Gerdab.IR | گرداب

درخواست ایران برای ایجاد رژیم بین‌المللی برای مدیریت منابع ماورا جو در نشست سالانه کوپوس

درخواست ایران برای ایجاد رژیم بین‌المللی برای مدیریت منابع ماورا جو در نشست سالانه کوپوس
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

نماینده پژوهشگاه فضایی ایران در جلسه کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورا جو سازمان ملل، خواستار ایجاد رژیم بین‌المللی برای مدیریت دسترسی به منابع ماورا جو شد.

به گزارش گرداب به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، شصت و پنجمین سری از نشست‌های سالانه کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورا جو سازمان ملل (کوپوس) از دهم تا بیستم خرداد ماه سال جاری، همزمان به صورت حضوری و برخط، در حال برگزاری است.

در این جلسات کشور‌های عضو به بیان دیدگاه‌های خود ذیل عناوین مرتبط با فضا و قواعد بین‌المللی فعالیت‌های فضایی می‌پردازند.

در این راستا نماینده پژوهشگاه فضایی ایران نیز در این نشست به ارائه بیانیه‌ای ذیل عنوان گزارش کار زیر کمیته حقوقی کوپوس پرداخت.

در این بیانیه ضمن تشکر از برگزاری جلسات این زیرکمیته، به لزوم ایجاد رژیمی جامع برای مدیریت اکتشاف، بهره‌برداری و استفاده از منابع موجود در فضای ماورا جو و اهمیت جلوگیری از شکل‌گیری معاهداتی مانند آرتمیس، خارج از ساختار سازمان ملل که سبب تفرق اعضا کمیته خواهد شد، اشاره شده است.

در این بیانیه آمده است: این رژیم باید مطابق با قوانین بین‌المللی و دربرگیرنده منافع و دیدگاه‌های هر دو گروه کشور‌های در حال توسعه و کشور‌های توسعه یافته باشد.

همچنین در این بیانیه به لزوم فعالیت جدی‌تر این کمیته و زیرکمیته حقوقی آن، به منظور بهبود روند دسترسی برابر به مدار زمین‌آهنگ برای تمامی کشور‌ها و مشکلات موجود در این زمینه و اهمیت ایجاد کارگروه‌های تخصصی برای تلاش در جهت بهبود دسترسی عادلانه تمامی کشور‌ها به این مدار که خود یکی از منابع فضای ماورا جو محسوب می‌شود نیز اشاره شد.