Gerdab.IR | گرداب

در دانشگاه منطقه‌ایِ Pima، یک ربات وظیفه‌ی گشت‌زنی را به عهده دارد

در دانشگاه منطقه‌ایِ Pima، یک ربات وظیفه‌ی گشت‌زنی را به عهده دارد
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰

رئیس پلیس Janes می‌گوید که هزینه‌ی این ربات کم‌تر از افسر انسانی است و عمدتاً شبیه به یک دوربین متحرک است که داده‌ها را به مرکز پلیس دانشگاه می‌فرستد.

به گزارش گرداب، ربات‌ها امروزه همه جا هستند و حالا یکی از آن‌ها در بخش پلیسِ کالج منطقه‌ایِ Pima حضور یافته است. بیش‌تر ما فکر می‌کنیم که پلیس از ربات‌ها برای کار‌های خطرناکی که با بمب سر و کار دارند، استفاده می‌کند، اما پلیسِ کالج Pima یک رباتِ تخم‌مرغی شکل دارد که وظایف خاصی را برعهده دارد.

رئیس پلیس Janes می‌گوید که هزینه‌ی این ربات کم‌تر از افسر انسانی است و عمدتاً شبیه به یک دوربین متحرک است که داده‌ها را به مرکز پلیس دانشگاه می‌فرستد. منطقه‌ی گشت آن نیز برنامه‌ریزی شده است. به موانع برخورد نمی‌کند، یک دکمه‌ی تماس هم دارد که اگر کسی به کمک احتیاج داشت، می‌تواند با فشار دادن آن، کمک انسانی بخواهد و این ربات حتی با این جثه‌ی کوچک خود، می‌تواند مجرمان را بترساند.

رئیس پلیس Janes در ادامه افزود: «این نیز مانند دیدن ماشین پلیس، یک عامل بازدارنده است. این ربات، یک نشان به صورت برچسب بر روی خود دارد که کاملاً مشخص می‌کند که در اختیارِ پلیس منطقه است و ما می‌خواهیم که همه شهروندان احساس امنیت کنند.

شرکت Knightscope، این ربات را اجاره داده است. طبق ادعا‌های این شرکت، ربات‌های امنیتی آن بیش از یک میلیون ساعت در مکان‌هایی مانند مراکز خرید، پارکینگ‌ها، بیمارستان‌ها و شرکت‌ها خدمات‌رسانی کرده‌اند. هر جا که از این ربات‌ها استفاده شده است، میزان تماس برای خدمات ۱۰% کاهش داشته و ۴۶% هم از گزارش جرائم کاسته شده است.

با این که در حال حاضر بیش‌تر کلاس‌ها به صورت مجازی تشکیل می‌شوند، هنوز دانشجویان زیادی این ربات را ندیده‌اند و به همین دلیل دانشکده آن را فعلاً به عنوان عضوی رسمی از کالج معرفی نکرده است. اما به نظر رئیس پلیس Janes، دانشجویان از دیدن ربات خوشحال هستند. او می‌گوید: «بعضی از دانشجویان و اساتید را دیدم که به دنبال ربات می‌رفتند تا از آن فیلم بگیرند. بعضی‌ها هم با آن سلفی می‌گرفتند.»

مارکوس سوزا که دانشجوی این کالج است می‌گوید کمی طول کشیده است تا به وجود این ربات عادت کند. او می‌گوید: «وقتی اولین بار ربات را دیدم، کمی ترسیدم. جرئت نمی‌کردم به آن نزدیک شوم، اما منتظر بودم که ربات به سمت من بیاید و بعد ببینم چه اتفاقی می‌افتد.».

اما حالا مارکوس، ربات را به عنوان وسیله‌ای می‌بیند که به افزایش سطح امنیت در دانشگاه کمک کرده است و از وجود این ربات در دانشگاه خوشحال است.