Gerdab.IR | گرداب

حمایت نهاد‌ها و شرکت‌های دیگر از "اپیک" در دعوای حقوقی با "اپل"

حمایت نهاد‌ها و شرکت‌های دیگر از
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۴۰۰

دادگاه در پرونده شکایت اپیک علیه اپل، اکنون از مشاوران بی‌طرف دعوت کرده است که نقطه نظرات خود را ارائه دهند.

به گزارش گرداب، شرکت اپیک‌گیمز تقریبا در دعوای حقوقی‌اش علیه شرکت اپل شکست خورده است، اما همچنان تلاش خواهد کرد و ممکن است پشتیبانی بزرگ پیدا کند.

پس از این که حکم دادگاه شکایت اپیک گیمز علیه اپل صادر شد، شرکت اپیک درخواست فرجام‌خواهی کرد و در روز ۲۷ ژانویه تعدادی از سازمان‌ها و نهاد‌ها در حمایت از اپیک گیمز به دادگاه مشاوره داده‌اند. از جمله این نهاد‌ها می‌توان به ۳۵ دادستان کل، شرکت مایکروسافت و بنیاد پیشگامان الکترونیک (EFF) اشاره کرد.

در طی این دعوای حقوقی، اپیک تلاش کرده است که مسئله را اینگونه عرضه کند که اپل بر روی برنامه‌های Ios انحصار دارد و درخواست کرده بودند که تغییراتی صورت بگیرد که اپل را مجبور کند درصد کمتری از همه تراکنش‌هایی که بر روی اپ استور انجام میگیرد، بردارد.

اگر اپیک در مجبور کردن اپل به پذیرش شیوه دیگری برای پرداخت، به موفقیت دست می‌یافت، این مسئله به کلی شرکت اپل را دگرگون می‌کرد. اپل در حال حاضر سودآورترین شرکت جهان است که یکی از منابع اصلی کسب درآمدش، محدود کردن برنامه‌ها به پرداخت از طریق سامانه مالی این شرکت است. در دادگاه ابتدایی قاضی در نه مورد از ده شکایتی که اپیک مطرح کرده بود، به نفع اپل رای صادر کرد. اما در نهایت هر دو شرکت اپیک و اپل به این حکم اعتراض کرده و درخواست فرجام کردند.

در جلسه دادگاه فرجام که هفته پیش برگزار شد، اپیک تاکید کرد که تغییر ندادن این حکم باعث خواهد شد که اصل قانون ضدانحصار و سیاست‌های ضدانحصاری زیرسوال رود.

اکنون به نظر می‌رسد که بیش از نیمی از ایالت‌های آمریکا، مایکروسافت و گروه‌های زیادی که در میان مشاوران دادگاه قرار گرفته‌اند، از اپیک حمایت می‌کنند. می‌توان این حمایت را به معنای این دانست که آن‌ها نیز مانند اپیک براین باورند که اپل یک انحصارگر است.

دادستان‌های این ایالات در این جلسه اعلام کردند: «اقدامات اپل در گذشته و حال به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار موبایل و میلیون‌ها شهروند آسیب می‌رسانند. با این وجود اپل به توزیع انحصاری برنامه‌ها و راهکار‌های پرداخت درون‌برنامه‌ای برای آیفون ادامه می‌دهد که از طریق آن‌ها سود‌های فرارقابتی میلیارد دلاری در سال به دست می‌آورد. اپل باید به خاطر اقداماتش مورد بررسی دقیق تحلیلگران قرار بگیرد».

مایکروسافت نیز در این جلسه گفته است: «یک حکم گسترده به نفع اپل ممکن است جای اندکی باقی بگذارد برای یک اصل محدودکننده که مانع از سوءاستفاده اپل از کنترل خود بر ios شود و رقابت را در بازار‌های مجاور بی‌شماری به پایان برساند. گوگل تنها فراهم‌کننده سیستم‌عامل موبایل به جز اپل نیز می‌تواند قدرت یابد که چنین کاری انجام دهد.

خطر چنین اقدامی برای مایکروسافت و سایر کسب‌وکار‌ها بسیار زیاد است و آن‌ها به قوانین ضدانحصاری وابسته هستند تا از اصول رقابت برای آن‌ها محافظت کند». باید توجه شود که مایکروسافت یک حامی کلیدی برای اپیک در طی دادگاه بوده است و اپیک حتی مایکروسافت را به عنوان شاهد به دادگاه احضار کرده بود.

منبع: نشریه ورج