Gerdab.IR | گرداب

اصلاح قوانین نظارت بر امنیت داده در چین

اصلاح قوانین نظارت بر امنیت داده در چین
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۰

وزارت صنعت چین اصلاحات انجام شده در پیش نویس قوانین مربوط به شیوه کنترل داده‌ها در شرکت‌ها را منتشر کرده و نظارت بر داده‌های کشور را با دقت بیشتری بسط داده است.

به گزارش گرداب، پیش نویس این قوانین که توسط وزرات صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) تهیه شده، نخستین بار در سپتامبر سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر شد. در نسخه اصلاح شده اظهارات پیشین درباره عدم خروج داده‌های اصلی از کشور حذف شده است. در این لایحه داده‌های اصلی به عنوان اطلاعاتی تعریف شده اند که تهدید بزرگی برای امنیت و منافع اقتصادی چین به حساب می‌آیند.

علاوه بر آن در لایحه دستگاه‌های الکترو مغناطیسی به دسته گسترده‌ای اضافه شده اند که احتمالاً حاوی «داده‌های اصلی» یا «اطلاعات مهم» هستند.

همچنین طبق لایحه اصلاح شده، رگولاتور‌های محلی مسئولیت مدیریت و نظارت داده‌ها در سه حوزه داده‌های صنعتی، داده‌های مخابراتی و داده‌های بی سیم را بر عهده دارند.

عموم مردم تا ۲۱ فوریه سال جاری میلادی می‌توانند نظرات خود درباره قانون اصلاح شده را اعلام کنند.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین پیش نویس این قانون را برای قدرتمندتر کردن امنیت داده کشور تنظیم کرده است.

کارشناسان حقوقی و فناوری معتقدند این قانون شامل تمام واحد‌هایی شود که داده‌ها را به طور وسیع جمع آوری می‌کنند.

این قانون شرکت‌های چینی و سازمان‌های محلی را ملزم به دسته بندی داده‌ها براساس ارتباط آن‌ها با امنیت ملی و اقتصاد کشور می‌کند. همچنین طبق آن قوانین سختگیرانه تری برای انتقال داده از چین به کشور‌های دیگر در نظر گرفته شده است.