دستگیری ادمین کانال‌های بی‌هویت در مشهد

دستگیری ادمین کانال‌های بی‌هویت در مشهد
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۳۹۸

قرار مجرمیت ادمین کانال‌های بی‌هویت مشهد صادر شد.

به گزارش گرداب، چندی پیش برخی از کانال‌های بی‌هویت اقدام به توهین و تهمت به مدیران شهری مشهد می‌کردند و حالا این کانال‌ها 6 جلد پرونده و 3 متهم دارند و در همین راستا مهدی غلامی، قاضی شعبه 772 دادسرای ویژه جرائم فضای مجازی و شهرسازی مشهد، گفت: درباره پرونده‌ای که بعضی از شکات آن معاونان شهردار، مدیران شهری و اعضای شورای شهر مشهد و مدیران استانی بودند، بعد از تلاش‌های صورت‌گرفته متهم بازداشت و پس از تفهیم اتهام روانه زندان شد.

وی با تودیع وثیقه آزاد شد، اما مشاهده گردید که کانال تلگرامی «خاوران» همچنان به فعالیت ادامه می‌دهد؛ لذا متهم 4 یا 5 بار دیگر احضار شد و قرار وثیقه وی پس از تفهیم اتهام هر مرتبه تشدید گردید و در یکی از مراحل تشدید وثیقه متهم دوباره روانه زندان شد و تذکرات لازم به وی داده شد که این اقدامات منجر به متوقف شدن چند کانال تلگرامی با عناوین «افشا آنلاین» و کانالی جعلی منتسب به یکی از معاونان شهردار مشهد شد.

پس‌ازآن کانال تلگرامی «خاوران» متوقف شد اما گردانندگان آن فعالیت را به‌نوعی به سمت کانال دیگری با عنوان مشابه منتقل کردند. وی افزود: درنهایت پس از بررسی‌های طولانی‌مدت و بررسی حدود 2000 چت خصوصی متهم با افراد مختلف که در داخل و بیرون بدنه مدیریت‌شهری بودند، ادله الکترونیکی در آزمایشگاه پلیس فتا بررسی شد و متهم جعل رایانه‌ای کانال منتسب به معاون شهردار و کانال «خاوران» اتهامات را پذیرفت و در نهایت قرار نهایی صادر گردید و قرار مجرمیت «ح.ع» به دلیل اتهامات توهین، افترا و نشر اکاذیب، جعل رایانه‌ای و استفاده از داده مجعول صادر شد. اکنون پرونده آماده کیفرخواست و ارسال به دادگاه برای صدور حکم نهایی است.

قاضی غلامی ادامه داد: قرار مجرمیت «ح.ع» و 2 نفر از همدستان وی صادر شده است و مهم همین صدور قرار مجرمیت بود که صادر گردید و میزان شدت حکم پس از صدور کیفرخواست در دادگاه مشخص می‌گردد.

این مقام قضایی درباره میزان مجازاتی که در انتظار وی و افرادی که به این جرائم دست می‌زنند، گفت: اتهامات متهم ردیف اول «ح.ع» بیش از 3 فقره می‌باشد که مشمول ماده 134 قانون مجازات اسلامی شامل تعدد جرم و برخورداری از حداکثر مجازات به اضافه نصف خواهد شد.

وی بیان کرد: این قانون اشعار می‌دارد در جرائم موجب تعزیر هرگاه جرائم ارتکابی بیش از 3 جرم نباشد، دادگاه برای هریک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هرگاه جرائم ارتکابی بیش از 3 جرم باشد، مجازات هریک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می‌نماید. در هریک از موارد فوق، فقط مجازات اشد قابل‌اجرا است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیرقابل‌اجرا شود، مجازات اشد بعدی اجرا می‌گردد.

در هر مورد که مجازات فاقد حداقل و حداکثر باشد، اگر جرائم ارتکابی بیش از 3 جرم نباشد، تا یک‌چهارم و اگر جرائم ارتکابی بیش از 3 جرم باشد، تا نصف مجازات مقرر قانونی به اصل آن اضافه می‌گردد.وی ادامه داد: کانال‌های تلگرامی «افشاآنلاین» و «خاوران» و همچنین کانال جعلی یادشده، 3کانال مورد شکایت بودند که متوقف شده‌اند و «ح.ع» اظهار داشته که دیگر فعالیتی در رسانه‌های اجتماعی به‌غیراز دست‌نوشته‌های خود ندارد و کانال «شبکه خاوران» هم طبق اظهار متهم ردیف اول منتسب به او نیست. قاضی غلامی ضمن بیان اینکه پرونده متهم ردیف اول با توجه به شکایت‌های فراوان 6جلد بوده است، بیان کرد: درباره دادگاه و حکم نهایی باید منتظر نتیجه دادگاه بود، اما احتمالا تا پایان سال حکم نهایی صادر خواهد شد.

قاضی غلامی تأکید کرد: در قرار نهایی که در دادسرا صادر شده است، 2 متهم دیگر هم داریم؛ به‌طوری‌که توهین، افترا و نشر اکاذیب برای متهم ردیف دوم سوم ذکر شده، اما متهم ردیف اول دارای جرائم توهین، افترا، نشر اکاذیب، جعل رایانه‌ای و استفاده از داده مجعول است.

منبع: سیتنا