Gerdab.IR | گرداب

هوش مصنوعی به یاری فعالان عرصه سلامت دیجیتال آمد/ تولید ۱۰ محصول دانش‌بنیان دراین حوزه

هوش مصنوعی به یاری فعالان عرصه سلامت دیجیتال آمد/ تولید ۱۰ محصول دانش‌بنیان دراین حوزه
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۴۰۰

یکی از فناوری‌های کاربردی در حوزه سلامت دیجیتال هوش مصنوعی است. فناوری که یاری دهنده کادر بهداشت و درمان برای تشخیص زود و دقیق بیماری‌ها و شکایات بیماران است.

به گزارش گرداب، تشخیص سریع، درمان بهتر و کاهش هزینه‌های جاری مربوط به صنعت مراقبت‌های بهداشتی را مزایای استفاده از هوش مصنوعی در حوزه سلامت می‌دانند. گره‌گشای مواقعی که بیماران با دردی ناشناخته به پزشک مراجعه می‌کنند و تشخیص نوع درد و درمان کمی سخت است. در این شرایط، فناوری هوش مصنوعی به یاری می‌آید تا به شکلی موثر و با دقتی بالا بیماری‌ها را تشخیص دهد و بهترین راه‌های درمانی ممکن را ارائه کند.

کارشناسان معتقدند که استفاده از این فناوری در حوزه پزشکی به ساده‌سازی فرآیند‌های تولید دارو نیز کمک می‌کند تا درمان‌های مناسبی برای بیماری‌های جدید و قدیمی با سرعت بیشتری ارائه شوند. این سیستم حتی می‌تواند شناسایی بیماری‌های ناشناخته قبلی را نیز تسهیل کند.

حال این فناوری در روز‌هایی که همه صنایع حتی دارو و درمان به سمت دیجیتالی شده حرکت کرده، جایگاه ویژه‌تری یافته است و نقشی موثر در تشخیص و درمان بیماری‌ها به صورت آنلاین دارد. به طور مثال در حال حاضر در ایران ۱۰ محصول در حوزه سلامت دیجیتال تولید شده که با فناوری هوش مصنوعی توسعه یافته است.

محصولات کدامند

سامانه ارزیابی و نظارت پرستاری (سان نرس)، نرم‌افزار مدیریت داروخانه، دیابتوس- کلینیک آنلاین دیابت، سامانه مدیریت ورزش ایران، قاشق‌یار هوشمند فن آسا، اوسیناپ، سالم‌سا، نرم‌افزار مدیریت مراکز پزشکی سپهرنگار، سامانه رجیستری قلب و نرم‌افزار ثبت بیماری رجیتوری محصولات تولیدی در این حوزه هستند که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شده است.

شرکت‌ها را بشناسیم

شرکت‌هایی، چون شرکت مهندسی سان طب، شرکت سلاک طب، کلینیک آنلاین دیابت و سلامت دیابتوس، سامانه مربیان و ورزشکاران ایران، شرکت فن‌آسا، اوسیناپ، موسسه توسعه دانش پژوهش و فن‌آوری فرزان، شرکت رایان پرتونگار و پیشگام رایان در این حوزه فعالیت می‌کنند.

توسعه دهندگان این فناوری در عرصه پزشکی معتقدند که هوش مصنوعی به افراد کمک می‌کند تا همیشه و به شکلی مداوم مراقب سلامتی خود باشند و مراجعه به پزشک را به حداقل برسانند. همچنین این فناوری به پزشکان نیز کمک می‌کند تا الگوی بهتری برای درمان بیماران بیابند و با استفاده از آن، روش‌های مطمئنی به درمان بیماری‌ها ورود کنند.