Gerdab.IR | گرداب

ارز دیجیتال در ازای مدفوع: رویترز از توالتی فناورانه در کره جنوبی می‌گوید (+عکس)

ارز دیجیتال در ازای مدفوع: رویترز از توالتی فناورانه در کره جنوبی می‌گوید (+عکس)
تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۴۰۰

توالت BeeVi توسط چو جائه وون، استاد مهندسی شهری و محیط زیست در موسسه ملی علم و فناوری اولسان (UNIST) اختراع شده است و توانایی تولید بیوگاز و کود را دارد.

به گزارش گرداب، پیش از این، خبری مربوط به توالت‌های هوشمند که می‌توانند با آنالیز مدفوع افراد به تشخیص بیماری‌ها کمک کنند را منتشر کردیم. اکنون توالتی جدید در کره جنوبی معرفی شده است که ممکن است حتی جالب توجه‌تر باشد.

این توالت جدید مدفوع انسان را به انرژی تبدیل می‌کند و حتی به دانشجویان یک دانشگاه این امکان را می‌دهد با دریافت ارزی دیجیتال در قبال مقدار مدفوع تولیدی خود به خرید برخی اقلام مورد نیازشان اقدام کنند. بله درست خوانده اید: بنابر گزارشی که در رویترز منتشر شده است، دانشگاهی در کره جنوبی مدفوع انسان را برای کمک به تامین برق ساختمان مورد استفاده قرار داده و دانشجویان برای دفع مدفوع خود ارز دیجیتال دریافت می‌کنند.

با توالت BeeVi آشنا شوید

توالت BeeVi توسط چو جائه وون، استاد مهندسی شهری و محیط زیست در موسسه ملی علم و فناوری اولسان (UNIST) اختراع شده است و توانایی تولید بیوگاز و کود را دارد. نام این توالت از دو واژه زنبور (Bee) و دید (Vision) گرفته شده است.

این توالت دارای یک پمپ خلا است که مدفوع را به سمت یک زیست‌راکتور زیرزمینی هدایت می‌کند. این زیست‌راکتور دارای ریزجاندارانی است که مدفوع را به متان تجزیه می‌کنند. سپس، این گاز به عنوان یک منبع انرژی برای ساختمان دانشگاه استفاده شده و نیروی لازم برای یک اجاق، آب گر‌م‌کن، و سلول سوختی اکسید جامد را تامین می‌کند. پمپ مخصوص این توالت نیز موجب کاهش مصرف آب می‌شود.

همچنین، چو جائه وون یک ارز مجازی به نام “Ggool”، در زبان کره‌ای به معنای عسل، را ایجاد کرده است. هر دانشجویی که از توالت BeeVi استفاده کند معادل ۱۰ Ggool در روز دریافت می‌کند که می‌تواند از این ارز دیجیتال در دانشگاه برای خرید محصولاتی مانند قهوه، نودل، میوه و حتی کتاب استفاده کند.

به گفته هئو هوی جین، دانشجوی کارشناسی ارشد، این یک توالت دوستدار محیط زیست است که به دانشجویان امکان دریافت پول در قبال دفع مدفوع و خرید محصولات مختلف در دانشگاه را می‌دهد. تا پیش از این فکر می‌کردم که مدفوع چیزی کثیف است، اما اکنون می‌توان آن را یک گنجینه ارزشمند در نظر گرفت.

به گفته چو جائه وون، یک فرد عادی روزانه حدود ۵۰۰ گرم مدفوع دفع می‌کند که می‌تواند به ۵۰ لیتر گاز متان تبدیل شود. این میزان متان می‌تواند ۰.۵ کیلووات ساعت برق تولید کند که برای یک بار شستشوی ظروف در یک ماشین ظرفشویی در حالت "ذخیره انرژی" کافیست یا می‌تواند نیروی لازم یک خودرو برای طی مسافت سه چهارم مایل (۱.۲ کیلومتر) را تامین کند.