Gerdab.IR | گرداب

سهام ۲۰۰ میلیون دلاری برای مدیرعامل جدید آمازون

سهام ۲۰۰ میلیون دلاری برای مدیرعامل جدید آمازون
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۰

شرکت آمازون قصد دارد به اندی جاسی، مدیرعامل جدید خود سهامی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار اعطا کند که در مدت بیش از ۱۰ سال به وی واگذار خواهد شد.

به گزارش گرداب، اندی جاسی ۵۳ ساله روز دوشنبه سکان هدایت آمازون را از جف بزوس، موسس این غول اینترنتی می‌گیرد و بزوس رییس هیات مدیره آمازون خواهد ماند. جاسی در سال ۱۹۹۷ در آمازون استخدام شد و به سرعت به عنوان یک فرد مستعد توجه بزوس را به خود جلب کرد. وی پیش از این عهده دار مدیریت کسب و کار رایانش ابری سودآور آمازون در واحد خدمات وب آمازون (AWS) بود.

آمازون به رگولاتوری آمریکا اعلام کرد اعطای ۶۱ هزار سهم به اندی جاسی در مدت ۱۰ سال آینده را در پنجم ژوییه ثبت خواهد کرد. این تاریخی است که جاسی رسما جانشین جف بزوس می‌شود. این نخستین تغییر مدیرعامل آمازون از زمان تاسیس این غول فروشنده اینترنتی در سال ۱۹۹۴ است. ارزش این سهام تا زمان پایان معاملات روز جمعه حدود ۲۱۴ میلیون دلار بود.

ارزش دقیق سهام به این بستگی خواهد داشت که در زمان اعطا شدن در سال‌های آینده در چه ارزشی معامله می‌شود و به این ترتیب جاسی تشویق می‌شود شرکتی را که اکنون ۱.۷۷ تریلیون دلار ارزش دارد، رشد و توسعه دهد.

طبق اظهارنامه آمازون، حقوق پایه جاسی ۱۷۵ هزار دلار است. میانگین حقوق سالانه در آمازون سال گذشته در میان کارمندان تمام وقت، نیمه وقت و موقت در سراسر جهان ۲۹ هزار و هفت دلار بود به جز بزوس که حقوق پایه ۸۱ هزار و ۸۴۰ دلار داشت. سهم چشمگیری که بزوس در آمازون دارد، وی را ثروتمندترین فرد جهان ساخته است.

سهامی که به جاسی داده می‌شود در مقایسه با آنچه به مدیران عامل شرکت‌های رقیب در صنعت فناوری داده شده است، همچنان کمتر است. بعضی از کارشناسان از چنین برنامه‌های پرداختی انتقاد کرده اند، زیرا به مدیران بدون در نظر گرفتن دستاورد‌هایی که برای شرکت داشته اند، پاداش می‌دهد.

بر اساس گزارش رویترز، آمازون قصد دارد اعطای سالیانه دو بار سهام به جاسی را متوقف کرده و جدیدترین سهامی که به وی می‌دهد را جز پاداشی که به وی در سال‌های آتی تعلق می‌گیرد، حساب کند.