Gerdab.IR | گرداب

ضربه مالی قطعی واتس‌اپ به معاملات رمزارز و نفت

ضربه مالی قطعی واتس‌اپ به معاملات رمزارز و نفت
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۰

بازیگران بازار می‌گویند قطعی حدود شش ساعته واتس‌اپ به معاملات دارایی‌ها از رمزارز‌ها گرفته تا نفت روسیه ضربه زد با این حال استفاده سریع از پلتفرم‌های دیگری مانند تلگرام، اختلال شدید را محدود کرد.

به گزارش گرداب، با وجود این که بسیاری از موسسات از کارمندانشان می‌خواهند از سرویس‌های پیام رسان مانند واتس‌اپ و سایر پلتفرم‌های فیس بوک که روز دوشنبه قطع شدند استفاده نکنند، اما راحتی استفاده، این پیام رسان‌ها را در میان تریدر‌هایی که با مشتریانش در بازار‌های فرابورس تماس می‌گیرند، محبوب کرده است.

شرکت فیس بوک تغییر پیکربندی اشتباه را عامل قطعی اعلام کرده که مانع دسترسی به واتس‌اپ، اینستاگرام و مسنجر شد و به عنوان طولانی‌ترین قطعی از سوی گروه مونیتورینگ وب داون دیتکتور اعلام شد.

در میان کسانی که از این قطعی دچار مشکل شدند، شرکت رمزارز انگلیسی BCB بود که معاملات فرابورس و سرویس‌های دیگر را عرضه می‌کند. سرویس‌های فیس بوک دقیقا زمانی قطع شدند که پنجره کلیدی برای تریدر‌های BCB بود.

اولیور فون لندسبرگ سادی، مدیرعامل شرکت BCB گفت: قطعی واتس‌اپ در شلوغ‌ترین ساعت معاملات اتفاق افتاد که ما با همتایان آمریکایی خود در تماس هستیم. حجم معاملات روزانه به طور میانگین ۱۵ درصد کاهش یافت که به مشکل ارتباط نسبت داده شد. معاملات با استفاده از تلگرام و اسلک مطابق میانگین روزانه بود.

اولیور بلوئر، مدیرعامل شرکت وکس اسمارت گفت: استفاده از واتس‌اپ در میان تریدر‌های مالی که توسط شرکت وکس اسمارت بررسی شده اند، رونق پیدا کرده، زیرا بانک‌ها مشتریانی که می‌خواهند از این پلتفرم استفاده کنند را می‌پذیرند؛ هر چند که روسا ترجیح می‌دهند کارکنانشان از کانال‌های پیام رسانی رسمی استفاده کنند. وی افزود: این اپلیکیشن در بسیاری از بازار‌ها به خصوص در اروپا و آسیا اقیانوسیه، به سرویس پیام رسان پیش فرض تبدیل شده است.

از حدود ۲۰۰۰ فروشنده که در سال ۲۰۱۶ روزانه ۱۰ هزار پیام در بازار انرژی ارسال کردند، وکس اسمارت اکنون بین سه تا پنج میلیون پیام هفتگی در بازار‌های دارایی مختلف بین بانک‌ها و مشتریان سمت خرید را ردیابی می‌کند.

با این حال وجود سرویس‌های پیام رسان دیگری به جز واتس‌اپ به معنای آن است که قطعی روز دوشنبه بیشتر یک مشکل کوچک بود تا یک اختلال بزرگ. به عنوان مثال در هند تماس‌های بازار از واتس‌اپ به تلگرام رفت که محدودیت‌های کمتری برای ظرفیت گروه‌ها دارد. همچنین این قطعی پس از تعطیلی بازار‌های آسیایی روی داد و هر گونه تاثیر روی معاملات را محدود کرد.

زاخاری سفاراتی، مدیرعامل پلتفرم سرمایه گذاری دالما کپیتال در دوبی اظهار کرد: در خاورمیانه معاملات فرابورس رمزارز عمدتا در تلگرام یا واتس‌اپ انجام می‌شود و در آن از واسطه‌های فرابورسی درباره قیمت خرید و فروش سوال می‌شود و سپس معامله انجام می‌گیرد. وی در ادامه خاطرنشان کرد تلگرام استفاده گسترده‌ای پیدا کرده است.

معامله گران فرابورسی در بازار‌های نفت هم از قطعی واتس‌اپ ضربه خوردند، اما استفاده از پلتفرم‌های دیگر این ضربه را ملایم کرد.

بر اساس گزارش رویترز، معامله گران نفت در روسیه گفتند واتس‌اپ برای اعلام جزییات سفارش در سراسر اروپا و آسیا استفاده می‌شود. یک تریدر مقیم اروپا گفت: قطعی روز دوشنبه یک غافلگیری ناخوشایند بود. یکی دیگر گفت: این اتفاق خوب نبود. همه از واتس‌اپ استفاده می‌کنند. اما ما از مسنجر‌های دیگر هم استفاده می‌کنیم بنابراین مسنجر مورد استفاده را تغییر دادیم.

منبع: تابناک