Gerdab.IR | گرداب

فیروزآبادی: فضای مجازی نیازمند جنب‌وجوشی متناسب با تحولات است

فیروزآبادی: فضای مجازی نیازمند جنب‌وجوشی متناسب با تحولات است
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۱

دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ضرورت ایجاد جنب و جوشی متناسب با وضعیت فعلی در توجه به فضای مجازی تاکید کرد.

به گزارش گرداب به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی، در آیین رونمایی از یکصدمین گزارش عصر فضای مجازی که به همت پژوهشگاه فضای مجازی برگزار شد، افزود: باید از دوران ادراک فضای مجازی وارد دوران فهم این فضا شویم چرا که دوران ادراک مبتنی بر فرد بوده، اما دوران فهم دستیابی به فهم مشترک و در نهایت پیشرفت و پارادایم را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه به دلیل ماندن در مرحله ادراک، با مشکلاتی دست به گریبان هستیم، تصریح کرد: گزارش‌های عصر فضای مجازی، به دنبال آسیب‌شناسی صورت گرفته در این حوزه در پژوهشگاه فضای مجازی آغاز شد و توانست در جهت رفع این آسیب تا حدودی گام‌مناسبی بردارد. در این‌میان آسیبی که مورد شناسایی قرار گرفت فقر مفرط در حوزه مطالب و مباحث عصر فضای مجازی با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب و مسئولان مبنی بر تحولات این فضا بود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با تاکید بر تغییر نگاه مرکز ملی فضای مجازی از نگاه تقلیل‌گرایانه به فضای مجازی به تحولی تمدن‌ساز افزود: باید این فضا به عنوان یک تحول و عصری تمدن‌ساز و یک دوره متمایز از بشریت شناخته شده و یک زیست‌بوم در تمام‌حوزه‌های انسانی شامل علوم و فناوری و شئون حقوقی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی باشد چرا که در تمامی این شئون شاهد تحولی عمیق هستیم.

طبق اعلام مرکز ملی فضای مجازی، فیروزآبادی اظهار کرد: این تحول عمیق در حوزه تکنولوژیک که جنبه مادی دارد قابل رویت بوده و مظاهر آن دیده و مدل‌های جدید درک و تفاوت‌های آن بررسی می‌شود، اما در تحولات چشمگیر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ساختار‌های موضوعی به ساختار شبکه‌ای تبدیل می‌شوند به طوری که در تحولات سیاسی شاهد تغییر روابط دولت‌ها و ملت ها، جهانی شدن و تغییر قواعد بین المللی هستیم.

به گفته وی در حوزه اقتصادی تحول خدمات به صورت عمیقی ایجاد شده و در حوزه اجتماعی نیز شاهد زندگی و ساختار‌های شبکه‌ای هستیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تحولات عمیق و پیچیده این حوزه‌ها تصریح کرد: با وجود چنین تحولاتی و به‌دنبال عصر فضای مجازی به لحاظ فلسفی و پیاده‌سازی، تئوری پیچیده‌ای مورد توجه است که همه این موارد از شتاب‌گیری تحولات در تمامی حوزه‌ها حکایت دارد به‌طوری که در این شرایط آثار چاپی دیگر پاسخگو نیست.

فیروزآبادی با تاکید بر این که هنوز در چیستی فضای مجازی با مشکلاتی دست به گریبان هستیم، افزود: باید با مفهوم‌سازی به مفهوم‌مشترکی دست یابیم تا مورد قبول عقلا، نخبگان و لایه‌های مختلف اجتماعی جامعه قرار گیرد چرا که معتقدیم فضای مجازی پیش از هرچیزی یک فضای اجتماعی است و هرچند انتشار جزوه و کتاب به عنوان نخستین گام مورد توجه قرار می‌گیرد، اما نباید به آن بسنده کرد.

ضرورت افزایش تعاملات بین‌المللی از سوی پژوهشگاه

عبدالحسین کلانتری- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در ادامه این مراسم با تاکید بر این که آن‌چه امروز اتفاق افتاده اتفاق بزرگی است که در پژوهشگاه رخ داده، گفت: در مدت حضور بنده اقدامات و گام‌های اولیه برخی از موارد برداشته شد که با جابجایی صورت‌گرفته به نتیجه نرسید که یکی از این موارد، افزایش تعاملات بین‌المللی از سوی پژوهشگاه فضای مجازی بود. در حال حاضر ظرفیت بالایی در حوزه آموزشی، پژوهشی و شکل‌گیری توافق هاب بین‌الملل پژوهشگاه فضای مجازی وجود دارد که باید از این ظرفیت استفاده شود.

وی با تاکید به ضرورت عمق بخشی به ادراک از فضای مجازی تصریح کرد: باید ضمن وارد شدن پژوهشگاه فضای مجازی به عرصه‌های اجرایی، دوره‌های ترویجی و آموزشی برای دستگاه‌ها افزایش یافته و بسته‌های آموزشی برای مخاطبان خاص پیش‌بینی شود.

معاون وزیر علوم بر شکل‌دهی به اجماع بین ذی‌نفعان فضای مجازی تاکید و اظهار کرد: پوشش همه حوزه‌ها در پژوهشگاه فضای مجازی، داشتن هویت مستقل پژوهشگاه و شکل‌گیری تدریجی سایر ارکان در پژوهشگاه از اولویت‌هایی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

منشورات پژوهشگاه فضای مجازی

حسین مطلبی- رییس پژوهشگاه فضای مجازی نیز در آیین رونمایی از یکصدمین گزارش عصر فضای مجازی با اشاره به منشورات مختلف پژوهشگاه اظهار کرد: اصلی‌ترین گزارش‌های منتشرشده، گزارش‌های عصر فضای مجازی است که در حوزه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تلاش شد درک عمیقی از تحولات حوزه فضای مجازی برای سیاست‌گذاران، محققان و برنامه‌ریزان ایجاد کند.

وی با اشاره به انتشار یکصد عنوان گزارش اظهار کرد: نوع دوم گزارش‌های منتشرشده از سوی پژوهشگاه، گزارش‌های سریع هستند که در آن‌ها به جای پرداختن به عمق مسایل، نگاهی سریع به موضوعات ویژه در برهه زمانی خاص برای مخاطب ایجاد می‌شود. نوع سوم نیز گزارش اسناد هستند که متون و سند‌های سیاستی ملی و جهانی که از سوی سازمان‌های بین‌المللی منتشر می‌شوند را بیان می‌کند که در ابتدا به ترجمه این سیاست‌ها و سپس به نقد و بررسی آن‌ها می‌پردازد.

رئیس پژوهشگاه فضای مجازی ادامه داد: نوع دیگر منشورات پژوهشگاه، کتاب‌ها هستند که تاکنون ۳۸ عنوان کتاب آماده که برخی از این عناوین هنوز منتشر نشده و در صف انتشار قرار دارند. در این میان برخی کتاب‌ها خلاصه شده که ۱۱ عنوان کتاب نیز منتشر شده است.

مطلبی تصریح کرد: ظهور و بسط فضای مجازی در زندگی بشر باعث پدید آمدن مسائل مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای بشر امروز شده که ما در این مجموعه گزارش‌های عصر فضای مجازی تلاش کردیم به بررسی این مسائل و راهکار‌های مواجهه با آن بپردازیم. حجم این تحولات به حدی بوده که ما معتقدیم زندگی بشر امروز را وارد بحران جدیدی از تحولات کرده که می‌توان آن را عصر فضای مجازی نامید.