Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات: امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور مسئول واحد می‌خواهد

وزیر ارتباطات: امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور مسئول واحد می‌خواهد
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۰

عیسی زارع‌پور گفت: نظام مدیریت امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور نیاز به بازنگری دارد و باید مسئول آن در کشور مشخص باشد.

به گزارش گرداب؛ عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بازدید از پارک فناوری پردیس که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همراه بود، گفت: در حالی که پذیرش کسب و کارهای نو در ساختار‌های سنتی بسیار مشکل بود، اما این کار در چند سال گذشته به خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به وجود استعداد‌ها و جوانان نخبه در کشور، مقاومت را ویژگی دوران گذار تحول دیجیتال عنوان کرد و افزود: وزارت ارتباطات در دوران جدید دو راهبرد، فرآهم کردن زیرساخت‌های پرسرعت در کل کشور و راه‌اندازی خدمات متنوع برای مردم را در دستور کار خود دارد.

زارع‌پور که در جمع برخی از شرکت‌های تولیدی دانش‌بنیان سخن می‌گفت، با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های بومی در توسعه زیرساخت‌های کشور، تصریح کرد: در این حوزه کیفیت و سرعت تولید محصولات داخلی باید مورد توجه قرار گیرد چرا که به زندگی مردم گره خورده است و ما نمی‌توانیم کار مردم را معطل کنیم.

وی به امنیت شبکه اشاره کرد و افزود: نظام مدیریت امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور نیاز به بازنگری دارد و باید مسئول آن در کشور مشخص و در کنار اختیارات لازم، پاسخگو نیز باشد.

وزیر ارتباطات یکی از اولویت‌های دولت را استفاده حداکثری از فناوری برای رفع مشکلات مردم عنوان کرد و گفت: ارادهٔ دولت و وزارت ارتباطات ارتقای کارآمدی دولت با استفاده از حداکثری از فناوری است.

وی درباره رگولاتوری بخشی و غیربخشی نیز توضیح داد: نظام تنظیم‌گری در این حوزه نیاز به جراحی دارد و برای شکل گرفتن رگولاتوری بخشی و بین بخشی نیاز به مفاهمه ملی داریم.

بر اساس این گزارش، قبل از این جلسه نشست وزیر ارتباطات با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس پارک فناوری پردیس برگزار شد.

وزیر ارتباطات: امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور مسئول واحد می‌خواهد
وزیر ارتباطات در این نشست با اشاره به اینکه در حوزه تولید فناوری و تجاری‌سازی، زیرساخت‌های خوبی ایجاد شده است، گفت: قدم بعدی در این حوزه ایجاد اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات با تمرکز بر خدمات و محصول است که می‌تواند باعث توسعه اقتصاد دیجیتال شود.

وی افزود: با ایجاد شبکه مراکز و کارخانه‌های نوآوری و فناوری در کشور، در گام بعدی این شبکه باید به پیشران اشتغال فناوری پایه در کشور تبدیل شد.

زارع‌پور با تاکید به اینکه ایجاد اشتغال فناورپایه یکی از وظیفه ماست، گفت: باید اثر تولید و توسعه فناوری سر سفره مردم دیده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به توافق راه‌اندازی پارک اقتصاد دیجیتال که بین پارک فناوری پردیس و وزارت ارتباطات در حال نهایی شدن است برای همکاری فی‌مابین در زمینه اشتغال فناورپایه اعلام آمادگی کرد.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه رئیس پارک فناوری پردیس از تاریخچه ۲۰ ساله پارک فناوری و روند پیشرفت این پارک تاکنون گزارش داد.
در این جلسه سورنا ستاری نیز به برنامه «پارک» برای راه‌اندازی پارک اقتصاد دیجیتال اشاره کرد و از وزیر ارتباطات خواست با پیگیری توافق‌نامه دوجانبه راه‌اندازی این بخش تسریع شود.

وزیر ارتباطات در پایان بازدید خود از پارک فناوری پردیس از فضای کار اشتراکی کوآپ، و تعدادی از شرکت‌های فعال مستقر در این پارک دیدن کرد و با توضیح مدیران این شرکت‌ها در از فعالیت‌های آن‌ها آگاهی یافت.

وزیر ارتباطات همچنین به همراه حمید فتاحی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و سایر معاونین وزارتخانه به مرکز داده شبکه شهید سلیمانی شبکه ملی اطلاعات که در مجاورت پارک فناوری پردیس قرار دارد رفت و از نزدیک از امکاناتی که در این مرکز داده در اختیار پیام رسان‌های ایرانی قرار داده شده است بازدید کرد. تکمیل مرکز داده شهید سلیمانی و افزایش ظرفیت این مرکز داده برای تکمیل سرویس‌های شبکه ملی اطلاعات از جمله خواسته‌های وزیر ارتباطات از معاونین این وزارتخانه بود.