Gerdab.IR | گرداب

شرط روسیه برای حضور گوگل در این کشور/ حذف ۶ هزار محتوای ممنوع

شرط روسیه برای حضور گوگل در این کشور/ حذف ۶ هزار محتوای ممنوع
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۰

یکی از مقامات روسیه اعلام کرد گوگل برای ادامه فعالیت قانونی در این کشور باید ۶ هزار محتوای ممنوع را از یوتیوب حذف و ۲۳ اقدام برای سانسور رسانه‌های کشور را متوقف کند.

به گزارش گرداب، الکسی پوشکوف، رئیس کمیسیون سیاست اطلاعات و همکاری با رسانه‌های روسیه اعلام کرد گوگل باید ۶ هزار محتوای ثبت شده در پلتفرم یوتیوب را حذف کند و تعدادی از محتوای رسانه‌های رسمی روسیه را از حالت تعلیق خارج کند تا بتواند به طور قانونی در این کشور فعالیت کند.

پیش از این واسیلی پیسکاریف رئیس کمیسیون تحقیقات مداخله خارجی در دومای روسیه اعلام کرد: مقامات گوگل روز جمعه در یک نشست ویدئوکنفرانسی برای ادامه فعالیت در فضای قانونی روسیه اعلام آمادگی کرده‌اند و تمام محتوایی که ناقض قوانین این کشور باشد را در آینده نزدیک حذف خواهند کرد.

پوشکوف در این باره گفت: مقامات گوگل باید چند اقدام برای همخوانی با قوانین سازمان ناظر بر ارتباطات روسیه انجام دهند تا در مسیر درست قرار گیرند. اما اگر آن‌ها واقعاً خواهان فعالیت در فضای قانونی روسیه هستند، نخست باید ۲۳ اقدام برای سانسور رسانه‌های جمعی روسیه را لغو کنند. رفع مسدودی فیلم‌های Rzhev و Belsan گام نخست در این زمینه به شمار می‌رود و ناکافی است.

در درجه دوم گوگل باید ۶ هزار محتوای ممنوع شده از جمله ۴ هزار محتوای افراط‌گرایانه را حذف کند. علاوه بر آن محتوا‌های مربوط به هرزنگاری کودکان، تجارت مواد مخدر، تشویق به خودکشی و ... همچنان در این پلتفرم وجود دارند.

به گفته پوشکوف هنوز سازمان ناظر بر ارتباطات انبوهی از اعتراضات علیه گوگل دارد. او تاکید کرد سازمان ناظر تصمیم می‌گیرد فعالیت‌های گوگل تا چه حد با قوانین روسیه هماهنگ است. این سناتور روس اشاره کرد برخی از محتوای حذف نشده در گوگل مربوط به سال ۲۰۱۵ میلادی هستند.