Gerdab.IR | گرداب

پرونده: روش‌هایی برای جلوگیری از به سرقت رفتن بیت کوین

تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۴۰۰

کیف پول ارزهای دیجیتال نیز همانند کیف پول‌های فیزیکی باید به سختی محافظت شوند تا در دسترس کلاهبرداران و سودجویان قرار نگیرند. تامین امنیت بیت کوین شامل اقداماتی برای پیشگیری از سوء استفاده و سرقت آن است.

به گزارش گرداب، از آن جایی که بیت کوین بر بستر فناوری بلاکچین ایجاد شده است، به خودی خود از امنیت بالایی برخوردار است. اما در هر صورت وظیفه حفظ و نگهداری بیت کوین‌های شما فقط و فقط برعهده خودتان است. در این مقاله قصد داریم به معرفی روش‌هایی بپردازیم که به شما در حفظ و تامین امنیت بیت کوین کمک می‌کند.
 
با خدمات آنلاین معتبر از امنیت بیت کوین‌های خود مطمئن شوید
 
برای ذخیره و نگه‌داری بیت کوین خدمات گوناگونی از سوی صرافی‌های ارز دیجیتال ارائه می‌شود. انتخاب این که از خدمات کدام مجموعه استفاده کنید، برعهده شماست. بنابراین ابتدایی‌ترین گام این است که از یک صرافی یا کیف پول آنلاین مطمئن استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود که برای امنیت بیشتر، از سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید.
 
نکته دیگری که می‌تواند در تأمین امنیت بیت کوین به شما کمک کند، استفاده از اینترنت‌های امن است. بهتر است هنگام دسترسی به کیف پول خود از اینترنت‌های عمومی استفاده نکنید. آن‌ها ایمن نیستند. اینترنت وای‌فای شخصی و یا اینترنت دیتای تلفن همراه از بهترین شبکه‌ها برای دسترسی به کیف پول بیت کوین محسوب می‌شوند.
 
نگهداری مقدار کمی بیت کوین در کیف پول‌های گرم

کیف پول‌هایی که برای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند به دو نوع سرد و گرم تقسیم می‌شوند. کیف پول‌هایی که روی دستگاه‌های متصل به شبکه نصب هستند، کیف پول گرم نام دارند. به عنوان مثال حساب‌های شما در صرافی‌های ارز دیجیتال، کیف پول گرم محسوب می‌شوند. احتمال سرقت از آن‌ها بسیار بالاست و به همین دلیل توصیه می‌شود که همیشه مقدار کمی بیت کوین در آن‌ها وجود داشته باشد. تنها مقداری که برای استفاده روزمره به آن نیاز دارید را در سیستم، موبایل یا سرور نگهداری کنید و مابقی دارایی خود را در یک محیط امن نگهداری کنید. استفاده هم‌زمان از کیف پول سرد و گرم می‌تواند برای تامین امنیت بیت کوین‌ها بسیار مفید باشد. در رابطه با کیف پول‌های سرد در ادامه توضیح خواهیم داد.
 
تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول

پرونده: روش‌هایی برای جلوگیری از به سرقت رفتن بیت کوین
 
برای تأمین امنیت بیت کوین‌ها باید تحت هر شرایطی به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. زمانی که یک نسخه پشتیبان از کیف پول شما در یک فضای امن وجود داشته باشد، در صورت خرابی کامپیوتر و یا بروز اشتباه می‌توانید از آن نسخه استفاده کنید. این نسخه پشتیبان هم‌چنین به شما کمک می‌کند که در صورت سرقت اطلاعات، بتوانید آن را بازیابی کرده و از بیت کوین‌های خود محافظت کنید. برای پشتیبان‌گیری باید به نکاتی که در ادامه بیان کرده‌ایم، توجه داشته باشید.
 
از تمام کیف پول خود بکاپ بگیرید
 
برخی از کیف پول‌های ارز دیجیتال دارای کلیدهای خصوصی داخلی هستند. به کمک این کلیدها می‌توانید از بیت کوین‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. سعی کنید بکاپ‌گیری را برای تمام قسمت‌های کیف پول خود انجام دهید. اگر نسخه پشتیبان تنها برای کریپتوهای دارای آدرس قابل مشاهده تهیه شوند، در صورت بروز مشکل، احتمالا امکان بازگشت بخش عمده‌ای از سرمایه شما وجود نخواهد داشت.
 
رمزگذاری نسخه‌های پشتیبان
 
به یاد داشته باشید که هر سیستمی که به شبکه اینترنت متصل می‌شود،‌ آسیب‌پذیر است. بنابراین علاوه بر تامین امنیت کیف پول اصلی خود، باید به امنیت نسخه‌های پشتیبان آن نیز توجه داشته باشید. برای امنیت بیت کوین‌ها لازم است تمام نسخه‌های کیف پول شما رمزگذاری شده باشند. این موضوع برای نسخه‌هایی که در یک سیستم متصل به شبکه وجود دارند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
 
پرونده: روش‌هایی برای جلوگیری از به سرقت رفتن بیت کوین
 
نسخه‌های پشتیبان را در مکان‌های مختلفی ذخیره کنید
تنها یک باگ کافی است که امنیت بیت کوین‌های شما را به خطر بیندازد. اگر نسخه پشتیبان شما روی چند سیستم مختلف باشد، در صورت آسیب دیدن یکی از سیستم‌ها، احتمال بازیابی آن بیشتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که شما می‌توانید نسخه‌های پشتیبان را روی حافظه‌های آفلاین مانند USB و حتی CD و DVD نیز ذخیره کنید!
 
پشتیبان‌گیری منظم انجام دهید
 
با هر تغییر در کیف پول سعی کنید نسخه‌های پشتیبان را نیز بروزرسانی کنید. بیت کوین‌های جدید را وارد نسخه‌های پشتیبان کنید. البته فناوری بلاکچین و برنامه‌های طراحی شده در آینده‌ای نزدیک این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند که تنها با یک بار پشتیبان‌گیری بتوانند امنیت بیت کوین‌های خود را تأمین کنند. همچنین با ورود دیتا به کیف پول اصلی، نسخه‌های پشتیبان آن نیز به طور خودکار بروزرسانی می‌شوند.
پرونده: روش‌هایی برای جلوگیری از به سرقت رفتن بیت کوین
 
رمزگذاری کیف پول جزو اصول اولیه برای تأمین امنیت بیت کوین‌هاست
 
نمی‌توان گفت رمزگذاری به طور صددرصد باعث حفظ دارایی‌های شما می‌شود. چرا که برخی از برنامه‌ها و هکرهای حرفه‌ای می‌توانند موانع را کنار بزنند و رمز کیف پول‌ها را به دست آورند. اما باید بدانید که رمزگذاری کیف پول احتمال نفوذ به آن و سرقت را تا حد چشم‌گیری کاهش می‌دهد. حداقل می‌توانید اطمینان داشته باشید که سارقان غیرحرفه‌ای نمی‌توانند از دارایی‌های شما سوء استفاده کنند. سه نکته مهم در رابطه با رمزگذاری و امنیت بیت کوین‌ها وجود دارد که عبارتند از:
 
رمز عبور خود را فراموش نکنید
 
به یاد داشته باشید که فراموشی رمز عبور به معنی از دست دادن تمام دارایی‌های شماست! حساب‌های بیت کوین قابلیت بازیابی رمز عبور از طریق روش‌های ساده را ندارند. بازیابی این رمز به هزینه و زمان بسیاری نیاز دارد. بنابراین باید رمزی را انتخاب کنید که مطمئن هستید حتی اگر چندین سال هم از آن استفاده نکنید، باز هم آن را فراموش نخواهید کرد. توصیه می‌شود رمز را روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید و آن را در گوشه گاو صندوق و یا در یک اتاق امن قرار دهید.

از رمزهای قوی استفاده کنید.
 
به یاد داشته باشید که رمزهای ساده‌ای که دارای عبارت‌های معنادار و اعداد و ارقام ساده هستند، نمی‌توانند امنیت بیت کوین‌های شما را تامین کنند. رمز عبور باید حداقل حاوی ۱۶ حرف و متشکل از حروف، علائم نگارشی و اعداد باشد. رمزهایی که توسط سیستم تولید می‌شوند، امنیت بالایی دارند. اما حفظ کردن این رمزها کمی دشوار است و حتما باید روی کاغذ نوشته شوند.
 
پرونده: روش‌هایی برای جلوگیری از به سرقت رفتن بیت کوین
 
به امنیت بیت کوین‌ها در آینده نیز فکر کنید!
 
همانطور که می‌دانید در صورتی که رمز کیف پول شما در دسترس نباشد، به بیت کوین‌های موجود در آن دسترسی نخواهید داشت و عملا سرمایه شما از بین می‌رود. بنابراین باید به فکر تأمین امنیت بیت کوین‌های خود در آینده نیز باشید. در صورتی که خودتان تنها شخصی باشید که این رمز را می‌دانید، اگر حادثه‌ای رخ دهد و آسیب ببینید، بیت کوین‌ها از دست می‌روند. سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به وصیت‌‌های خود نیز توجه ویژه‌ای دارند. برخی از آن‌ها نیز رمز کیف پول خود را در اختیار یک یا دو فرد کاملا مورد اعتماد قرار می‌دهند.
 
استفاده از کیف پول‌های آفلاین برای تامین امنیت بیت کوین‌ها ضروری است
 
در قسمت‌های قبل توضیحاتی را در رابطه با کیف پول‌های گرم ارائه دادیم و به کیف پول‌های سرد نیز اشاره کردیم. به کیف پول‌های آفلاین، فضای ذخیره سازی سرد نیز گفته می‌شود. آن‌ها به شبکه متصل نمی‌شوند و برای ذخیره‌سازی بیت‌ کوین‌های اضافه بر نیاز روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از این کیف پول‌ها می‌تواند تا حد زیادی از بروز جرایم اقتصادی سایبری پیشگیری کند.
 
برای تأمین امنیت بیت کوین‌ها به صورت کامل می‌توانید از امضاهای آفلاین استفاده کنید. برای این کار لازم است که کیف پول شما روی دو سیستم آفلاین و آنلاین وجود داشته باشد. تراکنش‌ها باید در سیستم آنلاین ایجاد شوند. سپس توسط USB به سیستم آفلاین منتقل و امضا شوند. پس از آن نیز باید با همین روش به سیستم آنلاین برگشته و ارسال شوند. با این متد، امضای شما در سیستم آنلاین ثبت نمی‌شود و بنابراین امکان جعل یا انجام تراکنش‌های غیرمجاز وجود نخواهد داشت.
 
در ادامه به دو نمونه از کیف پول‌های سرد که برای تامین امنیت بیت کوین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اشاره کرده‌ایم:
 
کیف پول‌های سخت افزاری
 
کیف پول‌های سخت افزاری جزو انواع کیف پول‌های سرد به شمار می‌روند و تنها برای ذخیره و بالا بردن هر چه بیشتر امنیت بیت کوین‌ها ساخته شده‌اند. شما نمی‌توانید هیچ نرم افزار دیگری روی آن‌ها نصب کنید یا برای کاربرد دیگری آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید. آن‌ها همچنین قابلیت پشتیبان‌گیری دارند و حتی در صورت مفقودی دستگاه، سرمایه شما قابل بازیابی است. با استفاده از این کیف پول‌ها سارقین سایبری نمی‌توانند به اطلاعات حساب شما دسترسی داشته باشند.
 
پرونده: روش‌هایی برای جلوگیری از به سرقت رفتن بیت کوین
 
کیف پول‌های کاغذی
 
این کیف پول‌ها دارای کلیدهای خصوصی هستند که به شکل کدهای QR روی کاغذ چاپ شده‌اند. برخی از سایت‌ها این کیف پول‌ها را ارائه می‌دهند. برای استفاده از آن‌ها تنها کافی است کد موجود را در کیف پول‌های عمومی اسکن کنید و تراکنش‌های خود را به آسانی انجام دهید. این کیف پول‌ها برای ذخیره‌سازی انتخاب مناسبی هستند نه برای انجام معاملات روزانه! چرا که کار با آن‌ها کمی دشوار است.

نرم افزار کیف پول خود را دائما آپدیت کنید
 
بدون شک توسعه دهندگان نرم افزارها تلاش‌های بسیاری برای امنیت آن‌ها انجام می‌دهند. معمولا در هر آپدیت، برخی از ویژگی‌های جدید به امنیت نرم افزار مرتبط است. بنابراین بروزرسانی مداوم نرم افزار کیف پول می‌تواند در تامین امنیت بیت کوین‌های شما نقش موثری داشته باشد.
 
در مجموع سعی کنید تمام نرم افزارهای موجود در سیستم یا تلفن همراه خود را بروز نگه دارید. چرا که در این صورت باگ‌های نرم‌افزاری کم‌تری وجود خواهد داشت و احتمال نفوذ به دستگاه شما کاهش می‌یابد. این موضوع در حفظ و تامین امنیت بیت کوین تأثیر بسزایی دارد.
پرونده: روش‌هایی برای جلوگیری از به سرقت رفتن بیت کوین
 
نکته دیگری که می‌تواند در این زمینه به یاری شما بیاید، استفاده از آنتی ویروس‌های معتبر و بروز است. چنین نرم افزاری حملات ویروسی و بدافزارها را خنثی می‌کند. سعی کنید در بازه‌های زمانی مشخص و نزدیک به هم حتما سیستم خود را اسکن کنید. در ضمن به یاد داشته باشید که تحت هیچ عنوانی برنامه‌های مشکوک را نصب نکنید و هیچ‌گاه بر روی لینک‌های نامربوط و نامشخص کلیک نکنید.
 
قابلیت معاملات چند امضایی برای تأمین امنیت بیت کوین

این ویژگی‌ بیشتر برای کاربران کلان مانند سازمان‌ها و شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. حساب‌هایی که دارای این قابلیت هستند، برای انجام هر معامله به امضا و تایید سه تا پنج نفر احتیاج خواهند داشت، در غیر این صورت تراکنش انجام نمی‌شود. برخی از کیف پول‌های آنلاین نیز این ویژگی را برای کاربران خود فراهم آورده‌اند. ممکن است در این حالت معامله و انجام تراکنش کمی سخت‌تر باشد، اما قطعا امنیت بیشتری خواهد داشت.
 
جمع‌بندی
 
در این مقاله تمامی راه‌هایی که می‌توانید برای تأمین امنیت بیت کوین از آن‌ها استفاده کنید، شرح داده شد. به طور کلی در صورتی که جانب احتیاط را رعایت کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که بیت کوین‌های شما در خطر نخواهند بود.
 
به عنوان کلام آخر باید تأکید کنیم تا همیشه به یاد داشته باشید که رمزعبور سختی برای کیف پول خود در نظر بگیرید. حتما نسخه پشتیبان تهیه کنید و اطلاعات خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.
_______________________
منابع: 

https://bitcoin.org/en/secure-your-wallet#online
https://coinrivet.com/guides/how-do-cryptocurrency-wallets-work/۱۱-ways-to-keep-your-bitcoin-wallet-safe/
https://bitcoin.org/en/secure-your-wallet#online
https://www.investopedia.com/news/bitcoin-safe-storage-cold-wallet/
https://bitcoin.org/en/secure-your-wallet#encrypt
https://bitcoin.org/en/secure-your-wallet#offlinetx
https://bitcoin.org/en/secure-your-wallet#offlinetx
https://www.pcmag.com/how-to/how-to-keep-your-bitcoins-safe
https://bitcoin.org/en/secure-your-wallet#update
https://coinrivet.com/guides/how-do-cryptocurrency-wallets-work/۱۱-ways-to-keep-your-bitcoin-wallet-safe/
https://bitcoin.org/en/secure-your-wallet#offlinemulti