رژیم دیجیتالی بگیرید!

رژیم دیجیتالی بگیرید!
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۹

افراد غالباً از آنچه خودشان فکر می‌کنند، زمان بیشتری را برای موبایل و گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند.

به گزارش گرداب، دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه خود را به یاد آورید: «بسه دیگه، نیامدیم که هر کدوم تو گوشی خودمون باشیم.» و چقدر این جمله برای همه ما آشناست. شکایت و گله ما در رابطه با مهمان‌هایی که همیشه سرشان گرم گوشی موبایلشان است ماجرایی است که همیشه موضوع صحبت مهمانی‌ها است. بزرگ‌تر‌ها هم مدت‌ها است به جمع جوانان و نوجوانان پیوسته‌اند و اطلاع از گروه‌های مجازی خودشان را از واجبات طول روز می‌دانند. 
افراد غالباً از آنچه خودشان فکر می‌کنند، زمان بیشتری را برای موبایل و گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند. در حالی که زمان برای همه ما اهمیت زیادی دارد و اغلب ما غافل از این هستیم که در طول شبانه‌روز چه تعداد ساعاتی را در راه استفاده از موبایل خودمان تلف می‌کنیم. بسیاری از ما در مورد استفاده از اینترنت و گذر ساعات زندگی در شبکه‌های اجتماعی در مورد خودمان اطلاع چندانی نداریم و بهتر است از امروز نگاهی به استفاده خودمان از موبایل بیندازیم. آیا ما هم به سمت اعتیاد به استفاده از موبایلمان پیش می‌رویم؟ یا مدت‌هاست معتاد موبایلمان هستیم و اطلاعی از آن نداریم؟
 
گذران وقت در موبایل
 
هفته پیش گاردین از خوانندگان خود خواسته بود که بگویند چه مدت از وقت خود را در تلفن همراهشان می‌گذرانند؟ آن‌ها پرسیده بودند که فکر می‌کنند استفاده خود از تلفن همراه را کنترل می‌کنند یا اینکه تلفن همراه آن‌ها را کنترل می‌کرد؟ گاردین از ۵۰۰ جوابی که دریافت کرده بود دریافت که میانگین کم‌ترین پاسخ‌ها دو ساعت و نیم در روز بوده است. این در حالی است که برخی خوانندگان روزانه بین ۸ تا ۱۰ ساعت را اعلام کرده‌اند. کاربران زیادی اعلام کرده‌اند که حین استفاده از برخی شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک و توییتر احساس استرس و گنگی دارند!
 
آن‌هایی که از گذران وقت خود راضی نیستند
 
زنان و مردان زیادی را می‌شناسیم که هر هفته چند بار در این مورد بحث می‌کنند و می‌گویند: «موبایل بین من و او فاصله انداخته است.» اعتیاد به بازی‌هایی مانند clash of clan، candy crash و angry birds را احتمالاً همه ما در اطرافمان دیده‌ایم: «خیلی دوست دارم وقتی فیلم می‌بینیم واقعا از وجود همدیگر لذت ببریم.» چزی که در بسیاری از مواقع وجود دارد این است که برخی اساساً «یک روز کامل» را در تلفن خود می‌گذرانند. به همین علت افرادی که فهمیده‌اند زمان کافی برای کار‌های مهم زندگی خود ندارند و اغلب زمان خود را در اینترنت می‌گذرانند، به پاک کردن برخی برنامه‌ها روی آورده‌اند. مثلاً احتمالاً شنیده باشید که «من اینستاگرام را پاک کردم، چون خیلی وقتم را می‌گرفت.»
 
کسانی که وقت‌گذرانی در موبایل راضی هستند
 
برخی از افراد از قابلیت‌هایی که فضای موبایل برای آنان ایجاد کرده است لذت می‌برند و معتقدند با گذران وقت خود در موبایل، کیفیت زندگی آن‌ها بالاتر رفته است. مثلاً آن‌ها از اپلیکیشن‌های مراقبه استفاده می‌کنند و با موسیقی‌های مخصوص به خواب، خواب آرام‌تری را تجربه می‌کنند. آن‌ها دوری خانواده‌هایشان را با موبایل راحت‌تر سپری می‌کنند و با دوستان خود در خارج از کشور توسط همین ابزار کوچک، معاشرت می‌کنند.
 
رژیم دیجیتالی خود را مدیریت کنید
 
بسیاری از ما تلاش می‌کنیم استفاده خودمان از موبایل را کاهش دهیم و به کار‌های مهم‌تر زندگیمان هم سر و سامانی بدهیم. اکنون برنامه‌های جالبی هستند که می‌توانند نشان بدهند که ما در طول روز چه میزان زمانی را در موبایل خود و در چه برنامه‌هایی صرف کرده‌ایم. زمانی که برای بسیاری بیش از چند ساعت در طول شبانه‌روز است و اگر به وضوح آن را ببینیم شاید باعث شود که در آن تجدید نظر کنیم. در اغلب مواقع بهترین راه حل پایین آوردن استفاده از موبایل است.
 
برنامه Quality Time
 
این برنامه یک برنامه رایگان است و به سادگی باعث مدیریت استفاده از موبایل می‌شود. این برنامه در ابتدا تعداد ساعات استفاده از اپلیکیشن‌ها را به ما اعلام می‌کند. همچنین به سادگی در نموداری عمودی طبق ساعت‌های جزیی شبانه‌روز میزان ساعت و دقیقه و حتی ثانیه‌ی استفاده از اپلیکیشن‌ها را به ما اعلام می‌کند. همچنین تعداد بار‌هایی که شما گوشی خود را از حالت قفل درآورده‌اید را به ما می‌گوید. در قسمتی دیگر استفاده کلی روزانه ما را نشان می‌دهد و در نموداری روز‌های قبل و بعد را مقایسه می‌کند. امکان مدیریت در این برنامه توسط گزینه‌ای به نام Take a Break انجام می‌شود. با انتخاب ساعت و یا دقیقه مورد نظر و فعال کردن این گزینه، شما در طول زمان مشخص‌شده اگر بخواهید وارد اپلیکیشن‌های دیگر بشوید به صفحه Teke a Break وصل می‌شوید و نمی‌توانید تا پایان خودکار یا انتخابی آن، به اپلیکیشن‌ها دسترسی پیدا کنید؛ بنابراین با این گزینه زمانی که در مهمانی خانودگی و یا جمعی دوستانه هستید، اگر فراموش کنید و طبق عادت به موبایل خود رجوع کنید، متوجه می‌شوید که نمی‌توانید از موبایل خود استفاده کنید.
 
برنامه Anti Social 
 
این برنامه را دانلود کنید و در اولین قدم نگاه کنیم که چه درصدی از شبانه‌روز، موبایل شما قفل بوده است و از آن استفاده نکرده‌اید. این اپلیکیشن به شما می‌گوید که هر روز چند بار موبایل خودتان را از حالت قفل درآورده‌اید. دقایقی که در رسانه‌ها گذرانده‌اید را محاسبه می‌کند و همچنین درصد استفاده از هر اپلیکیشن و برنامه‌ای را به ترتیب استفاده شما نشان می‌دهد. این برنامه امکان بررسی هر روز، روز قبل، هفته قبل و ماه قبل را فراهم کرده است و در نمودار‌هایی به طور واضح این روند را به شما نشان می‌دهد. شما همچنین اگر احساس کنید که نیاز است، می‌توانید اپلیکیشن‌هایی را داخل لیست سیاه قرار دهید. با این برنامه ما می‌توانیم به کارنامه خود نگاه کنیم و خودمان را ارزیابی کنیم. ببینیم آیا توانسته‌ایم مصرف خود را پایین‌تر بیاوریم؟
 
بهتر است همه ما زمانی در استفاده خودمان از موبایل دقیق شویم. در مورد آن احساس افسردگی می‌کنیم و به نظرمان زمان خود را تلف می‌کنیم یا اینکه خوشحال هستیم که با عزیزانمان در ارتباط هستیم؟ در هر صورت باید نگاهی به عملکردمان بیندازیم و آگاهانه رفتار کنیم.