Gerdab.IR | گرداب

افزایش هزینه هواوی برای لابی در آمریکا

افزایش هزینه هواوی برای لابی در آمریکا
تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۴۰۰

شرکت هواوی تکنولوژیز که با تحریم آمریکا از پروژه‌های مخابراتی چند میلیارد دلاری جا مانده است، هزینه لابی در واشنگتن را در سه ماهه گذشته افزایش داد.

به گزارش گرداب، اطلاعات افشا شده نشان داد هواوی ۱.۰۶ میلیون دلار در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ برای لابی در واشنگتن هزینه کرد که افزایش چشمگیری در مقایسه با ۱۸۰ هزار دلار در سه ماهه نخست داشت. این شرکت لایحه‌های پهنای باند و زیرساخت و همچنین تدابیر تجاری و حریم خصوصی را به عنوان موارد مورد علاقه اش ذکر کرده است.

جو بایدن، رییس جمهور دموکرات آمریکا فرمان اجرایی دولت ترامپ در سال ۲۰۱۹ برای ممنوعیت استفاده شرکت‌های آمریکایی از تجهیزات ساخت شرکت‌هایی که ریسکی برای امنیت ملی این کشور ایجاد می‌کنند از جمله هواوی را تمدید کرده است. این به معنای آن است که هواوی از ۶۵ میلیارد دلاری که کنگره قصد دارد برای توسعه دسترسی به پهنای باند تحت برنامه زیرساخت ۵۷۹ میلیارد دلاری هزینه کند، جا می‌ماند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کنگره آمریکا سال گذشته بودجه ۱.۸ میلیارد دلاری را برای کمک به حذف تجهیزات ساخت هواوی در شبکه‌های مخابراتی تصویب کرد. کمیسیون ارتباطات فدرال این برنامه را اوایل ماه میلادی جاری تایید کرد.

آمریکا هواوی را بازوی ماشین اطلاعاتی جهانی حزب کمونیست چین می‌داند در حالی که هواوی مکررا جاسوسی برای دولت چین را تکذیب کرده است. هواوی در سال ۲۰۱۹ در لیست سیاه آمریکا قرار گرفت و در نتیجه، صادرات فناوری‌های خاص از سوی شرکت‌های آمریکایی به هواوی ممنوع شد. گوگل ارتباطش را با هواوی قطع کرد و در نتیجه این شرکت دیگر نتوانست از سیستم عامل اندروید در تلفن‌های هوشمند خود استفاده کند. این موضوع در چین که اکثر خدمات گوگل مانند جست و جو و جی میل مسدود هستند، اهمیت زیادی نداشت، اما در بازار‌های بین المللی که مصرف کنندگان از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند، به هواوی ضربه زد. آمریکا سال میلادی گذشته فروش تراشه‌های مورد نیاز برای تولید تلفن هوشمند به هواوی را ممنوع کرد.

دولت آمریکا در کشور‌های اروپایی برای جلوگیری از بکارگیری تجهیزات ساخت شرکت چینی هواوی در شبکه‌های ۵ G این منطقه لابی کرده است. حتی در کشور‌هایی که استفاده از تجهیزات مخابراتی ساخت شرکت‌های چینی ممنوع نشده است، اپراتور‌های مخابراتی در انتخاب هواوی محتاط هستند.