بعلاوه این کار باعث می شود  بخش بزرگی از تمرکز، توجه و قدرت ایده‌پردازی شما از بین برود، در حالیکه می توانید به جای انجام این کار، صبحانه بخورید، بیرون بروید، ورزش کنید و اجازه دهید امورات اصلی زندگی در کمال آرامش انجام شوند.

علاوه بر تمرکز ، کار با موبایل زمان زیادی را هم از شما به سرقت می‌برد، به گونه ای که با تصور اینکه  ۵ دقیقه شبکه‌های اجتماعی را چک می کنید، زمان زیادی را  می گذرانید و همچنان در رختخواب از این صفحه به آن صفحه و از این پست به آن پست می‌روید. صرف زمان به این صورت،  باعث تشدید استرس و نگرانی در مورد داشتن زمان کافی برای انجام سایر وظایف در شما خواهد شد.

بهتر است به ذهن خود بیاموزید به جای وبگردی و وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی با فعالیت‌های کم‌هیجان‌تر همچون مطالعه کتاب، مدیتیشن، اولویت‌بندی کارها و برنامه‌ریزی برای شروع  یک روز کاری با نشاط، خود را آماده کند.

از دست دادن تمرکز روزانه
 وقتی روز خود را با چک کردن تلفن همراه خود آغاز می کنید بسیار سریع‌تر از زمان‌های دیگر مستعد حواس‌پرتی در طول روز هستید.  بیشتر افراد تصور می‌کنند در چنین شرایطی می توانند تمرکز از دست رفته را به خود برگردانند، اما چنین امری ممکن نیست. به گفته محققان وقتی پیش از هر فعالیتی ذهن خود را با انواع اطلاعات اضافی پر می‌کنید، در واقع توانایی اولویت‌بندی کار‌ها را از مغز خود می‌گیرید.

گوشی هوشمند، دوپامین و مغز
هنگام کار با موبایل و چک کردن شبکه های اجتما‌عی، مغز مقدار زیادی دوپامین ترشح می‌کند. دوپامین یک ماده شیمیایی است که احساس پاداش گرفتن رابه انسان منتقل می‌کند. مغز از داشتن دوپامین هیجان‌زده می‌شودو همین اشتیاق سبب می‌شود تا فرد کار‌هایی را انجام دهد که دوپامین بیشتری ترشح شود.

وقتی روز خود را با جستجوی ایمیل‌ها و صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی آغاز می‌کنید، مغز سعی می‌کند این کار را در طول روز هم تکرار کند، زیرا با این کار احساس خوشایندی‌ خواهد داشت.