Gerdab.IR | گرداب

رقیب جدی کلاب هاوس از راه رسید

رقیب جدی کلاب هاوس از راه رسید
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

اپلیکیشن موبایل جدید "اسپاتیفای گرین روم" که به کاربران جهانی اجازه می‌دهد به اتاق‌های صوتی زنده پیوسته یا میزبانی آن‌ها را برعهده بگیرند و این مکالمات را به پادکست تبدیل کنند، از سوی شرکت اسپاتیفای عرضه شد.

به گزارش گرداب، اپلیکیشن "اسپاتیفای گرین روم" مبتنی بر کد فعلی شرکت "لاکر روم" است که در مارس توسط اسپاتیفای خریداری شد تا به این شرکت برای ورود سریعتر به بازار شبکه اجتماعی صوتی کمک کند. در واقع کاربران فعلی لاکر روم شاهد به روزشدن اپلیکیشن خود و تغییر نام آن به اسپاتیفای گرین روم خواهند بود.

لاکر روم از یک طرح سفید و نارنجی مایل به قرمز استفاده می‌کرد، اما اپلیکیشن گرین روم ظاهری تقریبا شبیه اسپاتیفای دارد و همان پالت رنگ، فونت و شمایل مشابه اسپاتیفای را استفاده کرده است.

برای پیوستن به اپلیکیشن جدید، کاربران اسپاتیفای با اطلاعات حساب اسپاتیفای خود می‌توانند وارد شوند. سپس از مرحله‌ای عبور می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد علایق خود را پیدا کنند.

فعلا روند پیدا کردن برنامه‌های صوتی برای گوش کردن عمدتا متکی به کاربرانی است که به گروه‌های درون این اپلیکیشن می‌پیوندند. این شیوه شبیه عملکرد لاکر روم است که در آن کاربران تیم‌های ورزشی محبوب خود را پیدا و دنبال می‌کردند. اما گروه‌های گرین روم عمومی‌تر بوده و دیگر منحصر به ورزش نیستند. اسپاتیفای قصد دارد به مرور از فناوری شخصی سازی خود برای وصل کردن کاربران به محتوایی که مایل به شنیدن آن هستند، استفاده کند.

قابلیت‌های اسپاتیفای گرین روم تا حدود زیادی مشابه اپلیکیشن‌های رقیب مانند کلاب هاوس، اسپیس توییتر و لایو اودیو روم فیس بوک است. سخنران‌ها در اتاق در بالای صفحه قرار می‌گیرند و شنونده‌ها در پایین صفحه به شکل آیکن‌های کوچکتر قرار می‌گیرند. گزینه‌های بی صدا کردن، کنترل‌های نظارتی و امکان آوردن شنونده‌ها به صحنه گفتگو در جلسات صوتی زنده وجود دارد. اتاق‌ها می‌توانند حداکثر ۱۰۰۰ نفر را میزبانی کنند و اسپاتیفای انتظار دارد این ظرفیت افزایش پیدا کند.

چند تفاوت کلیدی میان اسپاتیفای گرین روم و اپلیکیشن‌های مشابه وجود دارد. به عنوان مثال امکان چت متنی زنده وجود دارد که میزبان می‌تواند آن را هر زمان که بخواهد فعال یا غیرفعال کند. میزبانان همچنین می‌توانند درخواست کنند فایل صوتی برنامه صوتی زنده آن‌ها پس از اتمام، ویرایش شده و به یک اپیزود پادکست تبدیل شود.

شاید مهمترین نکته این است که جلسات صوتی زنده توسط خود اسپاتیفای ضبط می‌شوند. این شرکت اعلام کرد اقدام مذکور با هدف نظارت صورت می‌گیرد. اگر کاربری مسئله‌ای را در یک اتاق صوتی گرین روم گزارش کند، اسپاتیفای می‌تواند به بررسی آن بپردازد و مشخص کند چه اقدامی باید انجام بگیرد. این حوزه‌ای است که کلاب هاوس در آن با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و کاربران گاهی با بدرفتاری‌هایی نظیر نژادپرستی و زن ستیزی در این پلتفرم روبرو می‌شوند. کلاب هاوس اخیرا اعلام کرده بود شماری از اتاق‌ها را به دلیل یهودی ستیزی و نفرت پراکنی بسته است.

بر اساس گزارش تک کِرانچ، شرکت اسپاتیفای همچنین راه اندازی صندوق تولیدکننده محتوای اسپاتیفای را اعلام کرد که هدف آن کمک به تولیدکنندگان محتوای صوتی در آمریکا برای درآمدزایی از محل کارشان است. با این حال جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.