Gerdab.IR | گرداب

ایران بین ۱۰ کشور اول جهان در حوزه هوش مصنوعی تا سال ۱۴۱۰

ایران بین ۱۰ کشور اول جهان در حوزه هوش مصنوعی تا سال ۱۴۱۰
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

سهم هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۵ درصد اقتصاد دیجیتال دنیا برآورد شده است. این مساله ناشی از شیوع کرونا و تحولات حوزه فناوری است.

به گزارش گرداب، گسترش فزاینده فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیر زیادی بر دیجیتالی سازی اقتصاد کشور‌های مختلف دنیا داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش اقتصاد دیجیتال جهانی در سال ۲۰۱۷ میلادی به رقم ۱۲.۹ تریلیون دلار رسید که حاکی از سرانه ۱۷ درصدی در تولید ناخالص داخلی جهان است. همچنین طبق پیش بینی ها، سهم اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد در دنیا تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۲۴ درصد برآورد شده است.

نکته قابل توجه آنکه کشور‌های مختلف سعی می‌کنند با بکار گیری هوش مصنوعی ارزش اقتصاد دیجیتال را ارتقاء دهند. تازه‌ترین بررسی‌های انجام گرفته در ایالات متحده بر روی بکارگیری هوش مصنوعی در اقتصاد دیجیتال نشان می‌دهد که این صنعت تا سال ۲۰۲۵ میلادی می‌تواند با رسیدن به رقم ۲۳ تریلیون دلار در حدود ۲ برابر سال ۲۰۱۷ به ارزش اقتصاد دیجیتال جهانی بیافزاید.

هوش مصنوعی؛ مولفه کلیدی در اقتصاد دیجیتال

با توجه به مطالب بیان شده می‌توان گفت که هوش مصنوعی نقش بسیار مهم و بسزایی در آینده اقتصاد دیجیتال دنیا دارد؛ در این باره ستار هاشمی معاون فناوری وزیر ارتباطات می‌گوید: هوش مصنوعی یکی از مولفه‌های کلیدی در شکل گیری اقتصاد دیجیتال است و سهم هوش مصنوعی به تنهایی در اقتصاد تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۵ درصد برآورد شده است که بخشی از این جهش ناشی از شیوع کرونا و بخش دیگر آن مربوط به تحولات حوزه فناوری است.

معاون فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه توسعه این حوزه در کشور بر اساس این آمار‌ها نیازمند برنامه‌ریزی و تدبیر است تصریح می‌کند بر اساس نتایج مطالعات توسعه هوش مصنوعی ۹۷ شغل ایجاد می‌کند و ۸۵ شغل را از بین می‌برد.

ایران در سال ۱۴۱۰ بین ۱۰ کشور اول جهان در حوزه هوش مصنوعی

این فناوری مشاغلی را که نیاز به تکرار دارند، از بین می‌برد، ولی در مقابل نیاز به متخصص را افزایش می‌دهد. بر این اساس جهت‌گیری ما در تربیت نیروی انسانی باید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های نیروی انسانی متمرکز باشد.

اهداف اقتصادی سند توسعه هوش مصنوعی

یکی از اقدامات مهم وزارت ارتباطات برای توسعه هوش مصنوعی در اقتصاد دیجیتال، تدوین سند نقشه راه توسعه هوش مصنوعی در کشور است که طبق این سند، ایران در سال ۱۴۱۰ بین ۱۰ کشور اول جهان در حوزه هوش مصنوعی خواهد بود.

محمدشهرام معین، رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اعلام این خیردرباره اهداف اقتصادی سند نقشه راه توسعه هوش مصنوعی در کشور می‌گوید: از جمله اهداف این سند می‌توان به انجام ۸۰ درصد پژوهش‌ها در راستای رفع نیاز‌های کشور، ایجاد محیط قانونی، پذیرش و به کارگیری ۴۵ درصدی از هوش مصنوعی در دولت و صنعت تا ۱۴۱۰، سرمایه‌گذاری ۸ میلیارد دلاری در حوزه هوش مصنوعی و سهم ۱۲ درصدی هوش مصنوعی در تولید ناخالص ملی اشاره کرد.