Gerdab.IR | گرداب

رشد قابل توجه درآمد و سرمایه گذاری اپراتور‌ها در زمان همه گیری کرونا

رشد قابل توجه درآمد و سرمایه گذاری اپراتور‌ها در زمان همه گیری کرونا
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

بنا بر گزارشات منتشر شده، در زمان همه گیری کرونا درآمد اپراتور‌ها ۳۵ درصد و سرمایه گذاری آن‌ها نیز ۸۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش گرداب، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی طی گزارشی عملکرد شرکت‌های حوزه ICT را در دوران پاندمی کرونا تحلیل کرده است که به شرح زیر است:

هم‌راستا با پژوهش‌های مراجع معتبر بین المللی در جهان پیرامون رصد عملکرد شرکت‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوران پاندمی، به پیوست گزارش تحلیل عملکرد شرکت‌های ICT در ایران طی پاندمی کرونا که در دفتر بررسی‌های اقتصادی این معاونت و بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌های منتخب زیر بخش‌های ICT تهیه شده است ارسال می‌گردد.

تمرکز این پژوهش بر عملکرد درآمدی و سرمایه گذاری و نرخ تغییرات منابع انسانی شرکت‌های حوزه ICT به تفکیک دو بخش بازار مخابرات و بازار فناوری اطلاعات شامل اپراتور‌های مخابراتی شرکت‌های FCP تولیدکنندگان تجهیزات ICT شرکت‌های IT و فین تک که صورت‌های مالی آن‌ها در دسترس قرار داشته می‌باشد.

منتخب یافته‌های کلیدی این گزارش بیان‌گر حقایق ذیل است:

-اپراتور‌های مخابراتی با دارا بودن بیش از ۱۵۹ میلیون مشترک با متوسط رشد ۳۵ درصدی در درآمد‌ها و میانگین رشد ۸۰ درصدی در سرمایه‌گذاری‌ها در کنار استمرار و دسترس‌پذیری به خدمات علی‌رغم رشد مصرف به وجود آمده ناشی از پاندمی و راه‌اندازی آزمایشی شبکه نسل پنجم ارتباطات موبایلی در طی دوران همه گیری کرونا عملکرد مطلوبی داشته اند

-شرکت‌های FCP نیز در کنار جذب نیروی انسانی، رشد درآمدی را تجربه کرده اند. در این دسته شرکت «های وب» با افزایش تعداد کارکنان خود در سال ۹۹، رشد درآمد ۱۶۹ درصد نسبت به سال قبل از آن را داشته است. روند سرمایه گذاری در شرکت‌های انتقال داده جهش چشمگیری را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد طی دو سال آینده سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در قالب افزایش درآمد‌ها در شرکت‌های مذکور دیده شود. در بررسی شرکت‌های تولید تجهیزات نیز افزایش تولید در طی دوران پاندمی مشاهده می‌شود.

-تمامی شرکت‌های منتخب فین تک در هر دو فاکتور درآمد، سرمایه گذاری و تعداد کارکنان رشد داشته و سایر شرکت‌های IT مورد بررسی در طی بحران به وجود آمده کرونا از طریق گسترش فعالیت‌های خود از طریق بستر دورکاری بدون تغییرات زیادی در حوزه منابع انسانی و یا تعدیل بسیار محدود افزایش درآمدی را تجربه کرده‌اند.

نکته قابل توجه در خصوص شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات افزایش چشمگیر سرمایه گذاری این شرکت‌ها بوده است که نویدبخش رشد درآمدی بیشتر در بازار IT طی سالیان آتی است.