Gerdab.IR | گرداب

رصد ۴ شکاف امنیتی

هک ۳۰ هزار ایمیل سازمانی در آمریکا از طریق مایکروسافت

هک ۳۰ هزار ایمیل سازمانی در آمریکا از طریق مایکروسافت
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

گزارش‌هایی جدید نشان می‌دهد یک گروه هکری با سواستفاده از شکافی در نرم افزار مایکروسافت به ایمیل بیش از ۳۰ هزار شرکت و سازمان دولتی را در آمریکا نفوذ کرده اند. این حمله حدود ۲ ماه ادامه داشت.

به گزارش گرداب، ردیابی ۴ شکاف امنیتی در نرم افزار «Exchange Server» مایکروسافت سبب شده ایمیل بیش از ۳۰ هزار شرکت دولتی و تجاری در آمریکا هک شود.

این درحالی است که نشریه ویرد در خبری اعلام کرد هزاران سرور ایمیل هک شده‌اند. البته مایکروسافت شکاف‌های امنیتی را برطرف کرده، اما کارشناسان امنیت سایبری در گفتگویی با وب سایت «Kerbs onSecurity» اعلام کردند هزاران سازمان دولتی و شهری، سازمان‌های پلیس و آتش نشانی، مدارس، مؤسسات مالی و سازمان‌های دیگر فرایند ردیابی و پاکسازی را انجام دهند که عملیاتی عظیم به حساب می‌آید.

به گفته مایکروسافت شکاف‌های امنیتی به هکر‌ها اجازه داده به حساب‌های کاربری ایمیل دسترسی یابند و به این وسیله بدافزاری نصب کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد بعداً وارد سرور‌های مذکور شوند.

«Kerbs onSecurity» و نشریه ویرد گزارش داده‌اند این حمله توسط یک گروه هک چینی به نام «هافنیوم» (Hafnium) انجام شده است. البته مایکروسافت درباره گستره این عملیات اطلاعاتی منتشر نکرده است.

هک ۳۰ هزار ایمیل سازمانی در آمریکا از طریق مایکروسافت
طبق اطلاعات موجود این حمله از ۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی شروع شده و ادامه داشته، اما در اواخر فوریه شدت گرفته بود. مایکروسافت در دوم مارس وصله‌های امنیتی برای برطرف کردن شکاف‌ها ارائه کرد. این بدان معنا است که حملات سایبری حداقل به مدت ۲ ماه ادامه داشته است.