Gerdab.IR | گرداب

تلاش روسیه برای جایگزین کردن دلار آمریکا با دارایی‌های دیجیتال

تلاش روسیه برای جایگزین کردن دلار آمریکا با دارایی‌های دیجیتال
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۴۰۰

وزارت امور خارجه روسیه در حال بررسی برای جایگزین کردن دلار آمریکا با ارز‌های سنتی فیات و ارز‌های دیجیتالی است.

به گزارش گرداب - معاون وزیر امور خارجه روسیه، الکساندر پانکین، در مصاحبه خود با خبرگزاری محلی اینترفاکس در روز سه شنبه نوزدهم اکتبر از برنامه‌های این کشور برای کاهش سهم دلار آمریکا در ذخایر بین‌المللی روسیه و استفاده از آن برای تسویه حساب با شرکای خارجی خبر داد.


این مقام مسئول هم‌چنین گفت که احتمال جایگزینی دلار آمریکا با برخی دارایی‌های دیجیتالی وجود دارد، اما عملی کردن این برنامه به تلاش دولت در هماهنگ‌سازی همکاری بین حوزه‌های قضایی و کسب و کار‌ها و ایجاد مکانیسم‌های جدید برای سیستم‌های جدید، بستگی دارد.

علت در پیش گرفتن چنین برنامه‌هایی این است تا روسیه از چالش‌هایی که ممکن است تحریم‌های دولت آمریکا برای این کشور ایجاد کند، جلوگیری کرده باشد. پانکین گفت تراکنش‌هایی که با دلار آمریکا انجام می‌شود، در نهایت توسط بانک‌های آمریکایی بررسی می‌شود و آن‌ها این اختیار را دارند تا تراکنش‌هایی که به نظرشان مشکوک است را مسدود کنند. او در ادامه گفت که دولت روسیه با یورو و دیگر ارز‌های فیات با چنین مسائلی روبرو نشده است و قرار نیست که اقدامات مشابهی علیه آن‌ها انجام شود.

تلاش روسیه برای جایگزین کردن دلار آمریکا با دارایی‌های دیجیتال

چندین سال است که روسیه در تلاش برای کاهش سهم صد و هشتاد و شش میلیارد دلاری آمریکا در خزانه رفاه بین‌المللی خود است. مقامات محلی سعی دارند تا سهم یوان چین را بالا ببرند و در طلا سرمایه‌گذاری کنند.

هفته گذشته، رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، گفت که هنوز امکان استفاده از ارز دیجیتال در معاملات مربوط به نفت وجود ندارد. اما به این که می‌توان از دارایی‌های دیجیتال در معاملات جهانی استفاده کرد، اشاره داشت.

منبع: cointelegraph