Gerdab.IR | گرداب

پرتاب ماهواره مخابراتی ترکیه توسط اسپیس ایکس

پرتاب ماهواره مخابراتی ترکیه توسط اسپیس ایکس
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۰

شرکت فضایی اسپیس ایکس امروز ماهواره «ترک ست ۵ B» را برای یک شرکت مخابراتی ترکیه به فضا پرتاب کرد.

به گزارش گرداب، شرکت فضایی اسپیس ایکس راکت «فالکون ۹» را ساعت ۱۰ و ۵۸ دقیقه شنبه شب ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت سه و ۵۸ دقیقه بامداد یکشنبه ۱۹ دسامبر) به وقت ساعت جهانی) ازمجموعه پرتاب فضایی ۴۰ در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب کرد.

این سی امین پرتاب موشک فالکون ۹ در سال ۲۰۲۱ و دومین پرتاب در حدود ۱۵ ساعت بود. تقریبا ۹ دقیقه پس از پرتاب، اولین مرحله موشک به زمین بازگشت و بر روی عرشه جدیدترین کشتی خودران مخصوص فرود موشک «اسپیس‌ایکس» فرود آمد.

این کشتی یکی از سه سکوی فرود شناور بزرگی است که اسپیس ایکس از آن‌ها برای بازیابی موشک‌های خود استفاده می‌کند.

کشتی دیگر در حال انجام مأموریت‌های خاص خود است و این اولین باری است که هر سه کشتی بدون سرنشین به طور همزمان استفاده می‌شوند.

ترک ست۵ B در یک مدار انتقال زمین ایستا مستقر شد و در اینجا از نیروی محرکه خود برای چرخش مدار خود در یک مدار زمین ثابت در ۴۲ درجه طول شرقی استفاده می‌کند. انتظار می‌رود این ماهواره که تصدی ان بر عهده شرکت مخابراتی «ترک ست» متعلق به دولت ترکیه است، خدمات پخش تلویزیونی و ارتباطات از راه دور را به اروپا، ترکیه، خاورمیانه و بخش‌های جغرافیایی آسیا و آفریقا ارایه دهد.

این ماموریت به دنبال پرتاب ماهواره «ترک ست ۵ A» که اوایل سال ۲۰۲۱ به فضا رفت، انجام شد. ماهواره ترک ست ۵ A نیز توسط شرکت ترک ست و دولت ترکیه تصدی می‌شود.

ماهواره ۹ هزار و ۹۰۰ پوندی (چهار هزار و ۵۰۰ کیلوگرمی) ترک ست ۵ B، قدرتمندترین ماهواره ترکیه تا این تاریخ است و طول عمر حدود ۱۵ ساله برای آن طراحی شده است. با این حال، این ماهواره دارای نسل بعدی سیستم الکتریکی ایمپالس است که به آن اجازه دهد تا ۳۵ سال کار کند و انتقال دادهرا با سرعت بیش از ۵۵ گیگابیت در ثانیه با فرستنده‌های باند Ka، باند Ku و باند X انجام دهد.

تمام تجهیزات ارتباطی ترک ست ۵ B در ترکیه تولید شده است. این ماهواره سپس برای تکمیل به فرانسه و بعد از آن برای پرتاب به آمریکا منتقل شد

منبع: ایرنا