Gerdab.IR | گرداب

ساخت مودم VDSL اولویت ملی است

ساخت مودم VDSL اولویت ملی است
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در دوران گذاری که پهن باند در حال تغییر است و به نیاز ضروری شهروندان و کسب و کار‌ها تبدیل شده، ساخت مودم VDSL در داخل کشور یک اولویت ملی است.

به گزارش گرداب، امیر ناظمی روز سه شنبه در آیین مجازی تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک پنج جانبه با هدف حمایت از داخلی سازی مودم‌های VDSL و محصولات شبکه انتقال (POTN) در صندوق نوآوری و شکوفایی، افزود: خیلی از مکانیزم‌ها و سازوکار‌ها و نهاد‌های که تشکیل می‌شود، الزاما برای برآورده کردن یک هدف نیست، بلکه مجموعه‌ای از اهداف را با خود به همراه دارد.

وی بیان کرد: یکی از نهاد‌هایی که سعی شد در این مدت ایجاد شود نهادی است که امروز به عنوان اولین نمونه، تفاهم نامه آن امضا می‌شود. در حقیقت تعداد زیاد بازیگرانی که حضور و همکاری دارند، ناشی از پیچیدگی موضوع است و هم اینکه اهداف متعددی را پاسخ می‌دهد.

ناظمی با مرور اتفاقاتی که در این تفاهم نامه درحال وقوع است، اظهار داشت: وام‌هایی به صورت قانونی به شرکت‌های دانش بنیان داده می‌شود، اما اینکه آیا الزاما فعالیت یک شرکت دانش بنیان در راستای اولویت‌ها و نیاز‌های ملی است همه جز سوال‌هایی است که وجود دارد.

وی گفت: از طرف دیگر اینکه آیا خیلی از وام‌هایی که عرضه می‌شود، به تولید بازار و تولید طرف تقاضا نیز منجر می‌شود محل سوال دیگری است که در این طرح عملا سعی شده به این سوال‌ها پاسخ داده شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در این طرح یک شرکت دانش بنیان سازنده مودم حضور دارد. از سوی دیگر یک نیاز ملی تحت عنوان مودم VDSL وجود دارد که برای دوران گذاری که پهن باند در حال تغییر است، به یک نیاز ضروری شهروندان و کسب و کار‌ها تبدیل می‌شود و دارای اهمیت است و یک اولویت ملی به حساب می‌آید.

وی تاکید کرد: این شرکت دانش بنیان با مکانیزم مالی تشویق می‌شود که اولا تولید مودم‌های قبلی خود یعنی ADSL را کنار بگذارد و وارد تکنولوژی جدید شود و اولین منفعتی است که در این تفاهم نامه دیده شده و اتفاق می‌افتد. تکنولوژی همواره‌ها به سرعت اتفاق می‌افتد، ولی خیلی اوقات شرکت‌هایی که تولید کننده یک تکنولوژی قدیمی هستند، زمان این را ندارند که وارد تکنولوژی جدید شوند و زمان را از دست می‌دهند و این امر در خودرو مشاهده شد.

ناظمی ادامه داد: اگر بخواهیم این اتفاق نیفتد، باید همواره نگاه ملی داشته باشیم و نهاد‌های سیاستگذار مکانیزم‌هایی را برای مشوق قرار دهند تا شرکت تولید کننده مشوق‌هایی برای گذار به سمت تکنولوژی جدید داشته باشد.

وی افزود: از سوی دیگر تقاضایی در این تفاهم نامه وجود دارد که شرکت مخابرات بزرگترین تامین کننده ارتباطات ثابت در کشور باید این گذاره را داشته باشد، اما کمبود منابع مالی خیلی از اوقات امکان سرمایه گذاری برای رفتن به سمت تکنولوژی جدید را از بین می‌برد و در این تفاهم نامه جزء دوم طرف تقاضا که مخابرات است، وارد بازی شده است.

ناظمی با اشاره به اینکه محصول تولیدی دانش بنیان است، گفت: در این جریان مکانیزم سوم نهاد سیاستگذاری که وزارت ارتباطات است برای بررسی این نیاز و تقاضا وارد فرآیند شده است و صحه گذاری بر موضوع می‌کند که یک اولویت ملی است و اهمیت اولویت ملی بیش از کالای مصرفی است، بلکه یک کالای واسطه‌ای است؛ چرا که به تولید کمک می‌کند.

وی یادآور شد: وقتی به پهن باند دسترسی داشته باشیم فقط برای استفاده کاربر نهایی نیست، بلکه کارکرد واسطه‌ای دارد. شرکت ها، کسب و کار‌ها و حتی کسب و کار خانگی از آن به عنوان یک کالای واسطه‌ای استفاده می‌کنند و تولید بیشتر رقم می‌خورد.

وی درباره این فرآیند گفت:، اما همچنان مسئله اصلی که تامین مالی است باقی می‌ماند و در این میان صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان جزء چهارم به عنوان منبع مالی برای شرکت‌های دانش بنیان ورود کرده است. این منبع مالی این بار نه به طرف عرضه کننده بلکه به طرف تقاضایی داده می‌شود که تقاضای خود را از یک شرکت دانش بنیان تهیه می‌کند.

ناظمی ادامه داد: در کنار این اجزا، جزء پنجم، پست بانک به عنوان عامل بانکی وارد بازی می‌شود. پست بانک به عنوان بازیگر اصلی نهاد مالی حوزه فناوری اطلاعات در این تفاهم نامه به ایفای نقش می‌پردازد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: در کنار همه این‌ها احتیاج به ارزیابی شرکت در خصوص دانش بنیان بودن و توانایی تولید است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان جزء ششم وارد شده است.

وی گفت: تدوین چنین سازوکار‌هایی در نظام بروکراسی و نظام اداری ایران که یک نظام کند و معمولا غیر انعطاف پذیر است کار بسیار سختی بود، اما برای مقابله با این نظام اداری سخت فقط همدلی و همکاری می‌توانست پاسخگو باشد.

ناظمی افزود: امروز که مصادف با تغییر دولت است، این موضوع که در دولت شروع شده بود امروز نیز به پایان رسید.