Gerdab.IR | گرداب

کره شمالی چقدر رمزارز‌ دارد؟

کره شمالی چقدر رمزارز‌ دارد؟
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۰

گزارش‌ها نشان می‌دهد هکرهای کره‌ شمالی در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال را با هک آدرس‌های ولت به سرقت بردند.

به گزارش گرداب، گزارش‌ها نشان می‌دهد هکر‌های کره شمالی در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال را با هک آدرس‌های ولت به سرقت بردند. حدود ۲۷۵ میلیون دلار از رمزارز‌های به سرقت رفته اتریوم و بیش از ۵۰ میلیون دلار دیگر هم رمزارز‌هایی بر بستر اتریوم بودند.

بیت‌کوین هم ارزی محبوب هکر‌های کره شمالی محسوب می‌شود، اما به نظر می‌رسد به سرقت بردن اتریوم از بیت‌کوین بسیار ساده‌تر است.

کره شمالی به شدت از سمت آمریکا و دیگر کشور‌های جهان تحریم شده و در صحنه اقتصاد جهانی جایی ندارد. اقتصاد این کشور فروپاشیده، اما روابط به نسبت نزدیکی با چین دارد و بیش از ۹۵ درصد کالا‌های خود را چین وارد می‌کند.

اینکه حکومت کره شمالی جرایم زیادی انجام می‌دهد برای همه هویداست، اما جالب اینجاست که جرایم سایبری مانند هک برای کره شمالی درآمد کلانی به همراه دارد. کره شمالی واحد‌های سایبری برای هک سیستم‌های غیرمتمرکز دارد و در حوزه استخراج رمزارز‌ها هم فعالیت می‌کند.

شرکت‌های تحلیل داده گزارش دادند کره شمالی در مجموع یک میلیارد و ۲۰۰ هزار دلار رمزارز با هک آدرس‌های ولت به سرقت برده است.

ارز دیجیتال محبوب کره شمالی

هیچ کدام از مردم کره شمالی ارز دیجیتال ندارند، اما دولت تنها و بزرگ‌ترین فعال بازار رمزارز‌ها در این کشور است. کره شمالی از مدت‌ها قبل در بازار رمزارز‌ها فعال بود، اما از سال ۲۰۱۹ به طور جدی استخراج ارز دیجیتال مونرو را شروع کرد و این ارز به محبوب‌ترین ارز دیجیتال این کشور تبدیل شد. مونرو برای کره شمالی به مراتب جذاب‌تر از بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال است.

طبیعتا این ارز به دلیل حریم خصوصی بالا و غیرقابل رهگیری بودن توسط کره شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مونرو به دلیل فعالیت‌های مجرمانه، عدم شفافیت و غیرقابل رهگیری بودن در نیمه اول سال ۲۰۲۱ از بسیاری از صرافی‌های متمرکز حذف شد و همین موضوع باعث ریزش شدید این ارز شد. اکثر فعالان بازار مونرو را به ارز مجرمان می‌شناسند.