Gerdab.IR | گرداب

نسخه جدید «شاد» رونمایی شد/آموزش مجازی تا کی ادامه دارد؟

نسخه جدید «شاد» رونمایی شد/آموزش مجازی تا کی ادامه دارد؟
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۰

در حالی که به گفته سرپرست وزارت آموزش و پرورش، سال جدید تحصیلی هم با سامانه شاد آغاز می‌شود و نسخه جدید این اپلیکیشن رونمایی شده، واکسیناسیون معلمان تقریبا تمام شده و واکسیناسیون دانش‌آموزان نیز به تازگی آغاز شده است و می‌توان انتظار داشت در ماه‌های آینده، در کنار ادامه روند آموزش مجازی، مدارس آموزش حضوری را نیز کلید بزنند.

به گزارش گرداب، سال گذشته تحصیلی برای دانش‌آموزان و دانشجویان، با حضور کرونا در کشور، سالی تمام‌مجازی بود که با بهره‌گیری از امکانات اینترنتی و سامانه‌های آموزشی، باوجود مشکلات زیرساختی و البته عدم دسترسی ۱۰۰ درصدی تمامی دانش‌آموزان به اینترنت یا ابزارهای الکترونیکی ازجمله تلفن همراه و تبلت به پایان رسید. اما در شرایطی که واکسیناسیون در ایران سرعت گرفته و این روزها دیگر افراد ۱۸ ساله هم می‌توانند واکسن بزنند، در نحوه بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس ابهام وجود دارد.

از طرفی بسیاری از اساتید دانشگاهی، معلمان و والدین تا کنون موفق به دریافت حداقل یک دوز واکسن شده‌اند، از طرف دیگر، هنوز واکسیناسیون به‌صورت کامل اجرایی نشده است. همچنین اگرچه در این مدت، کمتر خبری از بیماری کودکان و نوجوانان به بیماری کووید ۱۹ منتشر شد، اما با توجه به لزوم واکسیناسیون همگانی برای مصونیت کامل در جامعه، نمی‌توان احتمال ناقل شدن این قشر را نادیده گرفت و همین موضوع سبب شده سال جدید هم، حداقل در ابتدا، با آموزش مجازی همراه باشد، هرچند به تازگی واکسیناسیون دانش‌آموزان نیز آغاز شده است.

بدین منظور علیرضا کاظمی- سرپرست آموزش و پرورش- در بازدید از مرکز مانیتورینگ پلتفرم شاد اظهار کرد که امسال هم سال تحصیلی را با شاد آغاز می‌کنیم. او گفت: ممکن است مدارس کم‌جمعیت در مناطق دوردستی که تحت پوشش فضای مجازی نیستند یا به بعضی از امکانات دسترسی ندارند، حضوری باشد، اما بیش از ۶۰ درصد دانش‌آموزان، مهر را با شاد آغاز می‌کنند.

کاظمی همچنین خاطرنشان کرد: علاوه بر این، اقدامات بسیار زیادی انجام می‌دهیم که ضریب نفوذ بهره‌برداری دانش‌آموزان را در حوزه شاد هم با تهیه تبلت و دستگاه‌های متناسب و هم با ایجاد زیرساخت‌های فناورانه در اقصی‌نقاط کشور فراهم کنیم. ممکن است بخشی از کشور تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات نباشد و یا اگر هست، کیفیت و سرعت مناسبی ندارد. بدین‌منظور جلساتی با وزیر ارتباطات داشتیم و قول‌های مناسبی دادند و در شورای عالی فضای مجازی هم موضوع در دستور کار است.

شناسایی کنش‌گران و فعالان زیست‌بوم آموزش

سید ستار هاشمی -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در نخستین جلسه کارگروه پشتیبانی از آموزش مجازی دانش‌آموزان،‌ گفت: استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی و ایجاد رقابت و تعامل سازنده بین پلتفرم‌های داخلی موجب توسعه و پیشرفت تولیدات داخلی و جلوگیری از گرایش کاربران به سمت سامانه‌های غیربومی می‌شود. بررسی و آسیب‌شناسی سامانه‌های آموزش الکترونیکی از منظر فنی و راهکارهای رفع آن‌ها می‌تواند منجر به بهبود کیفی و افزایش رضایت کاربران شود.

هاشمی با تأکید بر شناسایی همه کنش‌گران و فعالان زیست‌بوم آموزش در کشور و ضرورت استفاده از نظرات و راهکارهایشان، تصریح کرد: نظام‌نامه یادگیری الکترونیکی آموزش عالی از جمله اسنادی است که می‌تواند در این مسیر راهگشا باشد. علاوه بر این، طراحی الزام‌ها از نظر فنی، مستندات و استانداردهای مرتبط با سامانه‌های مدیریت یادگیری (LMS) به‌منظور بهبود خدمات و افزایش اثربخشی آموزشی باید مدنظر قرار گیرد. محتوای خوبی در این مدت در زمینه آموزش‌های مجازی تولید شده است که می‌توان با شناسایی و به اشتراک‌گذاری آن‌ها، برای تحقق عدالت آموزشی از آن‌ها بهره برد.

قابلیت سامانه شاد برای آموزش ایرانیان خارج از کشور

همچنین علی باقرزاده -رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارت آموزش‌وپرورش- با بیان اینکه بیش از ۱۲ میلیون دانش‌آموز هم‌اکنون در سامانه شاد عضو هستند، گفت: با شروع سال تحصیلی جدید اوج‌گیری ترافیک مصرفی هم‌زمان با استفاده از سامانه شاد و سایر سکوهای آموزش الکترونیکی قابل پیش‌بینی است.

وی همچنین خاطرنشان کرد:‌ در صورت تأمین همه الزام‌ها و استانداردها در سامانه‌های آموزش الکترونیکی، این روش فقط حدود نیمی از کیفیت و اهداف آموزش حضوری را فراهم خواهد کرد. سامانه شاد، متناسب با شرایط اضطراری همه‌گیری کرونا توسعه داده شده و کیفیت و کمیت خدمات آموزشی در آن به مرور ارتقا یافته است و این سامانه می‌تواند به‌عنوان یک پلتفرم رسمی برای آموزش ایرانیان خارج از کشور نیز استفاده شود.

نسخه جدید اپلیکیشن شاد رونمایی شد

مراسم رونمایی رسمی از نسخه جدید پلتفرم آموزشی شاد صبح امروز ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۰ برگزار شد. علیرضا کاظمی -سرپرست وزارت آموزش و پرورش- در این مراسم با بیان اینکه خوشحالم در آستانه سال تحصیلی جدید شاهد رونمایی از این اپلیکیشن هستیم، اظهار کرد: این رونمایی برگرفته از تجربه‌ای ارزشمند و دو ساله به حساب می‌آید که حاصل تلاش‌های همراه اول است.

وی با تأکید بر اینکه ما در وزارت آموزش و پرورش، همراه اول را بخشی از نظام تعلیم و تربیت می‌دانیم، خاطر نشان کرد: به سهم خودم از تیم طراحی و توسعه‌دهنده شاد تشکر می کنم؛ «شاد» امروز یکی از بزرگترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در دوران کرونا است و در شرایط فعلی به عنوان شبکه اصلی آموزش و در پساکرونا هم به عنوان بخش مکمل در کنار سیستم تعلم و تربیت خواهد بود.

مهدی اخوان بهابادی- مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه امسال نیز مانند سال گذشته تأمین زیرساخت های موردنیاز «شاد» را به بهترین شکل انجام دادیم، اظهار کرد: خداوند را شاکریم که بزرگترین نعمتش که همانا خدمت به بندگانش است را به ما عنایت کرده است. «شاد» پیشرفت هایی به نسبت سال گذشته با هدف ارتقای سطح کیفیت داشته است که نسخه جدید آن همزمان با بازگشایی مدارس، قابل استفاده توسط کاربران خواهد بود.

وی با بیان اینکه استفاده از شاد برای تمامی کاربرانی که از سیمکارت همراه اول استفاده می کنند رایگان است، اشاره ای به ظرفیت مرکز مانیتورینگ آن داشت و گفت: چندی پیش که سرپرست وزارت آموزش و پرورش از مرکز مانیتورینگ شاد در بخش مرکز مانیتورینگ پلتفرم های دیجیتال همراه اول بازدید کردند، در جریان ظرفیت های این مرکز شبانه روزی قرار گرفتند که به منظور رسیدگی آنی به مشکلات و نواقص فنی احتمالی در بستر خدمت‌رسانی شاد ایجاد شده است.

اخوان بهابادی به تصمیم اخیر شورایعالی فضای مجازی نیز اشاره و بیان کرد: طی چند روز آینده فراخوانی را خواهیم داشت تا تمامی جوانان خوش‌ذوق و ظرفیت استارت‌آپی کشور که پتانسیل طراحی و ارائه خدمات مرتبط با فضای آموزش و پرورش کشور را دارند، اعلام آمادگی کرده و آنها را به صورت تجمیعی گرد هم آوریم و نهایتا بتوانیم سرویس‌هایشان را با کسب مجوزهای لازم از وزارت آموزش و پرورش، روی پلتفرم شاد فعال کنیم.

در جریان این مراسم که نسخه جدید شاد که در راستای پایداری بیشتر و ارتقای کیفیت در سرویس‌دهی رونمایی شد، دارای قابلیت‌های کلیدی نظیر داشبوردهای مدیریتی ویژه برای نظارت هر چه بیشتر مدیران مدارس بر کیفیت آموزشی، امکان برقراری مکالمات گروهی با هدف افزایش سرعت ارتباطی بین دانش‌آموزان و معلمان، اضافه شدن موتور جست‌وجوگر شادبین، طراحی رابط کاربری جدید با هدف ماندگاری و حضور هر چه بیشتر دانش‌آموزان و فعالیت مرکز مانیتورینگ هفت در بیست و چهار این پلتفرم است.

همچنین محمدامین ابطحی- نماینده تام‌الاختیار مدیرعامل همراه اول در پروژه شاد نیز حین رونمایی از نسخه جدید این پلتفرم، گزارشی اجمالی به شرح ثبت رکورد ۴۰۳ گیگابیت بر ثانیه توسط این سرویس آموزشی، تبادل ۴۷ میلیارد پیغام و ۱۷ میلیارد فایل بر بستر شاد، احراز هویت ۹۹ درصد مدیران ۹۸ درصد معلمان و ۸۶ درصد دانش آموزان، نصب ۲۴ میلیونی اپلیکیشن با ثبت ۲۲ میلیون شماره یکتا، ثبت رکورد برقراری روزانه یک میلیون تماس صوتی و تصویری بین معلمان و دانش آموزان و مواردی از این قبیل داد.

منبع: ایرنا