Gerdab.IR | گرداب

اسنپ سرویس اعتباری خود را راه‌اندازی کرد

اسنپ سرویس اعتباری خود را راه‌اندازی کرد
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۰

اسنپ، به‌عنوان یکی از سوپراپلیکیشن‌های کشور، سرویس اعتباری خود را راه‌اندازی کرد. مدل این سرویس «الان بخر، بعدا پرداخت کن» (Buy Now, Pay Later) یا به‌اختصار BNPL است.

به گزارش گرداب - این سرویس تازه راه‌اندازی شده طبق اعلام روابط عمومی اسنپ، در دسترس بیش از یک‌میلیون نفر از کاربران اسنپ قرار گرفته است. کاربران سوپر اپلیکیشن اسنپ، با استفاده از این روش پرداخت، می‌توانند محصولات و خدمات مورد نیاز خود را بلافاصله خرید و دریافت کنند و مبلغ آن را در پایان ماه بازگردانند.

اسنپ‌پی فعالیت خود را، به‌عنوان بازوی مالی گروه اسنپ و با هدف ایجاد فراگیری مالی (Financial Inclusion)، از سال ۱۳۹۹ آغاز کرد و سرویس اعتباری از محصولات مهم این مجموعه است. مجید حسامی، مدیر ارشد اجرایی اسنپ پی، در معرفی سرویس اعتباری می‌گوید: «اسنپ‌پی تلاش می‌کند همگام با شرکت‌های برتر حوزه فناوری‌های مالی (فین تک) در دنیا، محصولات و خدمات نوین مورد نیاز زندگی دیجیتال را به کاربران اسنپ ارائه بدهد. در خصوص سرویس BNPL، علاوه بر استقبال چشمگیر از این محصول در سراسر دنیا، توجه به این واقعیت که کارت‌های اعتباری هنوز وارد سیستم پرداخت مالی ایران نشده‌اند، ضرورت ارائه‌ی این سرویس را برای کاربران ایرانی بیش از پیش روشن می‌کند. همین موضوع به انگیزه‌ی اصلی ما برای راه‌اندازی سرویس اعتباری اسنپ تبدیل شد و از حدود ۱۰ ماه پیش این سرویس را به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کردیم.»

در سطح بین‌المللی، علاوه بر فین‌تک‌های شناخته‌شده‌ای، چون کلارنا، افترپی و افرم که کسب‌و‌کار خود را بر BNPL بنا کرده‌اند، شرکت‌های بزرگی از جمله اپل، آمازون و پی‌پل نیز به مدل «الان بخر، بعدا پرداخت کن» (BNPL) روی آورده‌اند. بر اساس مطالعات انجام‌شده، در چند سال اخیر این مدل از بین تمامی شیوه‌های سنتی و نوین پرداخت در دنیا بالاترین رشد استفاده را در بسیاری از کشور‌ها از جمله آمریکا، استرالیا و هند داشته است و برخی از متخصصان از این روش با عنوان «انقلاب بعدی صنعت مالی» یاد می‌کنند.

به گفته‌ی مدیر ارشد اجرایی اسنپ‌پی، در حال حاضر سرویس اعتباری اسنپ برای بیش از یک میلیون نفر از کاربران سوپر اپلیکیشن اسنپ فعال است. این کاربران با اعتبار مشخصی که در ابتدای ماه به آن‌ها تخصیص داده می‌شود، می‌توانند از خدمات گروه اسنپ استفاده و هزینه‌ی آن را آخر همان ماه پرداخت کنند. فعال‌سازی این سرویس و دریافت تسهیلات آن تنها با چند کلیک و بدون اخذ وثیقه، ضامن و مدرک و صرفا با استناد بر اعتبار کاربران نزد اسنپ انجام می‌شود و اعتبار تخصیص داده‌شده بلافاصله قابل استفاده است.

اما چه زمانی قرار است سرویس اعتباری برای سایر کاربران هم فعال شود؟ حسامی درباره‌ی زمان فعال شدن سرویس اعتباری برای سایر کاربران اسنپ توضیح می‌دهد: «با توجه به بی‌سابقه بودن این سرویس در ایران، تخمین جوانب فعال کردن آن برای تمام کاربران با چالش‌هایی همراه است. با این حال، به‌سرعت در حال توسعه این محصول هستیم و در کنار ارائه‌ی ویژگی­‌های جذاب برای کاربران فعلی، هر ماه این سرویس را برای تعداد قابل ملاحظه‌ای از کاربران اسنپ فعال می‌کنیم. برآورد ما این است که تعداد کاربران فعال در این سرویس، تا پایان سال، به سه برابر برسد.»